Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
18. október 2015

V predzáhradke rómskeho kráľa Róberta (Expedícia Európa)

Až v apríli minulého roka sa mi pošťastilo užiť si v Košiciach korunováciu prvého slovenského rómskeho kráľa. O rok neskôr som sa dočítal, že sa na maďarskojazyčnom juhozápade Slovenska zišli prví kráľovrahovia.
V predzáhradke rómskeho kráľa Róberta (Expedícia Európa)

Isteže som si na korunovačnej oslave povšimol napätie medzi kmeňovými zväzkami tradičných olašských Rómov a slovakizovaných Rumungrov, ale vyčúrať sa čerstvo zvolenému kráľovi kvôli jeho údajnej nečinnosti priamo na nohu? Osobne si myslím, že anarchicko-spustnutým až konzervatívne-archaickým rómskym kultúram viac pomôže istá dávka Božieho milosrdenstva než sociálno-byrokratické abstrakcie západných mimovládok. Každopádne, klenotníka a obchodníka s nehnuteľnosťami z Košíc oslovujem ako výsosť. Jedného predpoludnia, keď bolo ešte teplo, som ho vyhľadal uňho doma.

Netreba mi čítať, mám to v krvi

43-ročný a zavalitý Róbert Prvý ma prijal v hodvábnom pyžame. Prežehnal sa pred svetlými sochami záhradnej kaplnky a pozval ma do svojej zastrešenej predzáhradky. Na stene visela fotografia jeho synčeka a fotografia kráľa so štvorkilovou korunou, ktorá svojou digitálnou svetlosťou zvýrazňovala jeho svetlo-jagavú pokožku. S vďakou som sa zmienil o kráľovských vyslancoch, ktorí po polnoci zadovážili na korunovačnú slávnosť ďalšie kartóny s koňakom Hennessy. Zaškeril sa. Párty ho stála pol milióna. Vyhlásil, že patrí do olašského kmeňa Lovárov, „to je najväčšia šľachta“.

Prítomný bol aj „kancelár“, mladý Róm s vysokoškolským diplomom. Kráľ – „ja viem odstrániť problémy, mám na to svoj tím“ – prenechal kancelárovi, aby krátko predstavil jeho program. Kancelár používal zavedenú frazeológiu, „potrebujeme komplexný prístup“. Pán domu aj tentoraz vystrúhal svoju typickú, neprítomne-znechutenú grimasu.

Opýtal som sa ho na bilanciu prvého roku vlády. „Okukali sme sa, čo sa deje. Cestoval som po celej Európe. S Bruselom je to ľahšie než s Bratislavou. V Európskom parlamente som...“ Pre istotu som sa opýtal: „V alebo pri?“ Kancelár upresnil: „Vedľa.“ Kráľ preskakoval medzi tromi polohami. Jednou boli dramatické apely: „Náš národ zdochýňa! Na žltačku a špiny zomierajú. Vyhodia ich z Luníka IX., vyhodia ich do lesa. Tuná sú malé deti v lese!“ Druhou polohou boli uvážlivé slová hodnotovo konzervatívneho otcovstva. „Rómovia, keď prišli do Európy, prišli s kráľom. Keďže sme kresťania, žiadam vajdov, aby sa vrátili k rómskej kultúre. Učím ich morálke. Jak majú žiť. Mne netreba čítať, ja to mám v krvi.“ Rovnako obhajoval tradičnú rodinu, homosexuál „neprináša nový život“.

Napokon muž v pyžame spustil smršť nadávok. O jednom významnom politikovi z východného Slovenska povedal, že je „obyčajná zdochlina“. V štátom podporovanom divadle Romathan „odpadnete od špiny, oni nám robia hanbu“. Najviac však naložil Rómom, „ktorí sa dostanú k bielym, a potom sa už nezmestia do kože“. Rómsky splnomocnenec slovenskej vlády je preňho „zapredanec, na milión percent. Nie je splnomocnený od Rómov. Ponúkol som mu spoluprácu. Zavádzal ma. Vymyslel aktivačné práce. Len Hitler posielal na aktivačné práce!“

Nezastavíte nás

„Martinko, zlatý môj,“ oslovil ma viackrát, „daj nám šikovných ľudí do Európy!“ Prisľúbil mi: „V celom svete, kde máš a budeš mať problém, pošlem ti svoju posádku.“ Môj vplyv trochu preceňoval. Napríklad sa ma s túžobným úsmevom opýtal, či by som ho zoznámil s britskou kráľovnou. A čo hovorí na pokusy zvrhnúť ho? „Na každom kráľovskom dvore sú intrigy,“ povedal kancelár. „Kráľa nevie odvolať nikto,“ povedal kráľ. Všetko si to vymyslel ten rómsky splnomocnenec, „lebo mu vidím na ruky“ a lebo odmietol obchod s rómskymi hlasmi. Nasadený vodca bandy z Dunajskej Stredy sa mu medzičasom ospravedlnil.

Kancelár ma potom odviezol späť do košického centra. Dozvedel som sa, že je len neplateným pomocníkom. Opäť vo mne zostal bezútešný pocit zbytočnosti. Doznievalo vo mne len pár kráľovských viet: „My Rómovia sme poeurópštení. Poznáme vašu vieru, vaše lesy, vašu stravu. Sú už naše. My sme už európskejší ako vy. Nezastavíte nás. My sa rodíme.“

Foto: TASR/ Milan Kapusta

Inzercia

Odporúčame