Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Voľby v USA Politika
13. november 2020

Po amerických voľbách

Čo očakávate od prezidenta Bidena?

Odpovedajú Nicholsonová, Vondra, Záborská, Kazda, Majerský, Ziolkovský, Němeček, Zajac, Kostolný, Korda, Tkačenko, Šúst a Trizuljak.

Čo očakávate od prezidenta Bidena?

Novozvolený americký prezident Joe Biden s ochranným rúškom v ruke prichádza k rečníckemu pultu vo Wilmingtone v pondelok 9. novembra 2020. FOTO TASR/AP

Americké voľby sú za nami a aj keď ich výsledky napadol Donald Trump na súdoch, dá sa realisticky očakávať, že 20. januára 2021 zloží prezidentský sľub kandidát Demokratickej strany Joe Biden. Pri tejto príležitosti sme viacerým slovenským a tiež dvom českým osobnostiam položili dve otázky:

Je zvolenie Joa Bidena dobrou správou pre Ameriku a svet?

Čo očakávate od nového amerického prezidenta?

Niektorí respondenti odpovedali na obe otázky zvlášť alebo ich pokryli naraz, tu sú ich odpovede.

Lucia Ďuriš Nicholsonová, poslankyňa Európskeho parlamentu (SaS)

1.) Som prekvapená, že krajina, akou sú Spojené štáty americké, nedokáže vyprodukovať kvalitnejších kandidátov na post prezidenta. Bolo smutným divadlom sledovať, ako proti sebe stoja slabý a slabší kandidát. Takto vnímam aj víťazstvo Bidena. Ľudia za neho hlasovali ako za menšie zlo.

2.) Zo svojej pozície europoslankyne očakávam od neho zlepšenie vzťahov medzi EÚ a USA, ktoré boli v minulosti pošramotené nevypočítateľnými akciami prezidenta Trumpa. A tiež upokojenie v Severoatlantickej aliancii.

Na druhej strane, bol mi celkom sympatický postoj Donalda Trumpa vo vzťahu k Číne. Aj keď to boli také nedotiahnuté výkriky do tmy. No bola by som rada, keby aj vo vzťahu k Číne a Rusku zaujal Biden jednoznačný a tvrdý postoj Spojených štátov. Napokon, najväčšie nádeje vkladám do novej viceprezidentky.

Alexandr Vondra, poslanec Európskeho parlamentu (ODS)

Ja sám som preferoval republikánskeho kandidáta, o ktorom sa domnievam, že reálny dosah jeho politiky bol omnoho lepší než „dojem z hry“. Biden to bude mať ťažké, azda republikáni obhája väčšinu v Senáte a budú tak poistkou vo chvíli, keď na prezidenta budú naliehať radikálne progresivistické kruhy, neustále posilňujúce vnútri Demokratickej strany.

Od Bidena očakávam, že v zahraničnej politike nebude pre strednú Európu taký problém, ako bol Obama. Má skúsenosti, Európu pozná a voči NATO a bezpečnostným zárukám bude lojálny.

Anna Záborská, poslankyňa NR SR (Kresťanská únia/OĽaNO)

1.) Ťažké bolo preťať gordický uzol situácie, ktorá vznikla v USA pred voľbami s dvoma kandidátmi, z ktorých jeden svojou extravagantnou rétorikou bol ľahkou korisťou médií a druhý bol ich kandidátom.

Jeden sa nikdy verejne nehlásil k tomu, že je veriaci, ale bol americkým prezidentom, ktorý sa najotvorenejšie zasadil za ochranu nenarodeného života. Na druhej strane, jeho názory napríklad na zdravotnú starostlivosť mali s ochranou života po narodení len málo spoločného.

Druhý hlásiaci sa na začiatku politickej kariéry (a asi aj teraz) ku katolíckej viere sa za päťdesiat rokov v politike dokázal prispôsobiť akejkoľvek situácii (názor na potraty, manželstvo, gender), len aby v politike postupoval.

