Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
23. 10. 2015, 12:30

Poľsko tesne pred voľbami: Veľká záhada

Túto nedeľu budú v Poľsku parlamentné voľby. O možných scenároch sme sa rozprávali s komentátorom denníka Rzeczpospolita Michalom Szuldrzynským.
Poľsko tesne pred voľbami: Veľká záhada

Aká bola v Poľsku predvolebná kampaň, čo bolo jej hlavnou témou?

Kampaň mala dve veľké témy. Prvá sa týkala Občianskej platformy, ktorá v Poľsku vládne uplynulých osem rokov. To znamená, že všetky ostatné strany, nielen Kaczynského Právo a spravodlivosť (PiS), z toho ťažili. Kritizovali Platformu a vláda bola terčom pre všetkých, všetky problémy a škandály sa spájali iba s jednou stranou.

Druhou veľkou témou sa stalo niečo, čo spájalo všetky strany naprieč spektrom, od Občianskej platformy cez ľavicu až po Právo a spravodlivosť. Všetci totiž hovorili, že kríza sa skončila, Poľsko ju prežilo a už nie je dôvod viac šetriť, dosť bolo uťahovania opaskov, ľudia si zaslúžia, aby sa im žilo lepšie. PiS navrhuje vyššie dávky pre deti a zníženie veku odchodu do dôchodku, Platforma zníženie daní pre rodičov s deťmi a podobne. Všetci však súťažia o priazeň rozdávaním peňazí a bonusov.

Čo bolo najväčším prekvapením kampane?

Povedal by som, že asi to, ako zle si vedie Pawel Kukiz. V prvom kole prezidentských volieb skončil tretí so ziskom 21 percent a patril k najobľúbenejším politikom v Poľsku. Zdalo sa, že keď založí stranu, môže to výrazne zmeniť poľskú politiku, v posledných prieskumoch pred voľbami mal však podporu iba okolo 6 percent, takže za istých okolností sa ani nemusí dostať do parlamentu.

Ako by ste charakterizovali Kukizovu stranu, o čo mu v politike ide?

Pawel Kukiz je bývalý roker, ktorý sa profiloval ako antiestablišmentový kandidát na prezidenta. Jeho strana je mixom libertariánstva a istého anti-politického étosu. Navrhuje posilniť inštitút referenda, chce obmedzovať moc štátu, zaviesť jednomandátové volebné obvody, znižovať dane a prepustiť tisíce zbytočných úradníkov. Prekáža mu  tiež prílišná moc strán a bojuje proti partokracii.

V prieskumoch verejnej mienky je najsilnejšou strana Právo a spravodlivosť. Je to dôsledkom víťazstva jej kandidáta Andrzeja Dudu v prezidentských voľbách?

Áno, presne tak. Táto strana mala dlhodobo istý psychologický problém, veľa ľudí neverilo, že PiS môže vyhrať a opäť sa vrátiť k moci. Po víťazstve Andrzeja Dudu v máji tohto roku sa to zmenilo.

Druhým dôvodom je kampaň PiSu. Až na koncovku to bola veľmi umiernená a pokojná kampaň, ktorá ukazovala stranu ako centristickú. Ľudia si teda nemysleli, že voliť PiS je niečo strašné, čoho by sa mali vyvarovať.

Tretím dôvodom je úspech medzi mladými voličmi. Ešte pred pár rokmi bola medzi mladými voličmi sexi Platforma, ten efekt sa však zmenil a dnes už neplatí. Aj vďaka tomu, že PiS mal veľmi dobrú kampaň na sociálnych sieťach.

Napriek tomu: ako je možné, že mladí Poliaci sú ochotní voliť Kaczynského stranu?

Zásadne sa zmenil imidž Platformy, najmä po škandále jej čelných politikov s odposluchmi, ktoré boli zverejňované v médiách. Výsledkom tohto škandálu bolo, že Platforma získala imidž strany, ktorá klame ľudí a užíva si pritom veľké peniaze. Tento škandál bol rozhodujúci a zničil elektorát Občianskej platformy.  Napríklad niektorí ľavicovejší voliči si povedali, že budú radšej voliť ľavicu.  Treba si tiež uvedomiť, že PiS nevládol osem rokov, prvovoliči, ktorí budú voliť v nedeľu, mali v čase, keď bol premiérom Kaczynski, desať-jedenásť rokov, strach z PiSu preto na nich nefunguje.

Kaczynského strana mala dlhodobo psychologický problém. Ľudia neverili, že PiS môže vyhrať, po víťazstve Andrzeja Dudu v prezidentských voľbách sa to zmenilo. Zdieľať

Aká silná je ľavica?

Väčšina ľavicových strán vytvorila koalíciu, kde je okrem bývalej hlavnej strany SLD aj strana Janusza Palikota a tri či štyri malé strany s nízkou podporou. SLD chcela ukázať, že voliť ľavicu neznamená voliť bývalú komunistickú stranu, a tak sa spolu s Palikotom skryli za koalíciu. V prieskumoch majú okolo 8-9 percent, na vstup do parlamentu však ako koalícia potrebujú 8 percent, takže je otázne, či sa tam dostanú.

