Dobrovoľnícka pomoc utečencom v zime stačiť nemusí

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dobrovoľnícka pomoc utečencom v zime stačiť nemusí

Aj Slováci vnímajú kritickú situáciu s utečencami. Jednotlivci, skupiny, ale aj viaceré organizácie pomáhajú migrantom na rôznych miestach. Blíži sa však zima, bude takáto pomoc stačiť?

Na srbsko-chorvátskej hranici aktuálne pôsobí slovenská organizácia Človek v ohrození (ČVO), ktorá spolupracuje s českou organizáciou Pomoc uprchlíkům či organizáciou Lekári bez hranic. Na hraničnom priechode Bapska, cez ktorý denne prejde údajne asi 3 000 utečencov, sú v rámci tejto organizácie traja dobrovoľníci zo Slovenska.

V súčasnosti ich však ČVO má zaregistrovaných ďalších tridsať. „Na mieste máme platených koordinátorov, ktorí sú tam dlhodobo. Mobilné tímy dobrovoľníkov by sa mali po týždni striedať,“ uviedla pre Postoj Nora Beňáková z Človeka v ohrození a dodala, že financie na to, aby mohli na Balkáne pôsobiť, im zatiaľ vystačia na najbližších päť mesiacov.

Podľa Beňákovej je ale aktuálna situácia aj s blížiacou sa zimnou už nad možnosti zvládania malých mimovládok alebo dobrovoľníkov. „Už musia zasiahnuť úrady a vybudovať na hranici nejaké dočasné prístrešie, ktoré je odolné minimálne voči dažďu a chladu. My by sme mohli kúpiť stany, ale to už pre túto situáciu nestačí. Tam treba nejaké väčšie konštrukcie, my tam nemôžeme stavať,“ reagovala. Rovnako si Beňáková nemyslí, že mimovládky by mali zabezpečovať prevoz utečencov. „Krajiny na to majú financie z Európskej únie, tak by to mali využiť aj na plynulý transport, aby sa ľudia nezhlukovali,“ dodala.

Pracovníci organizácie Človek v ohrození v akcii. (Foto: Facebook ČVO)

Organizácia v minulosti usporiadala materiálnu zbierku. Veci, ktoré z nej získala, odovzdala napríklad na hraničnom priechode Rőzske. Aktuálne však organizujú len finančnú zbierku Ľudia na úteku. Srbsko totiž nie je v Schengene a prevoz materiálnej pomoci by si vyžadoval množstvo byrokracie. „Skôr to nechávame na nákup na mieste. Zatiaľ sme vyzbierali 50-tisíc eur,“ uzavrela Beňáková.

DMS CLOVEK na 877 (2 €)
Číslo účtu: SK1711000000002621182213, text: Ľudia na úteku
Aplikácia VIAMO 0907 369 399

Katolícka charita dobrovoľníkov v zahraničí nemá

Viaceré projekty na boj s utečeneckou krízou finančne podporuje aj Slovenská katolícka charita (SKCH). „Ide o projekty v severnom Iraku - Kurdistane, Libanone a Jordánsku. Cieľom týchto projektov je poskytnúť utečeneckým rodinám vhodné podmienky v táboroch, v ktorých žijú, zabezpečiť kontinuitu v školskej dochádzke pre ich deti a študentov, ktorí nemôžu kvôli konfliktu navštevovať svoje predchádzajúce školy,“ povedal pre Postoj Hugo Gloss z charity.

Vlastných dobrovoľníkov však Slovenská katolícka charita v zahraničí nemá, pretože personálne obsadenie zabezpečujú ostatné partnerské inštitúcie, s ktorými v rámci týchto projektov spolupracuje. „SKCH využíva pomoc dobrovoľníkov pri integrácii utečencov, ktorým Slovenská republika udelila azyl – sprevádzanie na úradoch, učenie slovenského jazyka, hľadanie práce a ubytovania,“ ozrejmil Gloss. Zároveň však doplnil, že charita zvažuje, že nasadí svojich dobrovoľníkov na rakúskych hraniciach.

