Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. október 2015

V Poľsku majú parlamentné voľby, favoritom je euroskeptická opozícia

V Poľsku sa dnes o siedmej hodine začali voľby do oboch komôr parlamentu – Sejmu a Senátu. Svoje hlasy v nich môže odovzdať vyše 30 miliónov voličov.

V Poľsku majú parlamentné voľby, favoritom je euroskeptická opozícia

Prvé prognózy by mali byť známe krátko po uzatvorení volebných miestností o 21.00. 

Staršia pani si za plentou číta volebné lístky vo volebnej miestnosti vo Varšave. (Foto – TASR/AP)

Voľby rozhodnú o tom, či aj po ôsmich rokoch zostane pri moci centristická proeurópska Občianska platforma (PO), alebo či vládu prevezme konzervatívna euroskeptická strana Právo a spravodlivosť (PiS). Kandidát tejto opozičnej strany Andrzej Duda už tento rok zvíťazil v prezidentských voľbách.

Predvolebné prieskumy jednoznačne favorizujú PiS, ktorej lídrom je expremiér Jaroslaw Kaczynski; jej kandidátkou na šéfku novej vlády je poslankyňa Beata Szydlová. Strana by mala zvíťaziť so ziskom 32 – 40 percent hlasov, čo by nemuselo stačiť na samostatné vládnutie.

Prečítajte si:
Rozhovor s komentátorom denníka Rzeczpospolita o možných scenároch Zdieľať

V prípade horšieho výsledku by ani volebné víťazstvo nemuselo Pis zaručiť, že sa dostane k moci. Ak by Kaczynského strana nedokázala nájsť vhodných koaličných partnerov, vládu by si mohla aj napriek volebnej porážke udržať PO, ktorú vedie súčasná premiérka Ewa Kopaczová. Tá na čele strany vystriedala dlhoročného lídra strany Donalda Tuska, ktorý odišiel pôsobiť do Bruselu ako stály predseda Európskej rady.

Inzercia

Predvolebné prieskumy predpovedajú, že PO získa 22 – 28 percent hlasov. 

Podoba novej vlády bude závisieť aj od toho, ktoré menšie strany sa dostanú do 360-člennej dolnej komory parlamentu. Podľa prieskumov môže hranicu zvoliteľnosti prekročiť od troch do sedem strán. 

PO a národná konzervatívna PiS sú hlavnými politickými stranami v Poľsku posledných desať rokov. Obe vznikli z politického hnutia poľskej občianskej pravice, ktorá pokojnou cestou zvrhla komunizmus. Ich cesty sa však dávno rozišli a dnes sú neľútostnými politickými rivalmi. 

Voľby už stihol sprevádzať prvý incident. Plamene zachvátili dnes ráno volebnú miestnosť v obci Biskupin neďaleko mesta Bydgoszcz v severnom Poľsku. Pre požiar museli členovia volebnej komisie núdzovo presťahovať túto hlasovaciu stanicu do neďalekej školy. 

Odporúčame