Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. november 2020, 11:21

Protest bol posledným pokusom Trumpa o zničenie revolúcie, tvrdí prezident Kuby

Demonštráciu, na ktorej sa zúčastnilo približne 200 umelcov vrátane popredných predstaviteľov kubánskej kinematografie, zároveň označil za nekonvenčnú vojnovú stratégiu zameranú na zničenie kubánskej revolúcie.

Piatkový protest umelcov za slobodu prejavu pred budovou kubánskeho ministerstva kultúry v Havane bol "posledným pokusom" administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa o "zničenie revolúcie". Vyhlásil to v nedeľu kubánsky prezident Miguel Díaz-Canel, ktorého citovala agentúra AFP.

"Chceli nás oklamať. Vyvolali mediálny cirkus," uviedol Díaz-Canel pred stovkami ľudí, ktorí sa zúčastnili na slávnostnej udalosti za "ochranu revolúcie" v jednom z havanských parkov. Piatkový protest bol podľa neho "posledným pokusom, na ktorom sa trumpisti a príslušníci protikubánskej mafie (v Miami) mohli podieľať". 

Demonštranti sa pred budovou ministerstva kultúry zišli po tom, ako polícia v noci na štvrtok vykonala raziu v sídle opozičného Hnutia San Isidro v Havane. Zadržala pritom viacero jeho členov, ktorí držali protestnú hladovku za rapera Denisa Solísa, odsúdeného na osemmesačný trest väzenia za slovnú potýčku s policajtom.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 18 minútami

Plošné testovanie v Košiciach pokračuje na niektorých odberných miestach do konca januára. Doposiaľ v rámci kontinuálneho dobrovoľného skríningu otestovali od pondelka do nedele spolu 94 772 ľudí. Pozitívny test malo 976 z nich. Pozitivita tak dosiahla 1,03 percenta. Čo sa týka šírenia nákazy medzi ľuďmi bez domova, podľa vedenia mesta je pod kontrolou. (tasr)

pred 40 minútami

Predbežne to vyzerá, že 1. februára sa otvoria brány pre všetkých žiakov prvého stupňa, ako aj pre škôlkarov. Od polovice februára by sa mali vrátiť aj žiaci druhého stupňa a študenti stredných škôl. Tí by mali byť podľa dostupných informácií pravidelne testovaní kloktacími testami jeden- až dvakrát týždenne podľa situácie v danom regióne. Viac v texte Kristíny a Petra Visolajských.

pred hodinou

Už včera primátori krajských miest hlásili, že sú pripravení zriaďovať vakcinačné centrá. Samosprávy po zvládnutom testovaní prejavujú čoraz viac sebavedomia. Je možné, že sa preto aj na Slovensku objaví nová strana, možno čosi také, ako je v Česku STAN, teda Starostové a nezávislí. Píše Eva Čobejová.

pred hodinou

Na východe ostalo vplyvom silného vetra, tvorby snehových jazykov a sneženia  bez elektriny viac ako 28-tisíc odberných miest. Príčinami výpadkov distribúcie elektriny sú najmä spadnuté stromy na distribučnom vedení, poškodené izolátory a potrhané vodiče. (tasr)