Jeden síce nezačal žiaden vojnový konflikt a snažil sa riešiť viaceré svetové ohniská, nebol však vnímaný ako muž dialógu, čo mu často zatváralo cestu. Druhý, ktorého šéf dostal Nobelovu cenu mieru, no spolu s ním nechal po ôsmich rokoch svet hore nohami. Bolo to fiasko v zahraničnej politike USA.

Z každého tohto porovnania, aj keď by ich mohlo byť omnoho viac, mi vyplýva otázka: Zvolenie ktorého by bolo umenšením zla pre Ameriku a svet? Myslím, že toho prvého, aj keď ľutujem, že republikáni nenašli iného kandidáta.

2.) S Joeom Bidenom je spojených viacero obáv. Len pred pár dňami znovu potvrdil, že v priebehu prvých sto dní v úrade presadí prijatie tzv. Equality Act. Okrem iného právne povýši sexuálnu orientáciu a rodovú identitu na úroveň rasy. Osobne deklarovaný postulát o pohlaví bude mať prednosť pred biologickou determináciou.

Doteraz musela byť zmena pohlavia uznaná súdnym procesom. Navyše, tento zákon bude nadradený zákonu o obnovení náboženskej slobody, bude ohrozovať slobodu bádania a slobodu verejnej diskusie o vedecky dokázaných skutočnostiach. Určite takýto vývoj v USA bude mať vplyv aj za ich hranicami, vrátane nás v strednej Európe.

Obávam sa, že americká vláda opäť začne platiť organizácie podporujúce potraty, čo prezident Trump a viacerí republikánski prezidenti zakázali. USA opäť začnú vyvážať potraty do celého sveta a podmienia ich vykonávaním rozvojovú pomoc v tretích krajinách.

Predpokladám, že tlak na Rusko zo strany USA uspí ambíciu EÚ na vlastnú obrannú stratégiu.

Ďalším nebezpečenstvom, ktorého náznak sme videli v predvolebnej kampani, je, že zatiaľ čo doteraz skôr mocenské úrady cenzurovali médiá, môže sa stať, že v budúcnosti médiá vypnú mikrofón vykonávateľom verejnej právomoci.

Radovan Kazda, poslanec NR SR (SaS)

1.) Dobrou bude, ak bude v mnohom lepší ako odchádzajúci prezident. V oblasti hospodárstva a environmentálnych regulácií, ktorým sa primárne venujem, bolo pôsobenie Donalda Trumpa pre mňa prevažne sklamaním.

Pozitívne hodnotím odstúpenie USA z Parížskej klimatickej dohody, hoci ho vnímam skôr ako symbolické gesto, pretože význam tejto dohody pre dosiahnutie zníženia produkcie skleníkových plynov nevidím ako zásadný. Spravodlivá celosvetová klimatická dohoda sa uzavrieť nedá, dôležité sú kroky jednotlivých krajín.

Pre americkú ekonomiku však jeho administratíva, od ktorej som očakával zásadnú dereguláciu trhu a znižovanie úlohy štátu, neurobila nič podstatnejšie než predchádzajúca vláda Baracka Obamu. Amerike sa darilo, no nie vďaka, ale aj napriek Trumpovi.

V medzinárodnom obchode presadzoval Trump viac americký protekcionizmus a clá aj voči Európe, v čom mu však Európska únia robila „kvalitného“ protihráča v geopoliticky nebezpečnej hre.

Dobrou správou by bolo, ak by Joe Biden odstraňoval zbytočné bariéry obchodu a Američanom znižoval úlohu štátu v ekonomike.

2.) Pre transatlantický demokratický svet je veľmi dôležité vytvoriť silné spojenectvo EÚ a USA voči Číne, vytvoriť podmienky pre vzájomné konkurujúce prostredie a zónu bez ciel.

Očakávania od kandidáta demokratov v tejto oblasti nemám veľké, no ak by Joe Biden presvedčil Európsku úniu, ktorá má k reguláciám obchodu podobne pozitívny vzťah, na uzavretie dohody, ktorá by vytvorila veľkú zónu voľného obchodu, tak by to bola jednoznačne dobrá správa.

