Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
23. október 2015

Nemci o utečencoch: Rozprávka sa skončila

Nemecko prežíva jeseň, ktorá otriasa novodobým sebavedomím krajiny.
Nemci o utečencoch: Rozprávka sa skončila

Pritom nejde len o utečeneckú krízu, kde Nemci po letnej eufórii narazili na hranice svojich možností. Otriasa sa „Modell Germany“, ktorý bol v posledných rokoch obdivovaný dokonca aj v USA, kde sa na európske sociálne štáty pozerali vždy skôr z pozície ekonomickej aj morálnej nadradenosti.

Krajina švindliarov

Lenže v septembri sa prevalila emisná kauza automobilky Volkswagen, tohto symbolu nemeckej precíznosti a poctivosti. A teraz prišla pre nemecký imidž ďalšia rana: podľa týždenníka Der Spiegel si Nemci úplatkami kúpili organizáciu futbalových majstrovstiev sveta v lete roku 2006, ktoré by sa inak konali v Južnej Afrike.

Do úplatkárskej kauzy sú zapletené vedúce postavy nemeckého futbalu na čele s legendárnym Franzom Beckenbauerom. Táto futbalová udalosť pritom posledných desať rokov stelesňovala vo verejnom povedomí to najlepšie zo súčasného Nemecka: nielen dôslednosť a zorganizovanosť, ale aj otvorenú a priateľskú tvár voči svetu.

Nemecké futbalové MS 2006 prekročili hranice športu a stali sa aj synonymom druhého povojnového hospodárskeho zázraku: zhodou okolností práve v polovici nultých rokov sa začal aj nečakaný vzostup nemeckej ekonomiky, ktorá od 90. rokov až dovtedy trpela stagnáciou a rastúcimi zástupmi nezamestnaných.

Dve letné rozprávky sa skončili

Spiegel svoje odhalenia o futbalovej korupcii vypointoval titulkou: „Zničená letná rozprávka“. Podľa týždenníka podvody vo Volkswagene a korupcia pri organizovaní MS vo futbale ukazujú, že Nemecko je „Land der Trickser“ (krajina švindliarov).

Ale toto nie je jediná zničená letná rozprávka, ktorú Nemci práve sledujú. Situácia s utečencami sa pomaly blíži k hranici únosnosti, prinajmenej vo vedomí Nemcov.

Na konci augusta, keď kancelárka Angela Merkelová povedala toľko obdivovanú aj kritizovanú vetu „Wir schaffen das“ (Zvládneme to), bolo v Nemecku o státisíce utečencov menej.

Augustové odhady, podľa ktorých malo v tomto roku požiadať v Nemecku o azyl 800-tisíc migrantov, neplatia už teraz v októbri – medzi 5. septembrom a 15. októbrom prišlo do Nemecka vyše 400-tisíc utečencov. Na pokračujúcom prílive sa nič podstatné nemení ani napriek hraničným kontrolám, očakáva sa, že situácia sa upokojí až s nástupom zimy.

No i tak je zrejmé, že v tomto roku nájde v Nemecku ako svojej cieľovej krajine útočisko podstatne viac než milión utečencov. Pod dojmom tohto náporu sa mení v Nemecku všetko – verejná mienka, postoje úradov a vrcholných politikov aj doterajšie sebavedomie krajiny. To všetko dnes ohrozuje kancelárstvo Angely Merkelovej viac než ktorákoľvek udalosť z jej éry.

Ako Nemci pomáhajú

Začnime však pozitívnym príbehom, za ktorým patrí Nemcom právom obdiv. Podľa prieskumov sa osobne angažovalo – či už finančne, alebo poskytnutím inej formy pomoci – v prospech utečencov 15 percent obyvateľstva, teda zhruba 9,5 milióna ľudí. Nezištná masová pomoc, dobrovoľníci, ale aj úradníci pracujúci na hranici svojich možností – to je obraz dnešného Nemecka, ktorý hovorí nielen o prosperite, ale aj o silnom sociálnom tkanive tamojšej spoločnosti.

Napokon, aj to je dôvod, prečo nemecká kancelárka krúti hlavou nad strednou Európou, ktorá sa zdráha prijať na azylové konanie aj tie najmenšie počty utečencov.