SKCH spolupracuje aj s partnerskou organizáciou Caritas Srbsko, ktorá aktuálne finalizuje projekt humanitárnej pomoci a zohľadňuje pri tom aj materiálne potreby počas nadchádzajúceho zimného obdobia. „Slovenská katolícka charita je pripravená podporiť ich aktivity finančne, vzhľadom na administratívnu a logistickú náročnosť prepravy materiálnej pomoci,“ spresnil Gloss. Počas Národného pochodu za život charita robila potravinovú zbierku, ktorá bola určená okrem iného aj rodinám utečencov a vyzbierané trvanlivé potraviny budú súčasťou vianočných balíčkov pre utečencov na Slovensku.

DMS UTECENCI na 877 (2 €)
Pomôcť môžete aj priamo na stránke prostredníctvom jednorazového alebo pravidelného daru

Má kto pomôcť?

Zmiešané reakcie v slovenskej verejnosti vyvolala iniciatíva Kto pomôže, ktorej cieľom bolo prijať sto utečeneckých a vysídlených rodín zo Sýrie a Iraku. Takisto chceli prostredníctvom siete dobrovoľníkov prispieť k integrácii utečencov do našej spoločnosti.

„Momentálne sa zameriavame na zmapovanie konkrétnych foriem pomoci, ktorú ponúkajú prihlásení dobrovoľníci. Okrem toho pripravujeme manuál, ktorý im pomôže pri integrácii azylantov a čakáme na kroky Migračného úradu, v ktorého gescii je udeľovanie azylov alebo inej formy medzinárodnej ochrany,“ vysvetlil Gloss, ktorý je koordinátorom projektu.

K iniciatíve sa doteraz pridalo takmer dvetisíc dobrovoľníkov a výzva je stále aktuálna. „Je dôležité, aby sme vytvorili efektívnu sieť dobrovoľníkov, ktorí prispejú k tomu, že ľudia, ktorí dostanú na Slovensku azyl, sa tu budú cítiť prijatí a budú Slovensku vďační za možnosť začať nový a lepší život,“ uzavrel koordinátor iniciatívy.

Ďalší, ktorým to nie je jedno

Organizáciou, ktorá permanentne reaguje na humanitárne katastrofy vo svete a dlhodobo sa venuje pomoci ľuďom, je Magna, deti v núdzi. Pri problematike utečencov sa aktuálne so svojimi tímami angažuje na piatich krízových miestach. Prevádzkuje zdravotnícke centrá v Asotthalome/Rőzske, Tovarniku, Opatovaci a na priechode Bapska. „Okrem zdravotnej pomoci distribuujeme deky, hygienické potreby a posykytujeme psychosociálnu pomoc,“ píšu na oficiálnej webstránke.

SMS na 836 (5 €)
Číslo účtu: 2943004292/1100, Tatra Banka (IBAN:SK5811000000002943004292)
Pomôcť môžete aj priamo na stránke prostredníctvom jednorazového alebo pravidelného daru


Pomocnú ruku neustále podáva aj tím okolo profesora Vladimíra Krčméryho a Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce svätej Alžbety. Jeho skupina pôsobila už napríklad aj na budapeštianskej stanici Keleti a neskôr na viacerých maďarských hraničných priechodoch. Slovenský Tropic Team už dlhodobo pôsobí aj v irackom Erbile a Dohuku alebo Libanone.

Pracovníčka organizácie Magna, deti v núdzi. (Foto: Facebook organizácie)

Pod iniciatívu Výzva k ľudskosti spadajú viaceré aktivity na pomoc utečencom. Ľudia môžu výzvu, ktorú koordinuje Martin Dubéci, podporiť finančne, materiálne, ale môžu sa prihlásiť aj ako dobrovoľníci. Doteraz sa k iniciatíve pridalo takmer 12-tisíc ľudí.

Slováci sa tiež aktivizovali aj individuálne alebo v malých skupinách. Na rakúsko-maďarskej hranici napríklad pôsobí trojica slovenských záchranárov – Pavol Krajčovič, Štefan Hodničák a Lukáš Gürtner, ktorí na hranicu prichádzajú po svojej pracovnej dobe. Dobrovoľníci sa zorganizovali aj okolo občianskej aktivistky a regionálnej političky Viery Dubačovej.  

Foto: TASR/ Ladislav Vallach

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo