Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. november 2020, 19:43

Koronakríza

Premiér chce deti v školách po Troch kráľoch, stanovuje však podmienky

Premiér chce deti v školách po Troch kráľoch, stanovuje však podmienky

Premiér Igor Matovič. Foto – TASR/Jakub Kotian

Žiaden vianočný lockdown sa podľa neho neplánuje. Ďalšie testovanie vo vybraných obciach bude dobrovoľné, bez sankcií za neúčasť.

Ústredný krízový štáb si podľa premiéra Igora Matoviča vytýčil prioritu, a to dostať deti do škôl.

Aby sa tam mohli vrátiť po sviatku Troch kráľov v čo najväčšom počte okresov, pred Vianocami by sa mal denný limit pozitívnych prípadov na Covid-19 dostať na maximálny počet 500 a súčasne v nemocniciach by nemalo byť hospitalizovaných viac ako 1 000 ľudí s ochorením či podozrením na koronavírus, rovnako musí byť najviac 100 ľudí napojených na pľúcnu ventiláciu. 

Po rokovaní Ústredného krízového štábu to vyhlásil premiér Igor Matovič. 

Na zapínanie regionálnych semaforov bude potrebná hodnota kĺzavého mediánu menej ako 750 na celom Slovensku. Počet pacientov v nemocniciach s koronavírusom zároveň nesmie byť nad 2 000. 

Aby mohli ísť všetci žiaci v určitom okrese do školy, bude musieť mať daný okres 14-dňovú incidenciu pod úrovňou 200 prípadov. 

„Je dôležité, aby sme spoločne vedeli, kam sa chceme dostať,“ povedal Matovič. „Máme ambiciózny plán, rozhodli sme sa, že vytrváme v čo najaktívnejšom boji proti šíreniu nákazy,“ zdôraznil a avizoval, že najefektívnejším nástrojom v tejto snahe by malo byť naďalej masívne testovanie, prioritne zamerané na najviac infikované regióny a lokality.

Žiaden vianočný lockdown sa podľa predsedu vlády neplánuje. Vraví, že rodiny budú v tomto období prirodzene doma a budú sa správať menej rizikovo. 

Chce, aby sa do Vianoc spravili na Slovensku milióny antigénových testov.

Tretie kolo bude dobrovoľné, bez sankcií za neúčasť

Minister obrany Jaroslav Naď potvrdil, že najbližší víkend sa uskutoční ďalšie kolo plošného testovania antigénovými testami, a to v obciach, kde bolo jedno percento a viac pozitívne testovaných.

Na rozdiel od predošlých kôl však bude absolútne na dobrovoľnej báze bez výhod pre tých, ktorí sa ho zúčastnia. Chcú podľa Naďa vidieť, ako k tomu pristúpia obyvatelia, ale aj samosprávy. Niektoré procesy sa už podľa neho realizujú. Odberové miesta budú otvorené od 8.00 do 20.00 h. 

Inzercia

Zoznam 458 miest a obcí, v ktorých sa ďalšie testovanie bude konať, bol zverejnený v pondelok večer.

Naď tiež informoval, že ministerstvo obrany už do informačných systémov Úradu verejného zdravotníctva nahodilo všetky informácie o výsledkoch predošlých kôl testovania. Sú podľa neho dohľadateľné. Pripomenul tiež, že príslušníci ozbrojených síl pomáhajú aj pri trasovaní kontaktov.

Hlavný hygienik Ján Mikas na tlačovke uviedol, že budú vyhľadávať kontakty všetkých pozitívnych osôb, ktoré vzídu z testovania antigénovými testami. Nebudú sa však podľa neho preverovať PCR testami. „Budeme robiť všetko pre to, aby sa tieto kontakty stíhali dohľadávať,“ dodal.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí potvrdil, že aktuálne je už v každom okrese k dispozícii mobilné odberné miesto. 


Premiér Igor Matovič a hlavný hygienik Ján Mikas. Foto - TASR/Jakub Kotian

PCR testy sa budú uznávať aj z ďalších krajín mimo EÚ

Okrem PCR testov z 27 členských štátov EÚ budú pri vstupe na územie Slovenska platiť aj testy urobené v Nórsku, na Islande, v Lichtenštajnsku, Švajčiarsku a Spojenom kráľovstve. Úprava by sa mala dostať do najbližšej aktualizácie vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva. 

Minister vnútra Roman Mikulec pripomenul, že negatívny PCR-test je vstupenkou na územie Slovenska pre kohokoľvek, kto prichádza z tzv. rizikovej krajiny. „Teda napríklad aj keď len priletí na letisko do Schwechatu,“ dodal minister. PCR testy z Ukrajiny sa naďalej vnímajú ako nedôveryhodné, vzhľadom na množstvo falošných certifikátov.

Štátny tajomník ministerstva zahraničia Martin Klus na sociálnej sieti informoval, že o stanovení začiatku 72-hodinovej platnosti testov, teda toho, či sa bude odvíjať od výteru alebo od získania výsledku, bude ešte rokovať štvrtkové konzílium. „Podobne to bude aj v prípade možnosti krátkodobých výjazdov za hranice,“ dodal Klus.

Mikulec uviedol, že v tejto otázke zatiaľ neprišlo k zhode. „Zatiaľ to nebudeme umožňovať,“ dodal. V prípade pendlerov sa podľa jeho slov nič nemení. Nebudú musieť mať so sebou na hraniciach negatívny test.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Výberové konanie na generálneho riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry sa skončilo neúspešne. Informoval o tom minister pôdohospodárstva Ján Mičovský. Kritériá podľa neho nesplnil ani jeden z piatich uchádzačov o tento post. (tasr)

pred 2 hodinami

Joe Biden zložil prísahu do rúk predsedu Najvyššieho súdu USA Johna Robertsa. Počas prísahy mal ruku položenú na Biblii, ktorú držala jeho manželka Jill. "Ja, Joe Biden, slávnostne prisahám, že budem čestne vykonávať funkciu prezidenta Spojených štátov a podľa svojich síl budem zachovávať, strážiť a brániť ústavu Spojených štátov. Tak mi Boh pomáhaj," povedal Biden. (tasr)

pred 3 hodinami

,,S hlbokým zármutkom som sa dozvedela od komory sestier, že za posledné obdobie nás navždy opustilo päť ich kolegýň a jeden kolega. Podľahli zákernému vírusu. Úprimnú sústrasť vyjadrujem rodine pani Margity Kosturíkovej, Danky Hlozákovej, Monike Hurnej, Janky Backovej, Milady Koperovej a pána Jozefa Horňáka. Česť ich pamiatke," napísala na sociálnej sieti prezidentka Zuzana Čaputová.