Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. október 2015

V Nemecku od dnes platí sprísnený azylový zákon

Sprísnené pravidlá týkajúce sa žiadateľov o azyl platia od dnešného dňa v Nemecku. Platnosť nadobudli o týždeň skôr, ako bolo plánované, informovala agentúra DPA.

Pravidlá vyžadujú, aby žiadatelia o azyl strávili dlhší čas v prijímacích centrách a odporúčajú poskytovať im pomoc v inej forme ako je finančná hotovosť. Ľudia z Kosova, Macedónska a Albánska budú čeliť rýchlejšej repatriácii, pretože krajiny ich pôvodu sú považované za bezpečné.

Nové pravidlá mali pôvodne platiť od 1. novembra, ale parlament ich urýchlene schválil v obave z vlny stoviek tisíc migrantov, ktorá nepoľavuje.

 Odhady počtu ľudí, ktorí požiadajú tento rok v Nemecku o azyl, sa pohybujú od 800 000 ľudí do 1,5 milióna. Vlani ich bolo asi 200 000. Imigrační úradníci odteraz nebudú neúspešným žiadateľom o azyl oznamovať, kedy ich mienia repatriovať. 

Zákon chce súčasne urýchliť postup vybavovania žiadostí o azyl u tých, ktorým ho pravdepodobne schvália a ponúknu im integračné kurzy ešte pred definitívnym udelením azylu. 

V Sociálnodemokratickej strane Nemecka (SPD), ktorá je koaličným partnerom vládnucej Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU), panuje nejednotnosť v otázke zriadenia takzvaných "tranzitných zón" na hraniciach Nemecka. Ľudia, ktorí nemajú nádej získať azyl, by z nich mali byť urýchlene posielaní nazad. 

Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere (CDU) v piatok povedal, že sa koaliční partneri zhodujú, že tieto zóny sú potrebné. Mnohí členovia SPD však vyjadrili pochybnosti. Podpredseda SPD Ralf Stegner dnes povedal novinám Passauer Neue Presse, že tieto tranzitné zóny "možno považovať za hromadné väzenia. S tým SPD nikdy nebude súhlasiť."

Inzercia

Odporúčame