Milan Majerský, predseda Prešovského samosprávneho kraja a predseda KDH

Zastávam názor, že dôležitejšie než sľuby či vízie sú konkrétne kroky a výsledky. Dnes je namieste zagratulovať zvolenému prezidentovi a želať si, aby jeho politika bola dobrou správou pre USA i svet. Na jednej strane dúfam v dobré vzťahy s Európskou úniou.

Na druhej strane však – zvlášť pri takomto tesnom výsledku volieb – verím, že Joe Biden bude prezidentom nielen progresívno-ľavicových voličov, ale všetkých občanov, rešpektujúc aj názory konzervatívnej časti spoločnosti. Tým by vyslal dobrý signál pre hľadanie riešení dnešných veľkých geopolitických výziev.

Inzercia

Anton Ziolkovský, katolícky kňaz

V Písme nájdeme viacero príkladov, že aj ľudia s pochybnou morálkou môžu poslúžiť Božiemu plánu. Niekedy vedome (Rachab), inokedy skôr nasilu (Pilát). Trump patril do prvej kategórie. Spolu s miliónmi Američanov (a za volebné obdobie ich počet ešte narástol) rozoznal, že treba skoncovať s oslabovaním prirodzených ľudských hodnôt (život, rodina, národ) a s ideologizáciou verejného priestoru (tu by sa zhodol aj s pápežom Františkom). Väčšina obyvateľov krajín strednej Európy to inštinktívne vidí podobne.

Joe Biden je formálne katolíkom. Lenže kredibilita liberálneho katolíka, ktorý podporuje potraty a homozväzky vo vzťahu k vlastnej viere a Cirkvi, je na úrovni neverného manžela, ktorý napriek recidívam manželke tvrdí, že nechce rozvrátiť manželstvo.

Na druhej strane, Bidenov centrizmus v tejto situácii môže byť výhodou. Ak totiž naozaj chce vytvárať mosty k druhej strane, na zelenú pre socialistické experimenty a najmä pre progresívnych liberálov, ktorí sú skutočnou hrozbou pre slobodu vo svete, by mal rýchlo zabudnúť. Trumpových prívržencov je príliš veľa a akýkoľvek náznak ideologického konania bude jatriť rany, zvýši predsudky a polarizáciu.

Bidenovi niet čo závidieť, vlastní od neho veľa čakajú. Plus sa potrebuje vyrovnať s koronakrízou a jej ekonomickými dôsledkami. Musí chodiť po špičkách, aby dosiahol, že ho jedni aj druhí budú aspoň rešpektovať. Napriek mínusom môže pozitívne prekvapiť, ak u neho zvíťazí zdravý rozum nad ideológiami, najmä ak si uvedomí, že ani on, ani liberálny mediálny mainstream už nedokážu zvrátiť proces preformátovania verejného priestoru a politík do podoby, ktorá bude viac identitárna, určite nie ľavicová a progresívna.

EÚ očakáva od Bidena inú formu komunikácie a v tichosti dúfa v návrat starého amerického vodcovstva vo svete. Faktom však je, že celý západný svet vrátane USA nestačí kultúrne, a poniektorí už ani ekonomicky, s dychom. Trumpizmus však trvá a je predzvesťou konca agresívneho sekularizmu. Navonok bude spojenectvo EÚ s Bidenom krajšie, bude aj viac úsmevov, zato menej akcieschopnosti. Kde nie sú idey, nie je ani motivácia konať.

Tomáš Němeček, právnik a publicista

To ešte nie je možné rozpoznať, pretože v tohtoročných voľbách sa do veľkej miery hlasovalo „proti“. Na jednej strane proti abnormálne excentrickému, únavne sebeckému a nekontrolovane sebastrednému prezidentovi: tu zohral Biden rolu projekčného plátna pre všetky nádeje, že teraz príde pravý opak, umiernený Joe odvedľa, ktorý sa bude správať prezidentsky.

