Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
20. október 2015

Ukrajina je na tom horšie ako pred Majdanom

Novým ukrajinským elitám sa zatiaľ nedarí naplniť obrovské očakávania. Najmä pokiaľ ide o korupciu a ekonomiku.
Ukrajina je na tom horšie ako pred Majdanom

Balázs Jarábik pracoval ako poradca pre viaceré občianske združenia a politické strany na Balkáne a vo východnej Európe. Momentálne pôsobí ako expert Stredoeurópskeho politického inštitútu (CEPI) a amerického think-tanku Carnegie Endowment for International Peace. Je považovaný za popredného odborníka na Ukrajinu.

Na Ukrajine budú tento víkend komunálne voľby. Môže ich výsledok ovplyvniť aj veľkú celoštátnu politiku?

Budú to prvé voľby po Minských dohodách a uskutočňujú sa viac ako rok od udalostí na Majdane. Už samotná kampaň, aj priebeh volieb, budú lakmusovým papierikom toho, či na Ukrajine dochádza k naozajstným zmenám, alebo budeme vidieť špinavú, aj keď demokratickú ukrajinskú politiku, ako sme ju poznali pred Majdanom.

Ako z tohto pohľadu zatiaľ vyzerá kampaň?

Zatiaľ to vyzerá dosť špinavo. Zo strany ukrajinských politických strán vidieť veľa populizmu, šírenie strachu, patriotizmu, hru na paternalistické pocity, vzájomné útoky, ale veľmi málo zodpovednosti. Najviac kandidátov má Porošenkova politická strana, ktorá sa na regionálnej úrovni snaží vytiahnuť aj veľa ľudí z bývalej Strany regiónov Viktora Janukoviča. Vidíme veľmi málo nových ľudí a konštruktívnych programov. Očakávam, že to môžu byť jedny z najšpinavších volieb v histórii Ukrajiny.

Prieskumy verejnej mienky signalizujú prudký prepad popularity premiéra Jaceňuka. Čo je dôvod?

Z veľkej časti sú za tým socioekonomické dôvody. Reálna mzda je dnes štyrikrát nižšia ako v čase Majdanu. Ukrajinci sú hlavne nespokojní s korupciou, oligarchizáciou ekonomiky a polovica z nich si myslí, že Jaceňukova vláda je nekompetentná. Len tridsať percent ľudí si myslí, že zlá situácia je zapríčinená vojnou v Donbase. Postmajdanskí politici sa v očiach veľkej časti verejnosti od tých predošlých príliš neodlišujú. Dôvera k Porošenkovi či k Jaceňukovi poklesla až trojnásobne. Až 72 percent ľudí hovorí, že reformy môžu prísť jedine s novou generáciou politikov.

Očakávam, že to môžu byť jedny z najšpinavších volieb v histórii Ukrajiny. Zdieľať

Samotného Jaceňuka dokonca veľa ľudí vníma ako sabotéra reforiem. Jeho nominanti na ministerstvách naozaj veľa návrhov blokujú. Najviac sa snažia pracovať zahraniční ministri, ktorých presadil Porošenko. Na Ukrajine tiež koluje veľa informácií a podozrení, že Jaceňuk prevzal Janukovičove korupčné praktiky. Takže ho priamo obviňujú z pokračujúcej korupcie.

Je možné, že ak Jaceňukova strana v komunálnych voľbách neuspeje, bude musieť rezignovať na post premiéra?

Nielenže neuspeje, on nemá ani jedného kandidáta. Jeho strana Ľudový front pred časom oznámila, že do týchto volieb vôbec nepôjde. Je tu ešte jeden veľmi dôležitý faktor, a to, že do politiky sa vrátila Júlia Tymošenková a jej strana Baťkivština má veľmi dobrú stratégiu. Veľa hovorí o sociálnych a ekonomických problémoch a je disciplinovaná, pretože tí najväčší hráči z nej odišli k Jaceňukovi. Strane Baťkivština sa tak podarilo získať späť tých voličov, ktorí pred časom odišli k Jaceňukovi. Je síce súčasťou vládnej koalície, ale tá je od hlasovania o ústavných zmenách, ktoré majú viesť k decentralizácii Ukrajiny, veľmi oslabená. Pre Tymošenkovú je to výhodná situácia, je opozíciou priamo vo vláde.

Je teda Jaceňukova pozícia ohrozená?

Nemusí byť. Už dlhší čas sa síce hovorí o zmene vlády, ale parlamentná matematika nepustí. Vypísania predčasných volieb sa post-majdánska vládna koalícia bojí a na parlamentných počtoch komunálne voľby nič nezmenia.

Ukrajina v poslednom období veľmi schudobnela. Stále viac sa hovorí o hrozbe veľkých sociálnych nepokojov. Je to reálne?

Inzercia

Protesty sú už teraz a sú dosť radikálne. Chudoba je naozaj obrovský problém. Podľa údajov OSN je pod hranicou chudoby až osemdesiat percent obyvateľstva. To znamená, že majú príjem nižší ako päť dolárov na deň. Reálne mzdy sú štyrikrát nižšie ako pred vojnou a inflácia sa pohybuje okolo päťdesiat percent ročne. Existujú náznaky, že ekonomika by sa mohla začať zlepšovať, ale očakávať nejaký zaujímavý hospodársky rast by bolo príliš optimistické. Sociálne nepokoje teda budú, ale hovoriť o nejakom ďalšom Majdane sa nedá, hoci dezilúzia je veľká. Donbas je veľkým strašidlom toho, ako ďaleko sa radikálne protesty môžu dostať. Nie náhodou sa ukrajinské elity snažia vyhýbať konfliktom. Nie je preto veľmi pravdepodobné, že bez impulzu od oligarchov by došlo k nejakému masovému výbuchu.

Budú sa voľby konať iba na územiach, ktoré kontroluje ukrajinská vláda?

Áno. V Donbase boli odložené. Dôležité je, že sa uskutočnia v polmiliónovom Mariupole, kde má silnú podporu Opozičný blok, teda ľudia z bývalej Janukovyčovej Strany regiónov. Je to dôležité aj pre prezidenta Porošenka, ktorý má s Opozičným blokom čulé kontakty. Táto strana podporila aj ústavné zmeny, ktoré sa týkali decentralizácie, pretože časť vládnej koalície za ne odmietla hlasovať. Porošenko sa snaží mnohé konflikty medzi rôznymi hráčmi vyvažovať aj na úkor toho, že vinníci niektorých excesov zostávajú nepotrestaní. To je aj prípad nedávnej prestrelky v Mukačeve. Môže sa to vrátiť ako bumerang.

Chudoba je naozaj obrovský problém. Podľa údajov OSN je pod hranicou chudoby až osemdesiat percent obyvateľstva. Zdieľať

Komunálne voľby v Donbase boli odložené do času, kým nebude vyriešený definitívny status týchto regiónov. V akom stave je tento proces?

V Donbase môžeme momentálne sledovať vyhorený (ale nie zamrznutý) konflikt, ktorý do istej miery vyhovuje aj Kyjevu, ktorý sa bojí uznať špeciálny status regiónu, teda donbaských rebelov. Otázkou však je, kto bude Donbas platiť. Rusi nechcú ani EÚ to nechce a Kyjev na to veľmi nemá. Veľkí vonkajší hráči sa snažia vyvíjať tlak na svojich spojencov, EÚ na Kyjev a Rusi na rebelov, aby začali nejaký politický proces. Bude to však ťažké a dlhé, ale nie nemožné. Hoci väčšina analytikov nedáva minským dohovorom skoro žiadnu šancu.

V akom stave je Ukrajina viac ako rok po Majdane?

Z pohľadu sociálno-ekonomických ukazovateľov v oveľa horšom ako predtým. To, samozrejme, nespôsobil Majdan, ale spôsob vládnutia za posledných dvadsaťpäť rokov. Majdan bol len symbolický kolaps tohto vládnutia. Dôležité je, či sa v krajine podarí uskutočniť také zásadné reformy, ako je modernizácia štátu, reštartovanie ekonomiky a decentralizácia. Vzťah Kyjeva k regiónom je veľmi dôležitou oblasťou a môže sa stať, že riešenie nebude mať formu nejakej federalizácie alebo decentralizácie, ale toho, čomu hovorím feudalizácia. To znamená, že Porošenko sa ako oligarchický vládca dohodne s ďalšími oligarchami, ktorí už dnes de facto kontrolujú jednotlivé regióny.

Črtá sa nejaká politická alternatíva voči Porošenkovi? Hovorí sa o primátorovi Ľvova a šéfovi strany Samopomoc Andrejovi Sadovom, je to reálne?

Dôležité je vnímať regionálny kontext súčasnej Ukrajiny. Porošensko akceptoval politickú dominanciu západu Ukrajiny na úkor ruskojazyčného východu a juhu, ktorý vládol doteraz, pretože na to mal zdroje.

Sadovyj má prezidentské ambície, ale je to regionálny hráč. Nie som si istý, či by dokázal získať podporu v celej krajine. Samopomoc je asi najsympatickejšia strana v parlamente, ktorá najviac tlačí na reformy, ale je v menšine. Nová Ukrajina, taká, akú by sme ju my chceli vidieť, je celkovo v menšine. Nie je to ani tak, že ak bude existovať nejaká zaujímavá politická alternatíva, tak bude automaticky lepšie. Lepšie bude, keď sa podarí presadiť kľúčové reformy. Tu robíme chybu aj my, keď Ukrajincom stále opakujeme, že si veci musia vybojovať. Na presadenie zmien však nepotrebujete boj, ale konsenzus s vlastným obyvateľstvom. Pokiaľ ide o komunikáciu s občanmi, tak vláda si neplní svoje základné povinnosti. Stále tu panuje model – my vládneme, vy nás síce môžete podporovať alebo vyberať, ale ostatné už nechajte na nás.

Foto: TASR/ Štefan Puškáš

Inzercia

Inzercia

Odporúčame