No hlavným problémom Angely Merkelovej je, že jej optimistickému „Wir schaffen das“, ktoré si Afrika či Blízky východ vyložili ako pozvánku do zasľúbenej zeme, verí čoraz menej Nemcov.

Už to nezvládame!

Na uliciach to ešte veľmi necítiť. Protiislamské a protimigrantské hnutie Pegida síce naposledy v Drážďanoch opäť dostalo na ulicu viac svojich prívržencov, ale rovnako tam prišlo aj veľa odporcov Pegidy.

Hlasy proti masovému prílivu utečencov sú väčšinou kultivované, každý kritik sa bojí, aby nebol vykázaný „in die braune Ecke“, ako hovoria Nemci, teda „do hnedého kúta“ s reminiscenciami na nacizmus. Aj preto nemajú v Nemecku šancu strany typu francúzskeho Národného frontu či Slobodných v Rakúsku. Kritika voči Merkelovej kurzu preto prebieha v rámci štandardných strán.

O tom, ako sa postupne od leta obracajú nálady mlčiacej väčšiny, najlepšie vypovedajú slová starostu mesta Tübingen Borisa Palmera, ktorý dnes symbolizuje odpor voči Merkelovej. Podľa Palmera „kancelárka nemôže stále zvolávať ´Zvládneme to´ a sama nič nezvládať“.

Na Palmerovej kritike by nebolo nič mimoriadne, takéto slová počuť odvšadiaľ, zaujímavé však je, že tento veľmi úspešný a známy starosta je členom strany Zelených. Teda ľavicovo-liberánej strany, ktorá tradične patrí medzi najväčších prívržencov multikulturalizmu a politiky otvorených hraníc.

Vyrieši to za nás Erdogan?

Zreteľný obrat v náladách ukazujú aj prieskumy verejnej mienky. V Merkelovej CDU rastie panika z poklesu preferencií, straty CDU sa zhruba rovnajú ziskom protiutečeneckej AfD (Alternatíva pre Nemecko).

Veľa tiež naznačujú prieskumy renomovaného inštitútu Allensbach. Vyše 70 percent Nemcov sa dnes pesimisticky pozerá na to, či krajina zvládne príliv utečencov. 62 percent obyvateľov sa bojí, že súčasnú utečeneckú vlnu a ňou spôsobený chaos využijú teroristické organizácie. Vyše 70 percent si tiež myslí, že problém nevznikol ani tak na Blízkom východe, ale doma v Nemecku, ktoré prehnanými stimulmi prilákalo státisíce migrantov.

Jasná väčšina Nemcov sa tiež vyslovuje za odsun značnej časti utečencov z územia Nemecka. A takmer 60 percent Nemcov si myslí, že politici stratili nad situáciou kontrolu.

Inzercia

Sama kancelárka tento rastúci tlak vníma na vlastnej koži. Minulý týždeň sa konalo zasadanie poslancov frakcie CDU, na ktorom bolo cítiť, že asi polovica poslancov jej utečeneckú politiku nezdieľa. Merkelovej aj vlastní vyčítajú, že nechce riešiť situáciu doma ráznymi opatreniami, ale radšej sa spolieha na dohody s tureckým prezidentom Erdoganom, ktoré by podľa jej viery mali zastaviť putovanie migrantov po balkánskej trase.

Schäuble by bol lepší

Merkelová si už zrejme nejaký čas pripadá ako osamelý kôl v plote. Jej kľúčoví ministri a straníci sa jej totiž verejne nezastávajú, ale mlčia. Minister vnútra Thomas de Maizière je z titulu svojho rezortu naplno ponorený do problému, vnútri CDU sa hovorí, že je s Merkelovej politikou nespokojný.

Veľavravne mlčí aj minister financií (a exminister vnútra) Wolfgang Schäuble. Tento veterán nemeckej politiky nedáva nič najavo, mnohí preto špekulujú, čo si v skutočnosti myslí. Schäuble mal už s Merkelovou naštrbený vzťah počas gréckej krízy, keďže navrhoval radikálny postup voči Grécku aj s jeho vylúčením z eurozóny, kým Merkelová šliapala na brzdu.

Schäuble požíva absolútny rešpekt medzi straníkmi aj voličmi, preto mnohí čakajú na jeho slová. Frankfurter Allgemeine Zeitung priniesol citát nemenovaného politika CDU, ktorý azda ešte väčšmi než o Schäublem vypovedá o nedôvere, akej čelí Merkelová: „Keby bol kancelárom Schäuble, riešilo by sa to inak.“

Utečenci bezdomovcami?

