Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Dnes treba vedieť
25. november 2020, 13:56

Prenasledovanie kresťanov

Stav 84-ročného jezuitu väzneného v Indii sa zhoršuje

Stav 84-ročného jezuitu väzneného v Indii sa zhoršuje

Foto - TK KBS

Stanley Swamy, ktorý trpí Parkinsonovou a ďalšími chorobami, už nie je schopný sám jesť ani piť. Vo väzení ho držia kvôli údajnej spolupráci s maoistickými extrémistami. On všetky obvinenia odmieta.

Už takmer dva mesiace indická polícia zadržiava 84-ročného jezuitu Stanleyho Swamyho, ktorý je známym ochrancom práv dalitov, teda najnižšej indickej kasty. Obvinený je z prepojenia na maoistických extrémistov, ktorí chceli zavraždiť premiéra Modiho. Okrem kňaza zadržali ďalších 15 ľudí.

Podľa najnovších informácií kňaz, ktorý trpí Parkinsonovou a ďalšími chorobami, už nie je schopný sám jesť ani piť.

„To, čo sa mi stalo, nie je ničím výnimočným. Ide o širší proces, ktorý sa deje po celej krajine. Všetci sme podozriví – významní intelektuáli, právnici, spisovatelia, básnici, aktivisti, študentskí lídri či odborári sú väznení len preto, že vyjadrili svoj nesúhlas alebo vzniesli otázky smerom k vládnej moci v Indii. Svojím spôsobom som šťastný, že môžem byť súčasťou tohto procesu. Nie som tichý divák, ale súčasť hry a som pripravený zaplatiť cenu, nech je akákoľvek,“ vyhlásil indický jezuita vo videu, ktoré nahral krátko pred svojím zadržaním.

„Páter Swamy neváhal vždy hovoriť pravdu vládnucej moci a odhaľovať rozsiahle zneužívanie právomocí pomocou protiteroristických nariadení a zákonov proti vzburám, ako aj zaberanie pôdy bez náležitých konzultácií,“ uvádza sa v oficiálnom vyhlásení Spoločnosti Ježišovej, ktorá rozbehla petíciu za zbavenie falošných obvinení a prepustenie svojho člena.

Napriek protestom indických biskupov, rehoľných spolubratov, veriacich, ale aj vysokej komisárky OSN pre ľudské práva špeciálny súd koncom októbra odmietol prepustiť pátra Swamyho na kauciu zo zdravotných dôvodov. Naďalej tak ostáva najstarším politickým väzňom v Indii.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 25 minútami

Poľský pacient v anglickej nemocnici, ktorého na základe rozhodnutia súdu odpojili od vyživovania, v utorok zomrel. Podľa neziskovky Christian Concern poslednú noc, teda 25. januára, právnici rodiny písali do nemocnice s tým, aby obnovili vyživovanie Poliaka vzhľadom na jeho diplomatický status, ktorý zabezpečilo Poľsko, aby ho mohlo previesť do vlasti a skúsiť tak ďalšiu liečbu. Nemocnica to však odmietla.

pred 31 minútami

V Českej republike pribudlo v utorok 9144 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je o 500 menej než pred týždňom. Súhrnný index rizika podľa protiepidemického systému zostal druhý deň po sebe na úrovni 68 bodov, čo zodpovedá štvrtému stupňu pohotovosti. V Česku však aj naďalej platia opatrenia na úrovni piateho stupňa. (tasr)

pred 41 minútami

Bratislavský okresný súd pre pandémiu zrušil termín procesu s Pavlom Ruskom a spol. v prípade prípravy vraždy Sylvie Klaus-Volzovej naplánovaný na budúci štvrtok. Vo veci sa naposledy konalo koncom novembra, keď vypovedali bývalá riaditeľka kancelárie expredsedu vlády Vladimíra Mečiara Anna Nagyová, bývalý spoločník Mikuláša Černáka Ján Kán, bývalý vojak a ochrankár bosa a ďalší spoločník Černáka v stavebnej firme. (tasr)

pred hodinou

Pápež František napísal predhovor do autobiografickej knihy mladej Nigérijčanky Mariapie Bonanateovej, ktorá sa stala obeťou prostitúcie a obchodovania s ľuďmi. „Do akej miery táto zavrhnutiahodná skutočnosť pochádza z dopytu po týchto ,službách´ zo strany mnohých mužov, ktorí si kupujú druhú osobu a tak ju ničia v jej neodňateľnej dôstojnosti?“ píše pápež v knihe nazvanej Ja som Joy, ktorá dnes vychádza v Taliansku. (vatican news)