No na druhej strane sa hlasovalo proti neznesiteľne sektárskej ľavici, proti jej zápalu pre gumovanie dejín a vylučovanie zo spoločnosti. A tu sa pre zmenu do Donalda Trumpa, hoci toho bol najmenej hoden, vkladali očakávania, že tento pochod zastaví. Výsledkom tak zrejme bude demokratický prezident s republikánskym Senátom.

Azda je to dobré pre Ameriku v tom, že by po rokoch čoraz väčších extrémov na oboch koncoch mohol teraz posilniť umiernený stred. Je možné, že republikáni nedovolia Bidenovi skoro nič, aby ho ukázali ako slabého a neschopného. Alebo predsa len bude jeho polstoročie strávené vo washingtonskej politike na niečo dobré: vyjednávanie so Senátom by mala byť jeho parketa. Kvôli únave z chaosu zrejme muselo prísť „sleepy“ obdobie, aby sme si na chvíľu vydýchli. A pri pohľade na to, aké nedôstojné bolestínstvo a nemužné kľučkovanie predvádza Donald Trump po voľbách, sa mi zdá jasné, že to bol a je prezident hlboko pod úroveň Spojených štátov. Takže áno – je dobre, že vyhral Biden.

Peter Zajac, literárny vedec a publicista

1.) Joe Biden ešte nie je prezidentom a Donald Trump robí všetko pre to, aby ním ani nebol. Neprekvapilo by ma, keby šiel na ostrie noža. To len potvrdzuje jeden z dvoch dôvodov v prospech Joea Bidena. Dodržuje pravidlá, ktoré robia slobodný svet silným. Trump ich porušuje, čím podporuje autokratov celého sveta a slobodný svet zoslabuje. Až do korony som si uvedomoval, že jeho vnútorná politika je úspešná a vo voľbách zrejme zvíťazí. Počas korony však uprednostnil kultúru smrti pred kultúrou života a v tej chvíli prestala byť pre mňa jeho voľba ideologickou otázkou vzťahu medzi republikánmi a demokratmi a stala sa pre mňa elementárnou otázkou hodnôt slobodného sveta.

2.) Pokiaľ skutočne prebehne odovzdanie moci podľa pravidiel, o čom sa vynára stále viac pochybností, a Joe Biden sa stane prezidentom Spojených štátov, očakávam v medzinárodnej politike príklon k väčšej spolupráci v rámci slobodného sveta a zmenšovanie priestoru pre autokratické a totalitné eskapády. Ale tú chybu ako pri Obamovi, ktorý dostal Nobelovu cenu mieru ako bianko šek, by som nerobil. V samotných Spojených štátoch neočakávam nijaké veľké víťazstvo spájania nad rozdeľovaním.

Matúš Kostolný, šéfredaktor Denníka N

Dobrou správou je najmä to, že nepokračuje šialenstvo s Donaldom Trumpom. Je to nádej pre Ameriku, svet a špeciálne aj pre Slovensko. Väčšina ľudí nechce, aby vládli klamári, ktorí ohrozujú demokraciu. Je to dobrá správa aj pre konzervatívcov, ktorí sa to možno boja priznať nahlas.

Eugen Korda, redaktor časopisu .týždeň

Donald Trump znížil váhu USA ako svetovej mocnosti. Napriek tomu, že presadil aj niektoré dobré veci, vítam, že šancu dostane iný typ politiky. Teraz keď prehral vo voľbách, sa ukazuje jeho pravá tvár a to teda nie je pekný pohľad.

To, či je zvolenie Joa Bidena dobrou správou pre Ameriku a zvyšok sveta, ukážu najbližšie roky. Stáva sa prezidentom v časoch, keď USA čelia strate veľkosti a moci. Bude sa snažiť zlepšiť vzťahy s EÚ a možno aj s Čínou. Celkom určite sa zmení štýl politiky. Nejakú zásadnú zmenu v prioritách, na ktoré bude klásť dôraz, neočakávam. Pre USA je problémom Čína, USA a do určitej miery aj India a tak to aj v najbližších rokoch zostane.

