Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Koronakríza Komentáre a názory
03. november 2020

Správy z testovania

Slovensko nie sú len kverulanti z fejsbúku

Cez víkend sa niečo dôležité o tejto krajine ukázalo.

Slovensko nie sú len kverulanti z fejsbúku

Foto: TASR/Jaroslav Novák

Víkendové plošné testovanie krajina zvládla. Dobrá správa je to z viacerých dôvodov. Výsledky testovania hovoria, že sa nám podarilo zachytiť pomerne veľké množstvo infikovaných ľudí, medzi ktorými mohli byť tisícky bezpríznakových šíriteľov vírusu.

Aj keď sme pandémiu určite nezastavili, kúpili sme si čas dôležitý pre preťažené nemocnice a minimálne zvýšili šancu, že sa vyhneme tvrdému lockdownu so všetkými jeho devastačnými dosahmi. Nielen ekonomickými, ale aj psychologickými.

Dobrou správou je aj poznanie, že inštitúcie tohto štátu, ako armáda, či mestá a obce, sa dokážu v krízovej chvíli zmobilizovať k heroickému výkonu a v časovom strese zvládnuť aj naozaj náročnú situáciu. V dobe bujnenia antisystému to nie je bezvýznamné zistenie.

Známy bulharský politológ Ivan Krastev vo svojej eseji Už je zajtra. Alebo ako pandémia mení Európu poukazuje na príklad prezidenta F. D. Roosevelta, ktorý dokázal ochrániť liberálnu demokraciu nie tým, že sa bránil výnimočným opatreniam, ale tým, že demonštroval účinnosť demokracie v čase neistoty a strachu.

„Jeho stratégiou bolo postaviť sa proti Carlovi Schmittovi (nemecký právny teoretik a kritik liberálnej demokracie, pozn. red.) a ukázať, že liberálna demokracia so svojimi rozhádanými stranami, parlamentmi a polarizáciou dokáže prinášať riešenia, a pritom nachádzať spôsob, ako sa zároveň držať kľúčových presvedčení a postupov,“ píše Krastev.

Po emocionálne vypätých dňoch je ďalšou pozitívnou správou, že existuje aj iný obraz Slovenska, ako je ten, ktorý na sociálnych sieťach maľujú „hejteri“, konšpirátori a chronickí kverulanti.

Dôkazom toho je aj moja osobná skúsenosť z dvoch dní, ktoré som strávil ako dobrovoľník pri testovaní. Síce ide o epizodický zážitok, ale som presvedčený, že sa dá zovšeobecniť.

Inzercia

V tejto krajine sa stále nájde dosť ľudí, ktorí sa dokážu zmobilizovať, ak majú pocit, že ide o užitočnú vec alebo verejný záujem. Zdieľať

V tejto krajine sa stále nájde dosť ľudí, ktorí sa dokážu zmobilizovať, ak majú pocit, že ide o užitočnú vec alebo verejný záujem. U niekoho mohla zohrať úlohu aj finančná motivácia, ale málokto by do toho išiel bez pocitu, že sa podieľa na niečom, čo dáva zmysel.

Aj veľká časť z tých, ktorí sa prišli otestovať, dávala najavo, že tento nápad považuje za užitočný. Kvôli sebe a svojim blízkym. Našli sa aj takí, ktorí celú akciu považovali za nezmysel a nahnevane hovorili, že prišli len preto, lebo museli, ale naozaj ich nebolo veľa.

Ďalšou dobrou správou by bolo, keby túto pozitívnu emóciu politici naprieč spektrom využili na utlmenie vášní a aspoň v boji s pandémiou sa pokúsili strategicky spolupracovať. Nie ju využívať na ešte väčšie jatrenie emócií.

Iste pri Igorovi Matovičovi a jeho štýle môže takéto želanie vyzerať dosť naivne. Bol to práve on, kto sa pred celoštátnym testovaním o niečo také, ako je strategická spolupráca ani nepokúsil.

Na druhej strane istým svetielkom nádeje je, že včera premiér aspoň čiastočne vypočul odborníkov a druhé kolo sa testovania sa v najmenej premorených regiónoch ( Bratislava, Košice a 25 okresov) neuskutoční. Otázku, či hranicou malo byť 0,7, alebo až 1,5 percenta pozitívnych prípadov, si autor tohto textu netrúfa zodpovedať.

Rozumným nápadom je aj testovanie na hraniciach a zavedenie odberových miest s antigénovým testovaním zadarmo v každom okresnom meste.

V každom prípade, cez víkend sa niečo dôležité o tejto krajine ukázalo. Tak si to pestujme.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame