Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Dnes treba vedieť
26. november 2020, 14:48

Prenasledovanie kresťanov

Pamiatky sa rozsvietili na červeno, aby pripomenuli trpiacich pre vieru

Pamiatky sa rozsvietili na červeno, aby pripomenuli trpiacich pre vieru

Socha Ježiša Krista v obci Klin na Orave. Foto - ACN/Dominik Tomaštík

Pozrite sa, ako sa Bratislavský hrad, Most SNP či katedrála v Spišskej Kapitule zahalili do červenej farby.

„Červená streda“ ľuďom po celom svete pripomenula obete prenasledovania a utrpenia pre náboženské presvedčenie. Bratislavský hrad, Most SNP a ďalších 17 objektov na Slovensku sa pripojili k svetovým dominantám ako Koloseum, britský parlament, socha Krista v Rio de Janeiro či Dóm svätého Štefana vo Viedni, a večer sa ponorili do červenej farby.

„Často zabúdame hovoriť nahlas, že 300 miliónov kresťanov na celom svete žije v krajine, kde trpia, alebo sú priamo diskriminovaní či prenasledovaní,“ povedal Miroslav Dzurech, riaditeľ slovenskej kancelárie pápežskej nadácie ACN – Pomoc trpiacej cirkvi, ktorá iniciatívu organizuje. Dodal, že netreba zabúdať ani na ďalšie náboženské menšiny ako sú Rohingovia, Ujguri a vo väčšinovo moslimských štátoch aj hinduisti.


Bratislavský hrad. Foto - ACN/Martin Ondruš


Most SNP. Foto - ACN/Martin Ondruš


Bazilika sv. Mikuláša v Trnave. Foto - ACN/Martin Heško


Katedrála sv. Emeráma v Nitre. Foto - ACN/Michal Dzurech

Inzercia


Katedrála sv. Martina v Spišskej Kapitule. Foto - ACN/Tony Frič


Interiér Baziliky Zosnutia Presvätej Bohorodičky v Ľutine. Foto - ACN

Správe o stave náboženskej slobody, ktorú nadácia ACN publikuje každé dva roky, sa rozlišuje medzi dvomi základnými spôsobmi porušovania náboženskej slobody, ktorými sú diskriminácia a prenasledovanie. Až v 70 percentách prípadov sú obeťami práve kresťania.

Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi (Aid to the Church in Need) je celosvetová dobročinná organizácia, ktorá od roku 1947 pomáha trpiacim a prenasledovaným. Zastúpenie má v 26 krajinách sveta a ročne podporí viac ako 5 000 projektov konkrétnej a adresnej pomoci komunitám, ktoré trpia. Na Slovensku pôsobí od roku 2017 a je známa aj pod niekdajším názvom Kirche in Not.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

„Navaľného zatknutie nezlomí tých, ktorí v Rusku veria v slobodu,“ reaguje na Twitteri prezidentka Zuzana Čaputová. „Politickí oponenti by mali debatovať vo férovej a otvorenej diskusii, nie byť väznení pre ich názory.“

pred 3 hodinami

V Nitre sa od piatka do nedele otestovalo 40 948 ľudí, z toho 417 bolo pozitívnych, čo predstavuje 1,02 percenta. Informoval o tom primátor mesta Marek Hattas. Minulý víkend počas prvého kola testovania bolo v Nitre 43 716 otestovaných, z nich bolo 932 pozitívnych, čo je 2,13 percenta. (tasr)

pred 3 hodinami

Vládna koalícia pomohla naplniť premiérovu obsesiu z plošného testovania, reaguje na plán masívneho pretestovania strana Hlas. "Jediným rozdielom od novembrového 'vylodenia v Normandii' je rozšírenie počtu testovacích dní z dvoch na deväť dní, no s výrazne nižšími možnosťami nechať sa otestovať," tvrdí v stanovisku. "Hlas-SD preto žiada vládu, aby bolo toto testovanie dobrovoľné a aby namiesto celoplošného skríningu pomohla s testovaním samosprávam v najzasiahnutejších oblastiach." (tasr)

pred 3 hodinami

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok reaguje na zatknutie ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného. „Miesto Alexeja Navaľného je v slobodnej a bezpečnej politickej súťaži a nie vo väzbe," napísal.

pred 4 hodinami

Marek Krajčí hovorí, že negatívny test, ktorý si niekto spraví zajtra, bude platiť aj po 27. januári, hoci bude tento test starší ako sedem dní. Zúčastniť sa testovania musia aj ľudia, ktorí už dostali prvú dávku vakcíny, aby dostali výnimku zo zákazu vychádzania. Testov je podľa Krajčího dostatok, nakúpených je 5,2 milióna.

pred 4 hodinami

Vo viacerých krajinách dnes kňazi požehnávali zvieratá. Tento obrad spätý s liturgickou spomienkou na svätého opáta Antona, patróna domácich zvierat, je populárny najmä v Španielsku a Taliansku. „Na požehnaní zvierat nie je nič výnimočné. Tento obrad sa nachádza aj v liturgickej knihe Benedikcionál, ktorá obsahuje najrôznejšie obrady požehnania,“ vysvetlil v minulosti hovorca KBS Martin Kramara.