Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
28. október 2015

Situácia v Nemecku sa vyhrocuje, Merkelová čelí ultimátu

V nemeckej politike sú už nože nabrúsené. Bavorsko sa vyhráža, že ak nemecká kancelárka nepodnikne kroky na obmedzenie prílivu utečencov, začne konať na vlastnú päsť.
Situácia v Nemecku sa vyhrocuje, Merkelová čelí ultimátu

Angelu Merkelovú v týchto dňoch netrápi ani tak strata Poľska, kde vo voľbách drvivo zvíťazil Jarek Kaczynski s takou protiutečeneckou rétorikou, že aj taký Robert Fico oproti nemu budí dojem slniečkára.

Nemeckú kancelárku trápi najmä domáci front: bavorský premiér a predseda CSU Horst Seehofer včera vyhlásil, že bude čakať do Sviatku všetkých svätých, teda do najbližšej nedele, či Berlín pristúpi na jeho požiadavky. Seehofer spolkovú vládu žiada, aby okamžite prijala opatrenia, ktoré obmedzia stále nezadržiavaný príchod utečencov cez bavorskú hranicu z Rakúska do Nemecka.

Požiadavky Bavorska

Seehofer žiada od Merkelovej, aby sa urýchlene dohodla s rakúskou vládou, ktorá voľne púšťa migrantov cez svoje územie. „Najdôležitejším opatrením, aké treba okamžite prijať, by mal byť telefonát spolkovej kancelárky s rakúskym kancelárom Faymannom,“ povedal Seehofer a neodpustil si dodatočný štuchanec proti Merkelovej: „Napokon, bol to telefonát oboch šéfov vlád, ktorý odštartoval politiku otvorených hraníc.“

Na adresu Rakúska Seehofer povedal: „Správanie Rakúska zaťažuje susedské vzťahy. Takto sa k sebe nemôžeme ani nesmieme správať.“ Seehofer tým narážal na to, že rakúske úrady privážajú často na hranicu tisíce migrantov bez toho, aby na to vopred upozornili nemeckú stranu. Rakúšania ich tiež neraz privážajú priamo na zelenú hranicu, aby nerušene a rýchlo prešli do Bavorska. Podľa niektorých správ sa dokonca na rakúskom území nachádzajú aj tabule s nápisom „Germany“, aby utečenci naisto trafili do vysnenej destinácie.

Bavorský premiér ďalej uviedol, že ak do nedele nemecká vláda nič nepodnikne, bavorská vláda si premyslí, čo môže konať v rámci vlastných kompetencií.

Čo robiť?

Vyhlásenia Seehofera odzrkadľujú bezradnosť nemeckých úradov, ktoré nevedia, ako reagovať pod náporom ďalších más migrantov z Blízkeho východu, ako aj zmenu v náladách obyvateľstva. Seehofer už cez víkend dramaticky vyhlásil, že ak nemecká vláda neskoriguje azylovú politiku, Merkelovej CDU a Seehoferovej CSU pôjde o existenciu. 

Angela Merkelová reaguje na rastúci tlak pasívne. Seehoferovi odkázala, že je s Faymannom v kontakte na dennej báze.

Situácia na rakúsko-nemeckých hraniciach je dramatická. Včera večer stálo napríklad na hraničnom priechode Achleiten 1000 až 1200 utečencov, ktorí čakajú na povolenie prejsť do Nemecka. V noci už bývajú veľmi nízke teploty a úrady majú čo robiť, aby týchto ľudí uchránil pred zimou.

Merkelová nechce prijať tvrdé opatrenia na ochranu hraníc, pretože by boli priznaním porážky jej politiky. Ona sama hovorí, že si ani nevie predstaviť efektívnosť takýchto opatrení, ktoré by boli tiež v rozpore s jej predstavou o Nemecku. Otázne je, či a ako dlho si Merkelová svoj kurz udrží.

Inzercia

Správy zo Švédska a Afganistanu

To, že sa prílev utečencov do Nemecka dlhodobo nemusí zastaviť, nanajvýš len obmedziť počas prichádzajúcej zimy, potvrdzujú správy nielen z juhu, ale aj zo severu.

Švédska migračná agentúra včera oznámila, že sa jej nepodarilo umiestniť 20 utečencov zo Sýrie a Iraku, ktorí na západe Švédska odmietli vystúpiť z autobusu. Niektorí z nich žiadali opätovný návrat do Nemecka. Problém je v tom, že švédske kapacity sú už preťažené – v uplynulom období prichádzalo do 9-miliónového Švédska každý týždeň asi 10-tisíc utečencov.

Švédi už preto utečencov presúvajú na severozápad krajiny, blízko Nórska, kde sú však treskúce zimy a niekoľko mesiacov tam nie je denné svetlo. To nie je príliš lákavá perspektíva pre migrantov z juhu.

Denník Frankfurter Allgemeine Zeitung včera zverejnil zaujímavú reportáž z Afganistanu, ktorá Nemcov tiež príliš neupokojí. Mladí Afgánci totiž snívajú o živote v Nemecku, doma strácajú alebo už stratili nádej na lepší život. V niektorých regiónoch vládne strach zo silnejúceho Talibanu, celkovo je v krajine mizerná ekonomická situácia, nie tak dávne vysoké rasty HDP a viera v rýchle zlepšovanie životných podmienok sú minulosťou. Dokonca je v tejto krajine módou spomínať na dobré časy, keď do Afganistanu napochodovali sovietske vojská, čo je však skôr už len spomienkový optimizmus, ktorý svedčí o bezútešnosti dneška.

Nemecký reportér pri stretnutiach zistil, že otázka, či a kedy opustiť svoju krajinu, je všadeprítomnou témou. Miestne ženy sa nechcú vydávať doma, ale s mužmi, ktorí sú už v Európe. Len v auguste požiadalo o azyl v krajinách EÚ 30-tisíc Afgáncov, čo je päťkrát viac než v marci.

Miestna misia OSN predpokladá, že počet odchádzajúcich Afgáncov bude v najbližších mesiacoch narastať. Reportér sa jedného z miestnych opýtal: Prečo vás to všetkých ťahá do Nemecka? Odpoveď znela: „Počul som, že tam vítajú utečencov.“

Foto - TASR/AP

Odporúčame