Prenasledovanie kresťanov
Pamiatky sa rozsvietili na červeno, aby pripomenuli trpiacich pre vieru

Socha Ježiša Krista v obci Klin na Orave. Foto - ACN/Dominik Tomaštík
Pozrite sa, ako sa Bratislavský hrad, Most SNP či katedrála v Spišskej Kapitule zahalili do červenej farby.
„Červená streda“ ľuďom po celom svete pripomenula obete prenasledovania a utrpenia pre náboženské presvedčenie. Bratislavský hrad, Most SNP a ďalších 17 objektov na Slovensku sa pripojili k svetovým dominantám ako Koloseum, britský parlament, socha Krista v Rio de Janeiro či Dóm svätého Štefana vo Viedni, a večer sa ponorili do červenej farby.
„Často zabúdame hovoriť nahlas, že 300 miliónov kresťanov na celom svete žije v krajine, kde trpia, alebo sú priamo diskriminovaní či prenasledovaní,“ povedal Miroslav Dzurech, riaditeľ slovenskej kancelárie pápežskej nadácie ACN – Pomoc trpiacej cirkvi, ktorá iniciatívu organizuje. Dodal, že netreba zabúdať ani na ďalšie náboženské menšiny ako sú Rohingovia, Ujguri a vo väčšinovo moslimských štátoch aj hinduisti.
Bratislavský hrad. Foto - ACN/Martin Ondruš
Most SNP. Foto - ACN/Martin Ondruš
Bazilika sv. Mikuláša v Trnave. Foto - ACN/Martin Heško
Katedrála sv. Emeráma v Nitre. Foto - ACN/Michal Dzurech
Katedrála sv. Martina v Spišskej Kapitule. Foto - ACN/Tony Frič
Interiér Baziliky Zosnutia Presvätej Bohorodičky v Ľutine. Foto - ACN
V Správe o stave náboženskej slobody, ktorú nadácia ACN publikuje každé dva roky, sa rozlišuje medzi dvomi základnými spôsobmi porušovania náboženskej slobody, ktorými sú diskriminácia a prenasledovanie. Až v 70 percentách prípadov sú obeťami práve kresťania.
Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi (Aid to the Church in Need) je celosvetová dobročinná organizácia, ktorá od roku 1947 pomáha trpiacim a prenasledovaným. Zastúpenie má v 26 krajinách sveta a ročne podporí viac ako 5 000 projektov konkrétnej a adresnej pomoci komunitám, ktoré trpia. Na Slovensku pôsobí od roku 2017 a je známa aj pod niekdajším názvom Kirche in Not.
Dnes treba vedieť
„Navaľného zatknutie nezlomí tých, ktorí v Rusku veria v slobodu,“ reaguje na Twitteri prezidentka Zuzana Čaputová. „Politickí oponenti by mali debatovať vo férovej a otvorenej diskusii, nie byť väznení pre ich názory.“
Mr @navalny’s detention will not break those in #Russia who believe in freedom. Political opponents should be debated in a fair and open discussion, not jailed for their opinions.
— Zuzana Čaputová (@ZuzanaCaputova) January 17, 2021
Víkendový súhrn udalostí:
- Vláda sa dohodla na plošnom testovaní a predĺžila zákaz vychádzania;
- prezidentka Zuzana Čaputová skritizovala vládu za komunikáciu v súvislosti s pandémiou;
- Petra Vlhová obsadila v obrovských slalomoch v Slovinsku 4. a 10. miesto;
- Lídrom nemeckej CDU sa stal Armin Laschet;
- Alexej Navaľnyj sa vrátil do Ruska, po prílete do Moskvy ho zatkla polícia.
V Nitre sa od piatka do nedele otestovalo 40 948 ľudí, z toho 417 bolo pozitívnych, čo predstavuje 1,02 percenta. Informoval o tom primátor mesta Marek Hattas. Minulý víkend počas prvého kola testovania bolo v Nitre 43 716 otestovaných, z nich bolo 932 pozitívnych, čo je 2,13 percenta. (tasr)
Vládna koalícia pomohla naplniť premiérovu obsesiu z plošného testovania, reaguje na plán masívneho pretestovania strana Hlas. "Jediným rozdielom od novembrového 'vylodenia v Normandii' je rozšírenie počtu testovacích dní z dvoch na deväť dní, no s výrazne nižšími možnosťami nechať sa otestovať," tvrdí v stanovisku. "Hlas-SD preto žiada vládu, aby bolo toto testovanie dobrovoľné a aby namiesto celoplošného skríningu pomohla s testovaním samosprávam v najzasiahnutejších oblastiach." (tasr)
Minister zahraničných vecí Ivan Korčok reaguje na zatknutie ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného. „Miesto Alexeja Navaľného je v slobodnej a bezpečnej politickej súťaži a nie vo väzbe," napísal.
I follow with great concern the detention of @navalny upon his return home. Alexey Navalny ´ place is in free and safe political competition and not in custody.
— Ivan Korcok (@IvanKorcok) January 17, 2021
Celoplošné testovanie
Začne sa už v pondelok, trvať bude 9 dní. Zákaz vychádzania predĺžili do 7.2.
Pri ceste do práce alebo prírody bude od 27. januára potrebný negatívny test. Od 8. februára by sa mal spustiť covid automat.
Marek Krajčí hovorí, že negatívny test, ktorý si niekto spraví zajtra, bude platiť aj po 27. januári, hoci bude tento test starší ako sedem dní. Zúčastniť sa testovania musia aj ľudia, ktorí už dostali prvú dávku vakcíny, aby dostali výnimku zo zákazu vychádzania. Testov je podľa Krajčího dostatok, nakúpených je 5,2 milióna.
Vo viacerých krajinách dnes kňazi požehnávali zvieratá. Tento obrad spätý s liturgickou spomienkou na svätého opáta Antona, patróna domácich zvierat, je populárny najmä v Španielsku a Taliansku. „Na požehnaní zvierat nie je nič výnimočné. Tento obrad sa nachádza aj v liturgickej knihe Benedikcionál, ktorá obsahuje najrôznejšie obrady požehnania,“ vysvetlil v minulosti hovorca KBS Martin Kramara.
Alexeja Navaľného po prílete do Moskvy zatkla polícia
Lietadlo, ktoré ho viezlo z Berlína, pristálo podvečer v metropole, ale na poslednú chvíľu bolo presmerované z letiska Vnukovo, kde kritika Kremľa čakali jeho stúpenci a médiá, na väčšie medzinárodné letisko Šeremeťjevo.