Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. december 2020, 11:30

Briti podľa šéfa úradu vlády nebudú do krčiem či divadiel potrebovať očkovanie

Zavedenie očkovacích preukazov v pondelok navrhol Nadhim Zahawi, predstaviteľ britskej vlády poverený distribúciou vakcín.

Briti sa nebudú musieť dať zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 na to, aby v budúcnosti navštívili krčmu, divadlo alebo športové podujatie. Uviedol to v utorok šéf úradu britskej vlády Michael Gove, ktorého vyjadrenia sprostredkovala stanica Sky News.

"Určite neplánujem zaviesť očkovacie preukazy a neviem o nikom inom vo vláde, kto by to plánoval," povedal.

Zavedenie očkovacích preukazov v pondelok navrhol Nadhim Zahawi, predstaviteľ britskej vlády poverený distribúciou vakcín, pripomína Sky News.

Ľudia žijúci v Británii, ktorí sa odmietnu dať zaočkovať voči koronavírusu, môžu v budúcnosti podľa jeho vyjadrení čeliť obmedzeniam v bežnom živote: reštaurácie, bary, kiná či športové strediská im možno neumožnia vstup do svojich priestorov.

Najdôležitejšia vec je podľa Govea uistiť sa, že bude zaočkovaný čo najvyšší počet ľudí. Pripomenul, že v súčasnosti prebieha testovanie troch vakcín s cieľom zaistiť, že sú bezpečné.

Gove povedal, že v súvislosti s očkovaním je v krajine značné množstvo šíriteľov konšpiračných teórií. "To je veľká výzva, pretože musíme ľudí, ktorí sú proti očkovaniu, presvedčiť, že je to v spoločnom záujme nás všetkých," povedal.

Na dosiahnutie kolektívnej imunity je podľa odhadov potrebné zaočkovať 50 až 80 percent populácie v závislosti od účinnosti vakcíny, píše Sky News.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami

"Môžeme s čistým svedomím povedať, že pandémia nám zobrala desať rokov. Je však pravdepodobné, že to bude viac. To už je na výrazné zamyslenie. Je to tiež následkom falošného optimizmu a bagatelizácie, ktorú šírili aj niektorí lekári či renomovaní odborníci," hovorí v rozhovore patológ Michal Palkovič. Okrem iného tiež vysvetľuje, na základe čoho sa zistilo, že naša liečba ochorenia Coivd-19 funguje.

pred 9 hodinami