Najväčšiu záťaž však momentálne nesú na svojich bedrách komunálni politici, ktorí sa často ocitávajú v bezvýchodiskovej situácii. Tento týždeň napísalo Merkelovej 215 starostov obcí a miest zo Severného Porýnia-Vestfálska varovný list, v ktorom „s veľkou obavou o našu krajinu“ opisujú zúfalé miestne pomery.

Po tom, čo prijali veľké počty utečencov, sú už ich ubytovacie kapacity vyčerpané. „Už nedokážeme zvládnuť ani ubytovanie utečencov v stanoch či obytných kontajneroch.“ Starostovia preto sformulovali osem požiadaviek, chcú od vlády, aby z Nemecka posielala tých žiadateľov o azyl, ktorí prichádzajú z bezpečných štátov, takisto žiadajú posilnenie hraničných kontrol.

Medzi obcami a regionálnymi vládami je čoraz viac napätia, ktoré hrozí výbuchom. Regionálna verejná správa totiž vyzýva mestá a obce, aby uvoľňovali miesta pre prvé prijatie prichádzajúcich utečencov, keďže v Nemecku sú takzvané centrá prvého kontaktu beznádejne preplnené.

Rastúci počet obcí však na podobné žiadosti obratom odpovedá, že voľných miest už jednoducho niet. Očakáva sa teda, že regionálna správa bude musieť prikročiť k ďalšiemu kroku a prideľovať obciam utečencov, o ktorých sa majú nejako postarať.

Obce už avizujú, že v takom prípade budú reagovať žalobou – a je isté, že tak mnohé spravia, keďže žaloba bude mať neodkladný účinok. Regionálna vláda tak bude nútená využiť núdzové opatrenia, inak by na začiatku zimy blúdili po Nemecku desaťtisíce bezdomovcov.

Utečenecká kríza či katastrofa?

To sú ešte len bezprostredné problémy, ktoré čakajú na riešenie. Ďalšou dlhodobejšou otázkou však je, čo bude s integráciou státisícov ľudí na trhu práce. Je známe, že čím dlhšie potrvá prvý kontakt migrantov s prácou, tým ťažšie to bude s ich neskorším včlenením do normálneho života.

Ešte v lete znel krajinou optimistický a miestami dosť naivný chór: ako krajina starneme, do dôchodku odchádzajú silné populačné ročníky, príchod mladých pracovných síl je pre nás jedinečnou šancou.

Pri súčasnej mase prichádzajúcich ľudí však rastú pochybnosti, či sa takáto mamutia úloha môže podariť. A teda či namiesto integrácie na trhu práce neuviazne väčšina novoprišelcov v sociálnej sieti, nemenej deprimovaná, ako keby zostala žiť povedzme v Turecku či Libanone.

Mnohých preto znepokojili dáta, ktoré v posledných dňoch zverejnil Lothar Semper, prezident regionálnej bavorskej komory remeselníkov. Podľa Sempera až 70 percent utečencov z Iraku, zo Sýrie a Afganistanu, ktorí sa v septembri 2013 v rámci učňovskej praxe začali učiť remeslu, svoje praktické vzdelávanie nedokončilo.

Jedným z dôvodov je podľa Sempera aj to, že utečencov počas tejto praxe nesprevádzajú žiadni špeciálni asistenti, ktorí by im vedeli pomôcť pri ťažkostiach nielen s jazykom. Preto väčšina z nich stroskotá.

Semper pritom hovorí o neúspechu integrácie ľudí, ktorí prichádzali pred rokmi v relatívne malých počtoch. Ako však môže Nemecko zvládnuť niekoľkonásobné zástupy ľudí, ktoré prichádzajú teraz?

To všetko sú dôvody, pre ktoré nemecké médiá nepíšu už len o „Flüchtlingskrise“ (utečeneckej kríze), ale aj o „Flüchtlingskatastrophe“ (utečeneckej katastrofe). A aj preto je pochopiteľné, že v najbližšom čase zosilnie tlak Nemecka, aby sa krajiny EÚ zaviazali k trvalým kvótam na utečencov.

 

Foto: Flickr.com

Odporúčame