Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Opozícia Komentáre a názory
18. november 2020

Protesty

Fico sa snaží osedlať hnev, jeho šance sú malé

Predseda Smeru však dobre vie, že sa o to musí pokúsiť.

Fico sa snaží osedlať hnev, jeho šance sú malé

Zdroj: facebook Roberta Fica.

V Bratislave aj v iných slovenských mestách sa včera protestovalo proti vláde a protipandemickým opatreniam. Prišiel kdekto. Aj futbaloví ultras, fanúšikovia Kotlebu, komunisti, prívrženci Smeru, ktorý mal aj samostatný míting pred parlamentom. Ale určite tam bolo aj veľa ľudí, ktorí k žiadnej z týchto skupín nepatria, len sú na túto vládu z rôznych dôvodov nahnevaní.

Nad zhromaždeniami počas pandémie a núdzového stavu sa dá pohoršovať a istá kritika v súvislosti epidemiologickými rizikami je namieste. Na druhej strane, tento typ demonštrácií proti pandemickým obmedzeniam sa deje po celom svete.

Vzhľadom na účinkujúcich a osadenstvo nie je na ne práve pekný pohľad. Ale spravodlivé pobúrenie nad nimi trochu kalí to, že keď sa v čase pandémie demonštruje napríklad proti rozhodnutiu poľského Ústavného súdu o potratoch a tiež pri tom dochádza k prejavom radikalizmu, tento typ epidemiologického rozhorčenia počuť akosi menej.

V súvislosti so včerajškom je však zaujímavá aj jedna politická súvislosť. Robert Fico vyslal jasný odkaz ĽSNS, že nie sú jediní, kto si chce politicky osedlať ten typ hnevu, ktorý včera znel námestiami. A nebude mať problém cieliť ani na jeho najradikálnejších nositeľov.

Línia Kiska, Soros, prevrat

Predohru to malo už v pondelok. Na tlačovke Smeru k nákupu antigénových testov sa jeden človek skloňoval častejšie ako meno Igora Matoviča, ktorého Robert Fico s touto „zlodejinou“ spája. Išlo o Georgea Sorosa.

Šéfa Smeru rozčúlilo hodnotenie Transparency International Slovensko, ktoré pri nákupe testov na plošné testovanie klientelizmus ani predraženie nekonštatuje. Fico sa do Transparency obul, vytkol jej financovanie Sorosom a nazval ju zločineckou organizáciou, ktorá kryje špinavé obchody vlády. Sorosa zároveň označil za človeka, ktorý nenávidí Slovensko.

Niežeby George Soros bol nedotknuteľnou figúrou. Kritika niektorých jeho aktivít a vízií, napríklad z konzervatívnych pozícií, je legitímna.

Inzercia

To však nie je Ficov prípad. Ten stavia na to, že Soros je niektorými kruhmi vnímaný ako démon zodpovedný za všetko zlo sveta a jeho meno sa stalo univerzálnym zaklínadlom na oslovenie voličov z temných prúdov.

Presne toto Fico skúša a nie je to nič nové. Začalo sa to už v roku 2018, keď musel po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej odísť z pozície premiéra. Keď boli vtedy nejaký čas v hre predčasné voľby, viacerí politici Smeru naznačovali, že predseda chce, aby volebná mobilizácia strany išla po línii Kiska, Soros, prevrat.

Keďže predčasné voľby sa nekonali a v tých riadnych bol volebným lídrom Pellegrini, kampaň Smeru nakoniec vyzerala trochu inak.

Politologický zázrak

Po voľbách a Pellegriniho odchode už Fico žiadne škrupule mať nemusí. Okrem psychologického momentu nespracovanej frustrácie z toho, že ho z top funkcie vyhnala „zmanipulovaná“ ulica, ho k tejto taktike motivuje aj chladná úvaha.

Mäkký obal voličov Smeru sa presúva k Hlasu a noví voliči túto stratu strane určite nekompenzujú. Navyše, ak sa bude vyšetrovanie spojené s nedávnymi akciami proti niektorým sudcom, prokurátorom a vysokopostaveným policajtom nebezpečne obtierať o dvojičku Fico, Kaliňák, môže to zatriasť aj tvrdým jadrom Smeru.

Robert Fico, ak chce prežiť v parlamentnej politike, musí nutne načrieť aj medzi voličov Kotlebu, Danka či Harabina. Má to však jeden veľký háčik. Trojnásobný premiér, zodpovedný za všetky najbrutálnejšie zlyhania systému od Novembra 1989, sa len ťažko môže stať miláčikom antisystému. Ak by sa mu to podarilo a v politike by vďaka tomu prežil, bol by to jeden z najväčších politologických zázrakov modernej doby.

Robert Fico však dobre vie, že sa musí o zisk antisystému pokúsiť. Kurz na jeho úspech je však žalostne nízky.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.