Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. november 2020, 14:44

Arménsky prezident vymenoval nového ministra obrany

Stalo sa tak v čase pokračujúcich protestov v Arménsku proti kapitulácii v niekoľkotýždňovom konflikte s Azerbajdžanom o sporný región Náhorný Karabach.

Prezidentská kancelária vo vyhlásení uviedla, že novým šéfom rezortu obrany bude Vagaršak Harutjunjan, poradca arménskeho premiéra Nikola Pašinjana v otázkach obrany, ktorý tento ministerský post zastával už aj v rokoch 1999-2000, informuje tlačová agentúra AFP.

Pašinjan 9. novembra oznámil podpísanie Ruskom sprostredkovanej dohody o okamžitom zastavení bojov v Náhornom Karabachu, ktoré si od vypuknutia vojny koncom septembra vyžiadali tisíce mŕtvych a desaťtisíce vysídlených.

Arménsko súhlasilo s odstúpením časti tohto regiónu ovládaného arménskymi separatistami Azerbajdžanu. Dohoda však v Arménsku vyvolala pobúrenie; v hlavnom meste Jerevan vyšli do ulíc tisícky demonštrantov požadujúcich Pašinjanovu rezignáciu.

Medzinárodné spoločenstvo považuje Náhorný Karabach za súčasť územia Azerbajdžanu. Počas nedávneho konfliktu azerbajdžanské sily dobyli späť značné územia, o ktoré prišli v predošlej vojne v prvej polovici 90. rokov, dopĺňa tlačová agentúra Reuters.

Premiér Pašinjan v pondelok odvolal ministra zahraničných vecí Zohraba Mnacakanjana, ale vlastné odstúpenie z funkcie vylúčil. David Tonojan, doterajší minister obrany dúfa, že daný krok pomôže uvoľniť napätie v arménskej spoločnosti.

"Súčasná situácia si vyžaduje, aby došlo k deeskalácii napätia. Bol by som rád, ak by sa môj odchod z funkcie vnímal presne v kontexte tejto logiky," uviedol Tonojan. Prezident v piatok vymenil aj šéfa rezortu práce a ministra pre mimoriadne situácie.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Počasie: Dnes bude zamračené a hmlisto. Ojedinele mrholenie, aj mrznúce, pri ktorom sa môže tvoriť poľadovica. Na horách aj v nižších polohách bude jasno až polojasno. Denná teplota 0 až 5 stupňov, pri slnečnom počasí do 10 stupňov. Fúkať bude slabý až mierny juhovýchodný vietor.

pred 2 hodinami

Kanada si bude musieť počkať na vakcínu proti koronavírusu, pretože prvé várky budú pravdepodobne poskytnuté ľuďom v krajinách, kde sú vakcíny vyrobené. Vyhlásil to kanadský premiér Justin Trudeau, ktorý pripomenul, že Kanada nemá zariadenia na výrobu očkovacích látok, zatiaľ čo USA, Británia a Nemecko ich majú.

pred 2 hodinami

Prehľad udalostí v stredu 25. novembra:

  • rokovanie vlády
  • tlačovka Andreja Doležala o mýtnom systéme a spolupráci s autodopravcami
  • zasadnutie Ústredného krízového štábu
  • predsedu strany Spolu Juraj Hipš odprezentuje predbežný počet vyzbieraných podpisov pod výzvu na otváranie škôl
  • ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov navštívi Bielorusko