EÚ vedie konanie proti 24 krajinám pre smernicu o audiovizuálnom obsahu
Predmetom právneho konania je aj Slovensko.
Európska komisia (EK) začala v pondelok právne konania o porušení právnych predpisov proti 23 členským štátom EÚ a Spojenému kráľovstvu za to, že neprijali pravidlá revidovanej smernice o audiovizuálnom obsahu.
Členské krajiny mali zaviesť do svojej vnútroštátnej legislatívy pravidlá upravujúce koordináciu všetkých audiovizuálnych médií na území celej EÚ, a to tak tradičných televíznych vysielaní a služieb na požiadanie, ako aj platforiem na zdieľanie videí.
Cieľom nových pravidiel EÚ je vytvoriť regulačný rámec vhodný pre digitálny vek, ktorý povedie k bezpečnejšiemu, spravodlivejšiemu a rozmanitejšiemu audiovizuálnemu prostrediu. Nová únijná legislatíva posilňuje ochranu divákov, najmä pokiaľ ide o bezpečnosť maloletých, rozširuje pôsobenie pravidiel týkajúcich sa prejavov nenávisti aj na platformy na zdieľanie videí a posilňuje kultúrnu rozmanitosť v audiovizuálnych médiách. A po prvýkrát zavádza aj nové požiadavky na nezávislosť vnútroštátnych regulačných orgánov pre médiá a ochranu plurality médií.
Členské krajiny EÚ mali zakomponovať revidovanú smernicu o audiovizuálnych mediálnych službách do svojich vnútroštátnych právnych predpisov do 19. septembra 2020. Do tohto termínu sa to podarilo iba Dánsku, Holandsku, Maďarsku a Švédsku.
Komisia preto zaslala formálnu výzvu Belgicku, Bulharsku, Cypru, Českej republike, Estónsku, Grécku, Fínsku, Francúzsku, Chorvátsku, Írsku, Litve, Lotyšsku, Luxembursku, Malte, Nemecku, Poľsku, Portugalsku, Rakúsku, Rumunsku, Slovensku, Slovinsku, Španielsku, Taliansku a tiež Spojenému kráľovstvu a požiadala od nich ďalšie informácie. Dotknuté členské krajiny majú dva mesiace na zaslanie odpovede.
Podľa vyjadrenia podpredsedníčky EK pre hodnoty a transparentnosť Věry Jourovej je najvyšší čas, aby všetky členské štáty transponovali celoúnijné pravidlá a aby to urobili dobre. "Revidovaná smernica o audiovizuálnych mediálnych službách je kľúčovým právnym predpisom pre pluralitu médií. Posilňuje nezávislosť mediálnych regulátorov, podporuje transparentnosť vlastníctva médií a podporuje mediálnu gramotnosť," odkázala česká eurokomisárka na smernicu, na znení ktorej pred dvoma rokmi dohodli inštitúcie a členské krajiny EÚ.
Dnes treba vedieť
Biskup – kapucín Dávid Tencer, ktorý stojí na čele islandskej diecézy v Reykjavíku, v krátkom videu pozýva záujemcov o kňazskú službu, aby išli študovať teológiu za jeho diecézu.
V Bratislave je nové ohnisko, koronavírus sa šíri medzi ľuďmi bez domova
Magistrát už niekoľkokrát zvyšoval kapacitu tzv. karanténneho mestečka pre bezdomovcov. Chýba však personál aj lôžka.
Vedci z Oxfordu pracujú na úprave zloženia vakcíny proti koronavírusu
Chcú tak zvýšiť jej účinnosť voči mutáciám objaveným v Británii, v Brazílii a v Juhoafrickej republike.
Antifa poškodila pobočku demokratov v Portlande
"Nechceme Bidena. Chceme pomstu za policajné vraždy, imperialistické vojny a fašistické masakry," hlásal transparent, s ktorým pochodovali.
Negatívny antigénový test ešte neznamená, že osoba nie je infikovaná
Ministerstvo zdravotníctva odporúča opakovane sa zúčastniť na testovaní najskôr na piaty deň od kontaktu s pozitívnou osobou. Za úzky kontakt sa považuje osobný kontakt dlhší ako 15 minút vo vnútornom priestore.
Biden podpísal 15 výkonných nariadení vrátane zotrvania USA vo WHO
Uvoľnil tiež imigračné pravidlá pre moslimov a obyvateľov Latinskej Ameriky.
Spojené štáty sa opäť pripoja ku klimatickej dohode z roku 2015
Nový americký prezident Joe Biden ako jeden z prvých krokov po nástupe do úradu podpísal rozhodnutie, ktorým sa USA opäť pripoja k Parížskej dohode o zmene klímy, od ktorej odstúpil jeho predchodca Donald Trump.
Biden a Harrisová si uctili padlých vojakov na Arlingtonskom cintoríne
Po inaugurácii nový americký prezident spolu s prvou dámou Jill Bidenovou vstúpil do prezidentského sídla po prvý raz už ako šéf exekutívy Spojených štátov.
Čína oznámila sankcie voči predstaviteľom vlády exprezidenta USA Trumpa
Okrem Pompea sa na sankčnom zozname ocitli Trumpov obchodný poradca Peter Navarro, poradca pre národnú bezpečnosť Robert O'Brien, tajomník ministerstva zahraničných vecí pre otázky východnej Ázie a Pacifiku David Stilwell, minister zdravotníctva Alex Azar či veľvyslankyňa pri OSN Kelly Craftová.
"Môžeme s čistým svedomím povedať, že pandémia nám zobrala desať rokov. Je však pravdepodobné, že to bude viac. To už je na výrazné zamyslenie. Je to tiež následkom falošného optimizmu a bagatelizácie, ktorú šírili aj niektorí lekári či renomovaní odborníci," hovorí v rozhovore patológ Michal Palkovič. Okrem iného tiež vysvetľuje, na základe čoho sa zistilo, že naša liečba ochorenia Coivd-19 funguje.