Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. október 2015

Previerkami prešlo ďalších 14 kandidátov na sudcov

Preverovaním Národného bezpečnostného úradu prešlo ďalších 14 kandidátov na sudcov.

Členovia Súdnej rady v pondelok na neverejnom zasadnutí rozhodli o tom, že všetci z nich splnili predpoklady na sudcovskú spôsobilosť. Informovala o tom predsedníčka rady Jana Bajánková.

Nezopakovala sa tak situácia zo septembra, keď z 19 kandidátov mali problémy dvaja. Jeden z nich predpoklady na sudcovskú spôsobilosť nesplnil vôbec, pri druhom Súdna rada prerušila konanie a NBÚ požiadala o doplnenie údajov. Bajánková informovala, že tohto kandidáta na druhý pokus odsúhlasili.

Na popoludňajšom verejnom zasadnutí členovia rady verejne vypočuli 17 kandidátov schválených v septembri, pričom rozhodli, že všetkých predložia prezidentovi na vymenovanie. Celkom poslala Súdna rada tento rok NBÚ už 47 žiadostí na preverenie kandidátov, z ktorých úrad vybavil zatiaľ 33.

Súdna rada na základe informácií NBÚ rozhoduje o tom, či kandidáti na sudcov splnili predpoklady na sudcovskú spôsobilosť. V prípade negatívneho stanoviska rady sa kandidát môže obrátiť na Ústavný súd SR.

NBÚ zisťuje, či sa uchádzač nespráva korupčne, nemá vzťahy s osobami z prostredia organizovaného zločinu, nedisponuje majetkom neprimeraným jeho príjmom, nie je pod preukázateľným nátlakom v dôsledku finančnej situácie, ale aj to, či nie je závislý od konzumácie alkoholu alebo iných návykových látok.

Preverovať spoľahlivosť sudcov ukladá novela ústavy a novela zákona o sudcoch, ktorá platí od septembra 2014 a presadila ju vládna strana Smer-SD spolu s opozičným KDH. Zatiaľ sa inštitút vzťahuje iba na kandidátov na tento ústavný post.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.