Nový film o zneužívaní v cirkvi vyrába falošného nepriateľa

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Nový film o zneužívaní v cirkvi vyrába falošného nepriateľa

Nový hollywoodsky film vyhrabáva uhlíky škandálu Katolíckej cirkvi o sexuálnom zneužívaní.

Do amerických kín onedlho príde nový film (Spotlight) oslavujúci investigatívu novín Boston Globe, ktorá vyniesla na svetlo najtemnejšiu stránku americkej Katolíckej cirkvi – sexuálne zneužívanie detí niektorými kňazmi. Zatiaľ sme film nevideli, ale podľa trailerov to bude trhák a – ako to urobila aj pôvodná práca novinárov – ukáže jednostranný pohľad na mučivý okamih histórie Katolíckej cirkvi.

Film bude mať veľký úspech, keďže hrdinu hrá na Oscara nominovaný Michael Keaton a hrajú v ňom aj ďalší dobre známi herci. Tiež preto, že reklamná štúdiová mašinéria pracuje na plné obrátky. Je v tom aj lákavý a voyerský príbeh. A, opäť podľa trailerov a minulosti Hollywoodu, bude to jednostranný čiernobiely príbeh.

Film bude určite trhák. No ukáže jednostranný pohľad na mučivý okamih histórie Katolíckej cirkvi. Zdieľať

Film istotne obnoví hanbu katolíkov, kňazov aj laikov, ktorú sme zažili, keď sme sa dozvedeli o hrozných skutkoch spáchaných niektorými členmi kléru. Taktiež znovu zapáli nenávisť a hlboké nepriateľstvo, ktoré mnohí, najmä v médiách, prechovávajú voči Katolíckej cirkvi. Mnoho z dobra, ktoré vyvolá posledná cesta pápeža Františka do USA, bude nahradené návratom antikatolicizmu, ktorý, bohužiaľ, leží pod povrchom v srdciach mnohých ľudí.

V tomto príbehu je však aj druhá strana. Mnoho faktov z nej ponúkla nezávislá štúdia vydaná v roku 2004 prestížnym John Jay College of Criminal Justice z New Yorku. Ťažiskom štúdie boli miery a charakteristiky sexuálneho zneužívania v rámci Katolíckej cirkvi. Výskumníci zistili, že v rokoch 1950 – 2002 celkovo 10 667 jednotlivcov podalo proti 4 392 katolíckym kňazom obvinenie zo sexuálneho zneužívania. Počet 4 392 obvinených kňazov predstavuje 4 percentá všetkých amerických katolíckych kňazov. Navyše, väčšina týchto skutkov sa odohrala v rokoch 1960 – 1984. Vrcholom týchto zločinov bol rok 1970, 32 rokov pred „investigatívou“ v Boston Globe.

Nie je to výhovorka, no katolícki kňazi sa nedopúšťali zneužívania častejšie ako iní americkí muži. Avšak krátko po zverejnení správy v Boston Globe prieskum Wall Street Journal-NBC hlásil, že 64 percent opýtaných bolo presvedčených, že katolícki kňazi „mnohokrát“ zneužívali deti. V roku 2010 vyšiel v Newsweeku článok s nadpisom „Kňazi nespáchali viac zneužívania ako iní muži“.

K téme:
Pedofilní kňazi. Čo skutočné tvrdí John Jay College Report? Zdieľať

Hlavným vyšetrovateľom amerického ministerstva školstva vo veci zneužívania detí bola uznávaná spoločenská vedkyňa Charol Shakeshaft. Uviedla, že sexuálne zneužívanie detí zamestnancami školy je „100-krát častejšie ako zneužívanie kňazmi“.

Inou rozšírenou dezinformáciou je, že väčšina kňazov, ktorí sa dopustili sexuálneho zneužívania detí, boli pedofili, čo sú jednotlivci so sexuálnou náklonnosťou k deťom do veku 11 rokov. Väčšina obetí (takmer 75 percent) bola v skutočnosti vo veku od 11 do 17 rokov, čo poukazuje na preferenciu detí v ich skorých rokoch mladosti. Okrem toho väčšina z uvedených obetí (81 percent) boli chlapci. Toto zistenie naznačuje, že obťažujúci kňazi mali homosexuálnu orientáciu. To, že tak mnoho mediálneho pokrytia hovorí o zneužívaní ako o zločinoch na deťoch viac ako na mladistvých chlapcoch, naznačuje, že médiá majú pro-gay agendu.

