Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. november 2020, 08:17

Koronavírus

Nemecko presiahlo hranicu milión nakazených

Hoci Nemecko dobre zvládlo prvú vlnu pandémie, aktuálne je silno zasiahnuté druhou vlnou nákazy. Počet hospitalizovaných na jednotkách intenzívnej starostlivosti sa zvýšil na viac ako 3500 pacientov.

Počet infikovaných koronavírusom presiahol v Nemecku hranicu jedného milióna. Vyplýva to z najnovších údajov Inštitútu Roberta Kocha. Za 24 hodín od štvrtku do piatku pribudlo 22 806 nových prípadov nákazy, čím sa ich celkový počet zvýšil na 1 006 394. Minulý piatok hlásilo Nemecko rekordných 23 648 novoinfikovaných osôb.

Počet úmrtí sa do piatku zvýšil o 426 na 15 586 - išlo o doteraz najvyšší denný prírastok obetí. Z ochorenia COVID-19 sa uzdravilo zhruba 696 100 ľudí.

Hoci Nemecko dobre zvládlo prvú vlnu pandémie, aktuálne je silno zasiahnuté druhou vlnou nákazy. Počet pacientov hospitalizovaných na jednotkách intenzívnej starostlivosti sa v porovnaní so začiatkom októbra, keď ich evidovali 360, zvýšil minulý týždeň na viac ako 3500.

Najľudnatejšia spolková krajina Severné Porýnie-Vestfálsko zaznamenalo viac ako štvrtinu všetkých prípadov v Nemecku. Vysoké počty potvrdených infekcií má aj Bavorsko (198 000); Berlín eviduje od vypuknutia pandémie 62 000 nakazených.

Čiastkový lockdown predlžujú

Nemecká kancelárka Angela Merkelová tento týždeň oznámila, že čiastkový lockdown, ktorý mal pôvodne platiť do konca novembra, sa po dohode s premiérmi 16 spolkových krajín predĺži do 20. decembra.

Predstavitelia jednotlivých spolkových krajín sa s nemeckou vládou dohodli aj na obmedzení súkromných stretnutí. Povolené sú po novom stretnutia maximálne piatich osôb z dvoch domácností, pričom do tohto počtu sa nezarátavajú deti vo veku do 14 rokov.

Počas vianočných sviatkov - od 23. decembra do 1. januára - sa obmedzenia pre stretávanie rodín zmiernia. Zísť sa bude môcť až do desať ľudí, kam sa taktiež nerátajú deti do 14 rokov. Ako súčasť čiastočného lockdownu sú aktuálne zatvorené reštaurácie, bary, kiná, divadlá, múzeá aj fitnescentrá a platia obmedzenia kontaktov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Alexej Navaľnyj vyzval Rusov, aby v uliciach zorganizovali protivládne protesty. "Nezostávajte potichu. Vzdorujte. Vyrazte do ulíc," uviedol 44-ročný protikorupčný aktivista vo videozázname zverejnenom na YouTube. Navaľnyj sa na ľudí obrátil z policajnej stanice v meste Chimki, kde dnes zasadol súd. (tasr)

pred 2 hodinami

Zlepšenie právneho postavenia a prístupu k právnej pomoci migrantom, ktorí sú v súlade so zákonom o pobyte cudzincov zaistení a umiestnení v útvaroch policajného zaistenia pre cudzincov na území Slovenskej republiky, je cieľom nového pilotného projektu. Partnerskú dohodu podpísali koncom roka 2020 Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov a občianske združenie Slovenská humanitná rada. (tasr)

pred 2 hodinami

Maďarsko nedostalo vládnu pozvánku na inauguráciu Joea Bidena. "Podľa našich informácií bude tento slávnostný akt pre známe okolnosti zdržanlivejší než obvykle," dodal šéf maďarskej diplomacie v reakcii na otázku, kto bude na inaugurácii amerického prezidenta reprezentovať Maďarsko. (tasr)

pred 2 hodinami

Dnes sa spustilo pilotné očkovanie seniorov v domovoch sociálnych služieb pomocou mobilných odberových tímov. Na tlačovej konferencii o tom informujú ministri Marek Krajčí a Milan Krajniak.

Inzercia

Inzercia