Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Voľby v USA Politika
22. november 2020

Americké voľby

Protikatolícka bigotnosť Kamaly Harrisovej

Biden a Harrisová: ešte nikdy neobsadili dva najvyššie politické posty osoby, ktoré boli také nepriateľské voči katolíckej viere.

Protikatolícka bigotnosť Kamaly Harrisovej

Foto: TASR/AP Photo/John Locher

Keď sa John F. Kennedy v roku 1958 pripravoval na prezidentskú kandidatúru, Paul Blanchard druhýkrát vydal svoju provokujúcu knihu z roku 1949 s názvom Americká sloboda a katolícka moc. V americkom verejnom priestore to bola biblia antikatolicizmu. Blanchard vyzýval k „hnutiu odporu“ proti „antidemokratickým sociálnym politikám“ katolíckej cirkvi. Pustil sa aj do katolíckych škôl, pričom ich označil za „najkontroverznejšie nástroje v živote amerických detí“.

Keď Blanchardove predsudky ešte doznievali, hlavný komentár februárového čísla časopisu Christianity Today v roku 1960 uviedol, že je „úplne prirodzené“ postaviť sa proti nominácii a zvoleniu „katolibanca“, pretože „v tom prípade by úrad katolíckeho prezidenta musel slúžiť dvom pánom“.

Kennedyho táto spŕška kritiky veľmi zasiahla a podnietila ho k jeho slávnemu prejavu, ktorý adresoval houstonskej asociácii protestanských kazateľov v septembri 1960. Vo svojom prejave zavrhol, že by mohla jeho katolícka viera zanechať na jeho morálnom živote akúkoľvek stopu. O svojom vierovyznaní hovoril ako o náhode, ktorá ho v detstve postretla a uistil svojich voličov, že nebude mať žiadny vplyv na jeho politické rozhodnutia. O šesťdesiat rokov neskôr prichádzajú na politickú scénu Kennedyho náboženskí a Blanchardovi názoroví nasledovníci v osobách Joea Bidena a Kamaly Harrisovej.

Medzi Blanchardom a Harrisovou je, samozrejme, jeden rozdiel, a to ten, že Blanchard disponoval len poradnou funkciou. Harrisová má však právomoc inštitucionalizovať svoje predsudky voči katolíkom a verejným organizáciám, ktoré fungujú v súlade s morálnym učením katolíckej cirkvi. Vehementne sa s tým oháňa a netají sa ani tým, že sa tieto právomoci snaží ešte rozšíriť.

Napríklad sa chystá zaviesť protiústavné náboženské testy pre kandidátov na sudcov federálneho súdu. Keď bol Brian Buescher v roku 2018 nominovaný na sudcu okresného súdu, Harrisová mu napísala:

Od roku 1993 ste členom výlučne mužského spolku Kolumbovi rytieri (Knights of Columbus), ktorého väčšina členov sú katolíci. Vedúci spolku, Carl Anderson, opísal v roku 2016 potrat ako „zákonný režim, ktorý spôsobil viac ako 40 miliónov úmrtí.“ Pán Anderson tiež uviedol, že „potrat je zabíjanie nevinných na masívnej škále.“ Vedeli ste, že spolok Kolumbovi rytieri potláča právo ženy rozhodnúť sa, keď ste doňho vstupovali?

Pokračovala s tým, že sa Bueschera pýtala, či „niekedy v minulosti akýmkoľvek spôsobom pomohol alebo prispel k presadzovaniu politiky orientovanej proti ženským reprodukčným právam“ a či „sa postavil proti manželstvám rovnakého pohlavia.“ Popritom nie práve najjemnejšie naznačovala, že vernosť základným pravdám ortodoxného katolíckeho učenia je nezlučiteľná s funkciou federálneho sudcu. Podobné otázky sa pýtala aj ostatných štátnikov nominovaných do federálnych funkcií.

Harrisovej nevraživosť sa neuspokojila s výsluchmi katolíkov, ktorí kandidujú na federálnych sudcov, ale rozšírila sa aj na obťažovanie verejných organizácií, ktoré pôsobia v súlade s katolíckou morálnou teológiou. Prostredníctvom svojich verejných funkcií proti takýmto organizáciám bojuje a od propotratových aktivistov získala Harrisová už nemalú finančnú podporu.

Inzercia

Keď napríklad Centrum pre medicínsky pokrok (Center for Medical Progress) v roku 2016 predložilo dôkazy, že najväčšia sieť amerických potratových kliník Planned Parenthood ilegálne pašovala orgány a tkanivá z potratených detí, vtedajšia kalifornská generálna prokurátorka Harrisová schválila raziu na dom Davida Daleidena z tohto centra. Skonfiškovali videozáznam, ktorý obsahoval dôkazy o pašovaní. Následne sa Harrisovej úrad spriahol s Planned Parenthood, ktoré je mimochodom jej štedrým politickým podporovateľom, a predložili spolu návrh zákona proti Centru pre pokrok v medicíne.

Dá sa ísť aj ďalej. V roku 2015 v Kalifornii Harrisová nadšene obhajovala takzvaný Reprodukčný zákon FACT (z anglického FACT - Reproduction Freedom, Accountability, Comprehensive Care, and Transparency Act, teda Zákon o reprodukčnej slobode, zodpovednosti, komplexnej starostlivosti a transparentnosti, pozn.prekl.), ktorý nútil pro-life centrá informovať svoje klientky o bezplatných potratoch a propagovať potratové kliniky. Harrisová otvorene priznala, že zákon FACT podporovala a nešetrila chválou na adresu vtedajšieho kalifornského guvernéra Jerryho Browna, ktorý zákon schválil. (V roku 2018 ho Najvyšší súd zrušil na základe prvého dodatku americkej Ústavy.) V roku 2015 Harrisová využila svoje právomoci kalifornskej generálnej prokurátorky a ukončila činnosť šiestich katolíckych nemocníc v mene ďalšieho svojho politického patróna – Medzinárodnej únie zamestnancov služieb (Service Employees International Union).

Ako americká senátorka predložila Harrisová orwellovský „Zákon o neubližovaní“ (z anglického „Do Not Harm Act“, pozn.prekl.), ktorého podstatou je, že núti veriacich a náboženské organizácie zapojiť sa do aktivít, ktoré sú v priamom rozpore s ich pevne zakoreneným náboženským presvedčením. Čiastočne tiež podporila „Zákon o rovnosti“, ktorý by nútil katolícke nemocnice vykonávať operácie zmeny pohlavia, umožňoval mužom vstupovať na ženské toalety a nútil dievčatá a ženy súťažiť v atletických disciplínach proti chlapcom a mužom.

Počas svojej dráhy, ktorá smerovala od kalifornskej generálnej prokurátorky cez americkú senátorku až po viceprezidentku Spojených štátov, sa Kamala Harris ani len nepokúšala maskovať svoj zámer naplniť Blanchardovu víziu a vytvoriť protikatolícke hnutie. Toto hnutie má byť namierené proti jednotlivcom, organizáciám a inštitúciám, ktorých presvedčenie, postoje a politiky sú v súlade s morálnou teológiou cirkvi. Kamala Harrisová a Joe Biden, Kennedyho nástupca, čo sa týka stratégie asimilácie – ešte nikdy v americkej histórii neobsadili dve najvyššie politické pozície dve osoby také otvorene nepriateľské voči katolíckej viere.
 

Pôvodný text vyšiel na portáli First things. Uverejnené so súhlasom redakcie. Preložila T. Sedláková.

 

Odporúčame