Ďalším kľúčovým zistením bolo, že menej ako polovica kňazov (1 881) bola predmetom nepodloženého obvinenia a voči viac ako polovici bolo vznesené iba jedno obvinenie. Tiež treba poznamenať, že neprimerané množstvo obetí mala hŕstka kňazov. Napríklad 3,5 percenta kňazov bolo zodpovedných za 26 percent obetí.

Aj keď vyšetrovanie prebehlo po takmer každom podaní obvinenia, zo strany štátneho zástupcu bolo z trestného činu obvinených iba 217 alebo 5,4 percenta kňazov. Z týchto 217 kňazov bola odsúdených podstatná väčšina (64 percent) – no pri tretine znel rozsudok „nevinný“.

Mnoho prípadov bolo založených na dôkazoch „oživených spomienok“, čo sa dnes považuje za psychologické šarlatánstvo 20. storočia. Dnes vieme, že ľudia, predovšetkým mladí ľudia, sú veľmi ovplyvniteľní a môžu si vytvárať falošné spomienky, čo aj robia. Dospelí taktiež klamú o falošných spomienkach, hlavne keď sa vec týka veľkých peňazí.

Hlavná vyšetrovateľka amerického ministerstva školstva Charol Shakeshaft: Sexuálne zneužívanie detí zamestnancami školy je 100-krát častejšie ako zneužívanie kňazmi. Zdieľať

Aký je dopad senzáciechtivých a často skreslených informácií o tomto tragickom probléme? Nevinní kňazi, muži, ktorí sa hrdinsky obetujú v službe druhým, sú už vyše desať rokov na našich uliciach opľúvaní a obťažovaní. Kto vie, aký vplyv bude mať na nich a na ich prácu tento nový film? A kto spočíta mladých mužov, ktorí boli a sú odradzovaní od kňazstva?

Čo – okrem smútku a hanby – stál tento škandál Katolícku cirkev? Finančné sankcie sa odhadujú na 2,6 – 3 miliardy dolárov. K dnešnému dňu zbankrotovalo šesť diecéz.

Farníci, ktorých kostoly boli uzavreté, študenti zatvorených katolíckych škôl a mnohí ďalší, ktorým sa už neposkytuje dovtedajšia služba, sú tiež obeťami. Mnoho historickej práce Katolíckej cirkvi bolo zrušenej ako dôsledok obrovských trestov.

Áno, niektorí kňazi sa dopustili hrozných zločinov a niektorí v hierarchii nereagovali a boli nedbalí. No, ako to skomentoval American Journalism Review, prečo došlo v americkej tlači k takému „zúrivému útoku“? A prečo po 13 rokoch vracia Hollywood tento príbeh späť?

Jednou z odpovedí je, že v národe rastie hlad po senzáciách. Presvedčivejšie však je, že nákazlivý antikatolicizmus je v našej krajine nažive a darí sa mu, hlavne v našich médiách. Harvardský historik Arthur Schlesinger Sr popísal predsudok proti katolíkom ako „najhlbšiu predpojatosť v histórii amerického ľudu“.

No v čom spočíva hlboko zakorenené nepriateľstvo voči Katolíckej cirkvi a kresťanstvu zo strany sekulárnych médií? Jednou odpoveďou je, že kresťanské náboženstvo stojí v ceste ich sekulárnemu „pokrokovému“ projektu. Odoláva ich úsiliu o oslavu homosexuálneho životného štýlu a o kontrolu populácie cez antikoncepciu a neobmedzené potraty. Kresťania majú tú drzosť lipnúť na slovách púštneho kazateľa z prvého storočia.

Neodpustiteľné!

Kevin Ryan
Autor je zakladateľom Centra pre rozvoj etiky a charakteru na Bostonskej univerzite, kde je jej emeritným profesorom. Napísal a editoval 20 kníh.

Pôvodný text: Caught in the spotlight, publikované v rámci licencie Creative commons, preložil L. Obšitník. Foto: mercatornet.com.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo