Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. november 2020, 12:09

Európska únia sa po ére Donalda Trumpa chystá na nové spojenectvo s USA

Podľa Financial Times nový plán pripravovaný Európskou úniou navrhuje obnoviť väzby medzi s USA na spoločných frontoch - od regulácie digitálnej sféry až po boj proti pandémii COVID-19.

Európska únia sa snaží nadviazať nové spojenectvo so Spojenými štátmi, ktoré by malo ukončiť napätie z prezidentskej éry Donalda Trumpa a úspešnejšie čeliť výzvam zo strany Číny. Uviedla tlačová agentúra Reuters s odkazom na nedeľňajší článok v britskom denníku Financial Times (FT).

"Ako otvorené demokratické spoločnosti a trhové ekonomiky sa EÚ a USA zhodujú na strategickej výzve, ktorú predstavuje rastúca medzinárodná asertivita Číny, aj keď sa nie vždy zhodnú na tom, ako sa k nej najlepšie postaviť," citujú britské noviny z textu pripravovaného európskeho plánu.

Vzťahy medzi USA a EÚ boli počas Trumpovej administratívy napäté a neraz sa hovorilo o možnej obchodnej vojne. Začiatkom novembra EÚ uvalila clá na dovoz tovarov z USA až do výšky štyroch miliárd dolárov ako odvetu za americké dotácie pre spoločnosť Boeing. Predstavitelia EÚ sa však netaja nádejou v zlepšenie dvojstranných obchodných vzťahov po očakávanej inaugurácii Joea Bidena v januári budúceho roka.

Vedúci predstavitelia inštitúcií EÚ a väčšina lídrov členských štátov EÚ už Bidenovi zablahoželali k zvoleniu a pripravujú sa na budúcoročné spoločné stretnutie. Dokument, o ktorom sa zmienil denník Financial Times, bude predmetom diskusií decembrového videosummitu EÚ (10. - 11. decembra). Jeho podstatou je spustenie nového transatlantického programu počas summitu EÚ - USA, ktorý sa uskutoční v prvej polovici budúceho roka.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

„Navaľného zatknutie nezlomí tých, ktorí v Rusku veria v slobodu,“ reaguje na Twitteri prezidentka Zuzana Čaputová. „Politickí oponenti by mali debatovať vo férovej a otvorenej diskusii, nie byť väznení pre ich názory.“

pred hodinou

V Nitre sa od piatka do nedele otestovalo 40 948 ľudí, z toho 417 bolo pozitívnych, čo predstavuje 1,02 percenta. Informoval o tom primátor mesta Marek Hattas. Minulý víkend počas prvého kola testovania bolo v Nitre 43 716 otestovaných, z nich bolo 932 pozitívnych, čo je 2,13 percenta. (tasr)

pred 2 hodinami

Vládna koalícia pomohla naplniť premiérovu obsesiu z plošného testovania, reaguje na plán masívneho pretestovania strana Hlas. "Jediným rozdielom od novembrového 'vylodenia v Normandii' je rozšírenie počtu testovacích dní z dvoch na deväť dní, no s výrazne nižšími možnosťami nechať sa otestovať," tvrdí v stanovisku. "Hlas-SD preto žiada vládu, aby bolo toto testovanie dobrovoľné a aby namiesto celoplošného skríningu pomohla s testovaním samosprávam v najzasiahnutejších oblastiach." (tasr)

pred 2 hodinami

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok reaguje na zatknutie ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného. „Miesto Alexeja Navaľného je v slobodnej a bezpečnej politickej súťaži a nie vo väzbe," napísal.

pred 3 hodinami

Marek Krajčí hovorí, že negatívny test, ktorý si niekto spraví zajtra, bude platiť aj po 27. januári, hoci bude tento test starší ako sedem dní. Zúčastniť sa testovania musia aj ľudia, ktorí už dostali prvú dávku vakcíny, aby dostali výnimku zo zákazu vychádzania. Testov je podľa Krajčího dostatok, nakúpených je 5,2 milióna.

pred 3 hodinami

Vo viacerých krajinách dnes kňazi požehnávali zvieratá. Tento obrad spätý s liturgickou spomienkou na svätého opáta Antona, patróna domácich zvierat, je populárny najmä v Španielsku a Taliansku. „Na požehnaní zvierat nie je nič výnimočné. Tento obrad sa nachádza aj v liturgickej knihe Benedikcionál, ktorá obsahuje najrôznejšie obrady požehnania,“ vysvetlil v minulosti hovorca KBS Martin Kramara.