Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Koronakríza Spoločnosť
16. november 2020

Plošné testovanie

Rakúsko sa vydáva slovenskou cestou

Kancelár Kurz sa dnes cez videokonferenciu spojil s premiérom Matovičom, aby sa informoval o slovenskom celoplošnom testovaní.

Rakúsko sa vydáva slovenskou cestou

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz. Foto – TASR/AP

Rakúsko sa po Slovensku stane pravdepodobne druhou krajinou, ktorá si vyskúša masové testovanie pomocou antigénových testov.

Kurz už v nedeľu v relácii Pressestunde verejnoprávnej stanice ORF avizoval, že sa chce tiež vydať slovenskou cestou, aby si Rakúšania mohli vydýchnuť už na Vianoce a osláviť ich aspoň v menšom rodinnom kruhu.

„Slovensko je príklad absolútneho úspechu a my sme sa v Rakúsku rozhodli a práve sa pripravujeme na uskutočnenie podobného kroku. Na jednej strane chceme staviť na masové testovanie na konci lockdownu, aby sme umožnili bezpečné otvorenie škôl a iných oblastí, a pracujeme vo vláde aj na tom, aby sme cez masové testovanie umožnili čo najbezpečnejšie prežitie vianočných sviatkov,“ povedal kancelár Sebastian Kurz v relácii ORF.

Podľa jeho slov je Rakúsko v úzkom kontakte so Slovenskom. Dnes to potvrdil aj premiér Igor Matovič fotkou zo spoločnej videokonferencie na sociálnej sieti.

Od rána sme mali videohovor s rakúskym kancelárom Sebastianom Kurzom o našom plošnom testovaní. Pozdravuje a odkazuje, že radi sa vydávajú slovenskou cestou. 🇸🇰🇦🇹

Uverejnil používateľ Igor Matovic Pondelok 16. novembra 2020 Zdieľať

Rakúsko v sobotu oznámilo, že od utorka 17. novembra do 6. decembra zavedie druhý prísny lockdown. Zatvoria sa tak všetky školy, škôlky aj obchodné prevádzky s výnimkou potravín, lekární, drogérií či čerpacích staníc a zavedie sa prísnejšie obmedzenie pohybu a kontaktov. Takisto sa zavrú kaderníctva, kozmetické a masážne salóny.

Ľudia budú môcť svoje príbytky opustiť len z dôvodu zaobstarania si základných životných potrieb, v prípade neodkladných ciest do práce či kvôli nevyhnutným návštevám príbuzných.

Tento lockdown je podľa Kurza absolútne nevyhnutný vzhľadom na vysoké počty nakazených. Ku koncu lockdownu, ktorý je naplánovaný na Mikuláša, Kurz plánuje hromadne otestovať obyvateľstvo krajiny na prítomnosť koronavírusu. Odvčera preto rakúske médiá pomerne podrobne informujú o tom, akú podobu aj výsledky prinieslo celoplošné testovanie na Slovensku.

Podoba testovania ešte nie je známa

O pláne plošného testovania v Rakúsku ešte nie sú známe bližšie podrobnosti. Vláda ich chce predstaviť do konca týždňa. Rakúšania si ho chcú však najskôr vyskúšať na menších skupinách, napríklad na učiteľoch.  

Kurz po dopoludňajšom rozhovore s Matovičom verejnosť informoval, že testy vníma ako ponuku ľuďom, ktorí si nemôžu dovoliť drahé PCR testy, na otázku, či chce rovnako ako Slováci spojiť účasť s konkrétnymi podmienkami, kancelár povedal, že „plánujeme dobrovoľnosť“.

Verí však, že Rakúšania využijú ponuku, aby sa uistili, že počas Vianoc nenakazia príbuzných. Masové testovanie považuje za „momentku“, ktorá ukazuje, kto je infikovaný a je preto hrozbou pre svoje okolie. 

Kurz na slovenskom prístupe oceňuje, že sa podarilo identifikovať desaťtisíce ľudí, ktorí predtým nevedeli, že sú nakazení, čím sa podarilo zabrániť, aby šírili nákazu ďalej. Vyzdvihol, že Slováci majú teraz najnižšiu sedemdňovú incidenciu v strednej Európe, hoci pred pár týždňami mali veľmi vysoké a silno rastúce čísla. Kancelár tiež pripomenul, že slovenský experiment podporili aj 30 vojaci rakúskej armády, ktorí tak nazbierali cenné skúsenosti. 

Inzercia

V prípade rakúskeho plošného testovania avizoval priamu pomoc aj premiér Igor Matovič.

Zľava slovenský premiér Igor Matovič, rakúsky kancelár Sebastian Kurz a český premiér Andrej Babiš. FOTO TASR – Úrad vlády SR

Rakúsky minister zdravotníctva Rudolf Anschober z koaličnej strany Zelených je vo veci plošného testovania o niečo opatrnejší než kancelár Kurz. Ako bude testovanie vyzerať či na aké skupiny ho krajina zacieli, sa podľa neho v súčasnosti definuje na odborných diskusiách.

Plán plošného testovania podľa kancelára Kurza je koordinovaný s ministerstvom zdravotníctva a obrany. „Ťaháme za jeden povraz.“

Opozícia rieši viac školy než testovanie

Rakúsku opozíciu nápad v zásade nerozladil. Šéfka opozičných socialistov z SPÖ Pamela Rendi-Wagnerová považuje sprísnenie opatrení za nevyhnutnú „núdzovú brzdu“.

Systematické testovanie v rizikových skupinách v opatrovateľských a dôchodcovských domovoch či medzi zdravotníckymi pracovníkmi a učiteľmi pokladá za potrebné. Strana nemá problém ani s avizovaným locdownom, ale nesúhlasí so zatváraním škôl. Deti totiž nasledujúce tri týždne prejdú na dištančnú formu vyučovania, čo podľa šéfky socialistov zanechá ďalekosiahlejšie dôsledky.

„Údaje ukazujú: Zatváranie škôl má nízky efekt a veľmi veľké vedľajšie účinky,“ kritizovala na tlačovej konferencii. 

Liberálna strana NEOS rovnako privítala plánované hromadné testovanie, je však rovnako striktne proti dištančnému štúdiu na školách. Šéfka strany Beate Meinl-Reisingerová predpokladá, že dotknutí sa v prípade zatvorenia škôl obrátia na Ústavný súd.

Ďalšia opozičná strana FPÖ nemá však problém len so školami, ktoré nazvala „vzdelávacou katastrofou“, ale odmieta lockdown i plošné testovanie. Strana totiž testovania pokladá za cestu k povinnému očkovaniu.  

V Rakúsku pribudlo za 24 hodín zo soboty do nedele 5665 nových prípadov nákazy koronavírusom. V piatok to však bolo v krajine s 8,8 milióna obyvateľov až vyše 9500 nových pozitívne testovaných. V nemocniciach je aktuálne hospitalizovaných 4178 pacientov, z toho je 599 na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Celkový počet úmrtí v krajine dosiahol v nedeľu 1829.

Odporúčame