Obama vymenoval osobitného vyslanca pre boj s Islamským štátom

Prezident USA Barack Obama vymenoval dnes Bretta McGurka za svojho nového osobitného vyslanca v koalícii bojujúcej proti militantom Islamského štátu (IS) v Sýrii a Iraku. Oznámil to Biely dom, uviedla agentúra Reuters.

McGurk je dlhoročný poradca Bieleho domu pre Irak a bol zástupcom generála Johna Allena, ktorý viedol vojenskú akciu globálnej koalície proti Islamskému štátu od jej minuloročného začiatku.

Biely dom oznámil, že Allen, ktorý vyše 37 rokov slúžil v americkom vojenskom námorníctve, odchádza na budúci mesiac z verejnej služby.

Dnešné rokovania USA, Ruska, Saudskej Arábie a Turecka vo Viedni mali za cieľ preskúmať možné politické riešenie občianskej vojny v Sýrii. Americký minister zahraničných vecí John Kerry po ich skončení reportérom povedal, že priniesli nápady, ktoré môžu zmeniť dynamiku v krajine.

"Som presvedčený..., že dnešné stretnutie bolo konštruktívne a produktívne," citovala ho agentúra Reuters.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov po stretnutí povedal, že chce, aby sa Irán a Egypt zúčastnili na prípadných budúcich rokovaniach o Sýrii.

"Požiadali sme, aby sa ďalšie stretnutia uskutočnili v širšom reprezentatívnom formáte", uviedol Lavrov a zdôraznil menovite Irán a Egypt.

Minister zahraničných vecí Saudskej Arábie Ádil Džubajr povedal, že nedosiahli zhodu v otázke politického osudu sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Dodal, že sa USA, Rusko, Saudská Arábia a Turecko dohodli na tom, že záležitosti Sýrie budú naďalej vzájomne konzultovať.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo