Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. október 2015

Šéfka Súdnej rady chce hovoriť s Kiskom o vymenovaní nových sudcov

Predsedníčka Súdnej rady Jana Bajánková sa chce stretnúť s prezidentom Andrejom Kiskom, ktorý v piatok naznačil, že s vymenovaním nových sudcov počká, kým rada neprijme dlho pripravované zásady sudcovskej etiky.

„Predsedníčka Súdnej rady SR požiadala prezidenta SR o prijatie, na ktorom bude možné prediskutovať všetky otázky,“ oznámila kancelária v reakcii na vyhlásenie hlavy štátu.

Kiska kritizoval pondelkové (19.10.) uznesenie Súdnej rady, ktorá prikázala sudcom Jurajovi Babjakovi a Zuzane Ďurišovej opustiť jeho poradný výbor pre výber kandidátov na ústavných sudcov. Vo vyhlásení tiež uviedol, že ho znepokojuje neochota Súdnej rady prijať účinný a európskym štandardom zodpovedajúci etický kódex pre sudcov.

Oznámil, že chce spojiť akt vymenovania nových sudcov „s požiadavkou na dodržiavanie nielen zákonnosti a ústavnosti v ich rozhodovaní, ale tiež spravodlivosti a v neposlednom rade aj etických pravidiel“.

„Prezident republiky preto apeluje na urýchlené prijatie takýchto pravidiel Súdnou radou SR ešte pred vymenovaním novej generácie sudcov,“ píše sa vo vyhlásení Kisku. Noví sudcovia by sa podľa prezidenta mali dostať do justičného prostredia, kde „začnú platiť nové a vyššie nároky na pôsobenie a správanie sudcov, ktoré by mala nastaviť Súdna rada SR v etickom kódexe“.

TASR sa kancelárie prezidenta opýtala, či podmienil vymenovanie nových sudcov prijatím etického kódexu. „Nič viac k tomu prezident nebude v tomto momente hovoriť. Počkajte na jeho ďalšie kroky,“ odpovedal riaditeľ odboru komunikácie prezidentskej kancelárie Roman Krpelan.

Inzercia

V tomto roku ešte noví sudcovia vymenovaní neboli. Zdržanie spôsobili novozavedené sudcovské previerky, ktorým sa kandidáti na ústavný post musia po novom podrobiť. Na pondelkovom zasadnutí Súdna rada schválila prvých 17 kandidátov, ktorých predloží prezidentovi na vymenovanie. Ďalší by mali nasledovať, celkovo súdy čakajú na 47 nových sudcov, ktorí majú zaplniť najmä uvoľnené miesta.

Momentálne majú členovia rady na stole tri návrhy zásad sudcovskej etiky. Prvý z nich vypracovala sudcovská iniciatíva Za otvorenú justícii, druhy pracovný materiál ponúklo Združenie sudcov Slovenska a tretiu možnú verziu pripravila Sudcovská rada Krajského súdu v Košiciach.

Súdna rada v pondelok návrhy neprerokovala. Predsedníčka Bajánková poverila komisiu, aby z návrhov vybrala to najpodstatnejšie a na decembrové zasadnutie rady predložila vlastný návrh. Návrh by mali dostať všetci sudcovia na pripomienkovanie.

„Nevidím v tom žiaden problém alebo stret, aj keď to znamená, že návrh, ktorý už išiel z posledného zasadnutia Súdnej rady, na 17 nových kandidátov na sudcov tak zrejme bude v tomto smere pozdržaný až do doby, kým sa Súdna rada nevyjadrí aj k otázke zásad sudcovskej etiky,“ reagoval na vyjadrenie Kisku člen rady Dušan Čimo.
 

Odporúčame