Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
26. október 2015

Prezident Kiska sa naťahuje so sudcami

Prezident spája vymenovanie nových sudcov s prijatím etického kódexu v čase, keď súdy už rok čakajú na posily.

Prezident Kiska sa naťahuje so sudcami

Postupná strata moci Štefana Harabina nie je jediná téma, ktorou žije naša justícia. Minulý týždeň sa dostali do sporu prezident republiky a najvyšší sudcovský orgán.

Naposledy vymenoval nových sudcov prezident Kiska 16. decembra 2014. (Foto – TASR/Martin Baumann)

O čo ide? Prezident Andrej Kiska má poradnú komisiu, ktorá vyberá kandidátov na ústavných sudcov. V tomto výbore sú aj sudcovia Juraj Babjak a Zuzana Ďurišová. Súdna rada však minulý pondelok rozhodla, že ich členstvo vo výbore je nezlučiteľné s funkciou sudcu a musia ho opustiť. Obaja povedali, že tak urobia, aj keď s verdiktom súdnej rady nesúhlasia.

Súdna rada verzus prezident

Hnev na súdnu radu neskrýval prezidentov poradca Ján Mazák. Bývalý predseda Ústavného súdu tvrdí, že rada rozhodla nezákonne, pretože hlasovali aj dvaja nevymenovaní kandidáti na ústavných sudcov – Eva Fulcová a Imrich Volkai, „... pričom bez ich hlasov by uznesenie nezískalo potrebný počet hlasov,“ uviedol Mazák.

Na konci týždňa – po návrate z Fínska – zverejnil Kiska vyhlásenie, v ktorom skritizoval verdikt súdnej rady. Kiska je tiež „sklamaný z toho, že niektorí členovia Súdnej rady SR sa angažujú v sporoch osobnej povahy namiesto vážnych a užitočných úvah, prečo pretrváva nízka dôvera verejnosti v súdnictvo“.

Kiska zároveň v tom istom vyhlásení naznačil, že počká s vymenovaním nových sudcov, kým súdna rada neprijme zásady sudcovskej etiky. Tie sa pripravujú už dlhší čas, schvaľovanie má komplikovanejšiu procedúru. Na druhej strane, na nových sudcov čakajú súdy už skoro rok.

Inzercia

Čakajú na posily

Noví sudcovia na okresné súdy boli naposledy menovaní takmer pred rokom (16. decembra 2014). Výber nových spomalilo najmä zavedenie sudcovských previerok. 

Súdy pritom čakajú na posily. Ako informovala denník Postoj hovorkyňa rezortu spravodlivosti Alexandra Donevová, na okresných súdoch je aktuálne voľných 65 miest. Na tieto pozície sa už robili výberové konania, pričom prvých 17 kandidátov už predložili na vymenovanie prezidentovi. Ďalší budú nasledovať.

Na krajských súdoch je voľných 18 miest, na výberové konania ešte len čakajú.

Kancelária prezidenta nechcela dnes potvrdiť, či prezident Kiska vyslovene podmieňuje menovanie nových sudcov prijatím etického kódexu. „Prezident nebude komentovať vlastné vyhlásenie, všetko, čo chcel k danej téme povedať, bolo napísané,“ uviedol pre Postoj riaditeľ odboru komunikácie Roman Krpelan.

Šéfka súdnej rady Jana Bajánková už avizovala, že sa chce stretnúť s prezidentom.

Čo sa týka etického kódexu sudcov, členovia súdnej rady majú na stole tri návrhy. Na decembrovom zasadnutí rady by sa už mali venovať finálnej verzii.

Odporúčame