Peter Tkačenko, komentátor denníka SME

Odpovedať, či je Biden dobrá správa, sa dá len v kontexte alternatívy, teda či je dobrou správou zvolenie Bidena namiesto Trumpa. Jednoznačne. Aj keď odhliadneme od hodnotovo-politických preferencií, samotná krajná nevypočítateľnosť, vulgárnosť a nadbiehanie najspodnejším spoločenským prúdom Trumpa diskvalifikuje z politického priestoru všeobecne. Niežeby od neho nemohlo byť horšieho, ale Biden to nie je.

Inak sa zrejme treba pripraviť na „normalizovanie“ pomerov v najširšom zmysle. To v Amerike znamená ďalší pokus o upratanie verejných financií a reforiem typu zriadenia funkčného systému verejného zdravotného poistenia. Niet dôvodu sa nazdávať, že tentoraz sa to podarí, ale môže sa to zlepšiť.

Ľudia vydesení zo zavádzania boľševickej tyranie, znárodňovania a zriaďovania siete gulagov pre kresťanov a/alebo konzervatívcov sa asi môžu upokojiť, opäť nič také nenastane. V medzinárodných vzťahoch by mal Biden stavať na tej štipke dobrého, čo Trump vykonal, napríklad tlaku na Európu, aby sa viac starala o svoju bezpečnosť, ale mocenské kyvadlo sa zrejme vráti k „establišmentu“ z ministerstiev obrany a zahraničia. To síce bude znamenať menej atentátov na iránskych generálov, bezvýsledných summitov s Kim Čong-unom či od pása vyhlasovaných colných vojen s Čínou, ale vytvára aj potenciál na väčší angažmán v sporoch typu Sýria.

Juraj Šúst, riaditeľ Spoločenstva Ladislava Hanusa

1.) Rozhodne nie. Jeho legitimita je veľmi sporná. Ak sa stane prezidentom, ešte viac prehĺbi dezintegráciu Spojených štátov a zároveň celosvetovú globalizáciu na báze sekulárnych hodnôt.

2.) Obávam sa, že ak Trump na súdoch neuspeje a Biden sa stane prezidentom, Washington DC sa zmení na druhý Brusel a bude akcelerovať novú ľavicovú sekulárnu techno-ortodoxiu do celého sveta podmieňovaním ekonomickej pomoci či prístupu k novej digitálnej ekonomike a spoločnému trhu. Posledné roky Amerika nástup „nového poriadku“ aspoň trochu brzdila, teraz ho bude zrýchľovať. Očakávam zúženie priestoru na toleranciu iných svetonázorov a samostatných štátnych politík a zosilnenie tlaku na kultúrnu a politickú homogenizáciu.

Samuel Trizuljak, konzervatívny publicista

Zlou správou je, že Biden v zahraničnej politike zabrzdí niekoľko dobrých iniciatív Trumpovej administratívy, o ktoré sa mohli oprieť konzervatívci po celom svete. Napríklad čakám, že obmedzí aktivity Medzinárodnej aliancie za náboženskú slobodu a obnoví federálne financovanie medzinárodných pro-choice organizácií.

Udržanie Senátu, posilnenie republikánov v Snemovni reprezentantov a úspešná Trumpova sudcovská politika uplynulých rokov však znamená, že obmedzovanie náboženských slobôd nemusí nabrať také veľké obrátky, ako sa mnohí americkí kresťania báli. Porážka Trumpa a jeho deštruktívneho osobného štýlu môže byť tiež očistným momentom. Jeho porážkou štartuje zápas o to, kto sa stane prívetivejšou tvárou sociálnejších, menej vojnychtivých a hodnotovo odvážnejších republikánov.

Nemyslím, že to bude notorický centrista Biden, komu sa podarí zjednotiť bezprecedentne polarizovanú americkú spoločnosť. S nádejou treba skôr sledovať niektoré stúpajúce republikánske mená ako Josh Hawley, Ben Sasse či J. D. Vance.

Foto: TASR (Nicholsonová, Majerský, Ziolkovský, Zajac); Facebook (Záborská, Němeček, Kostolný, Korda, Trizuljak); archív Postoja (Vondra, Kazda, Šúst).

Odporúčame