Je tu ešte jedna malá strana, ktorá sa volá Razem (Spolu), ktorá sa orientuje na témy ako pracovný trh, napríklad problém zamestnanosti a výšky mzdy pre absolventov škôl a podobne. V prieskumoch majú okolo dvoch percent.

Zapojil sa do kampane bývalý premiér a dnes prezident EÚ Donald Tusk?

Nie priamo, aj keď dvakrát sa vyjadril, v zásade podporil premiérku Ewu Kopacz, ktorú sám odporučil na tento post. Ale niekde povedal aj to, že rozumie, ak majú voliči Platformy po tých rokoch dosť. Viac sa o ňom v Poľsku v týchto dňoch hovorí kvôli tomu, že v Bruseli údajne nevládne spokojnosť s tým, ako vykonáva funkciu prezidenta EÚ, že ani on sám tam nie je spokojný, o čom sa už objavili aj články v medzinárodnej tlači, napríklad vo Financial Times.Kandidátkou na premiéra za PiS je Beata Szydlo. Kto je táto politička a nebude len bábkou v rukách predsedu strany Jaroslawa Kaczynského? Ako sa správal v kampani samotný Kaczynski?

To je veľká záhada. Szydlo bola tak trochu stranícka úradníčka, aj keď nikdy nepatrila k straníckym radikálom, vystupovala centristicky. Viedla však prezidentskú kampaň Andzreja Dudu a zmenila sa. Naučila sa vystupovať, rečniť. Charizmu však nemá rovnako, ako ju nemá premiérka Kopacz. Mnohí sa pýtajú, prečo ju Kaczynski vysunul dopredu a spravil z nej kandidátku na premiérku, či dokáže vládnuť samostatne a zjednať si rešpekt, ale to uvidíme až po voľbách, ak sa teda stane premiérkou.

Jaroslaw Kaczynski nebol v priebehu celej kampane prítomný, zmenilo sa to až v  posledných troch-štyroch týždňoch. Prezident Duda sa niekedy správal od PiSu nezávisle, inokedy stranu podporil veľmi.

Na čele vládnej Platformy je Ewa Kopacz, kandidátkou opozície na premiérku je Beata Szydlo a ľavicovú koalíciu vedie tiež žena, Barbara Nowacka. Prebehla v Poľsku nejaká nová vlna emancipácie žien? Alebo ide iba o PR, organizovanú predsedami strán?

Skôr to druhé. Zmeny vyvolal odchádzajúci Donald Tusk, keď na svoje miesto posunul Ewu Kopacz. Kaczynski v tom momente pochopil, že proti žene nemá v kampani šancu, preto navrhol Szydlo. A Miller s Palikotom po nich na čelo ľavicovej koalície vybrali 40-ročnú Nowacku, aby sami neboli na očiach. Ale aj keď je to stranícke PR, svoje konzekvencie to mať bude. Kaczynski nedokáže Szydlo len tak odstaviť.

Veľa sa v poslednom čase hovorí, že aj keby PiS voľby vyhralo, môže vzniknúť koalícia všetkých ostatných strán, ak by teda mali väčšinu, aby tak zabránili návratu Kaczynského k moci. Považujete to za možné?

Možné to je, ale v poslednom čase prenikajú z Platformy správy, že ani oni sami by to nechceli. Jednak kvôli istému demokratickému obyčaju, predsa len, víťaz má právo zostaviť vládu. Situácia sa môže zmeniť, ale až keď nastane pat, nie predtým. A keby nevládol víťaz volieb, vždy je to trochu problém.

Druhým vážnym dôvodom je, že tieto strany by nespájalo nič iné, iba to, že sú proti PiSu. A to je na vládnutie málo. Malá liberálna strana Nowoczesna (Moderní) má veľmi tržný program, SLD je naopak socialistické, časť Platformy je hodnotovo konzervatívna, naopak iní sú v etických otázkach liberálni, ťažko si takú vládu predstaviť.

A napokon tretím faktorom je prezident Duda. Antipisovská vláda by musela kohabitovať s prezidentom z opozičnej strany, konflikty by boli zaručené.  

Ak teda vyhrá PiS a nebude mať sám väčšinu, kto sú jeho potenciálne najbližší partneri na vládnutie?

V prvom rade Pawel Kukiz, v druhom asi strana, ktorú vedie Janusz Korwin-Mikke. Ten je však veľmi proruský, takže Kaczynskému by sa s ním asi vládnuť skôr nechcelo.

Foto: Michal Szuldrzynsky

 

Odporúčame

Ortodoxný boxer

Ortodoxný boxer

Pokračujeme v seriáli o najdôležitejších kardináloch prebiehajúcej synody. Ak niekto mediálne zatienil kardinála Kaspera spred roka a kardinála Marxa pred začiatkom súčasnej synody, je to austrálsky kardinál George Pell.