Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. november 2020, 12:57

V Lamanšskom prielive zachránili z provizórneho člnu 45 migrantov

Niektorí z migrantov, ktorí boli následne prevezení na palubu záchrannej lode, pritom údajne vykazovali známky podchladenia.

Celkovo 45 migrantov vrátane tehotnej ženy a viacerých detí zachránili v sobotu v Lamanšskom prielive po tom, ako sa ich provizórny čln "ocitol v núdzi" neďaleko severofrancúzskeho prístavu Dunkerque. Informovala o tom v nedeľu agentúra AFP s odvolaním sa na francúzske úrady.

Niektorí z migrantov, ktorí boli následne prevezení na palubu záchrannej lode, pritom údajne vykazovali známky podchladenia, dodala francúzska Námorná prefektúra pre Lamanšský kanál a Severné more. Migrantov sa ujali záchranári a pohraničná polícia, pričom po príchode do prístavu v meste Calais, ležiacom približne 45 kilometrov na západ od Dunquerque, vo večerných hodinách boli "všetci v bezpečí".

Napriek zdanlivo krátkej vzdialenosti medzi francúzskym Calais a britský prístavom Dover, môže byť pri rušnej premávke, silnom vetre i prúdoch, prechod cez Lamanšský prieliv pre malé člny obzvlášť nebezpečný, približuje AFP.

Koncom októbra zahynuli po potopení člna v Lamanšskom prielive štyria migranti vrátane dvoch detí a ďalší traja boli nezvestní.

Od roku 2018 sa pokúša z Francúzska do Británie dostať cez Lamanšský prieliv čoraz vyšší počet migrantov.

V sobotu obe krajiny podpísali dohodu o posilnení prítomnosti polície v Lamanšskom prielive v snahe zabrániť ďalším migrantom v nelegálnom prechode. Podľa dohody podpísanej britskou ministerkou vnútra Priti Patelovou a jej francúzskym náprotivkom Géraldom Darmaninom bude na francúzskom pobreží nasadených dvakrát viac policajtov na sledovanie migrantov na mori.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Plošné testovanie v Košiciach pokračuje na niektorých odberných miestach do konca januára. Doposiaľ v rámci kontinuálneho dobrovoľného skríningu otestovali od pondelka do nedele spolu 94 772 ľudí. Pozitívny test malo 976 z nich. Pozitivita tak dosiahla 1,03 percenta. Čo sa týka šírenia nákazy medzi ľuďmi bez domova, podľa vedenia mesta je pod kontrolou. (tasr)

pred hodinou

Predbežne to vyzerá, že 1. februára sa otvoria brány pre všetkých žiakov prvého stupňa, ako aj pre škôlkarov. Od polovice februára by sa mali vrátiť aj žiaci druhého stupňa a študenti stredných škôl. Tí by mali byť podľa dostupných informácií pravidelne testovaní kloktacími testami jeden- až dvakrát týždenne podľa situácie v danom regióne. Viac v texte Kristíny a Petra Visolajských.