Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. november 2020, 07:22

Nenarodené deti na Slovensku si môžu ľudia pripomenúť pri 44 pamätníkoch

Nenarodené deti na Slovensku si môžu ľudia pripomenúť pri 44 pamätníkoch

Na snímke pamätník a hrob pre nenarodené deti na cintoríne vo Svidníku. EASYFOTO TASR - Maroš Černý

Pamiatku nenarodených detí si možno pripomenúť symbolickým zapálením sviečky umiestnenej do okna alebo jej zapálením pri pamätníku, ktorý je venovaný takýmto deťom. Sviečku je tento rok možné zapáliť aj virtuálne.

Pamätníky za nenarodené deti sú rozmiestnené po celom Slovensku. Ľudia ich nájdu napríklad v Bratislave, Rajeckých Tepliciach, Holiciach, Hontianskych Trsťanoch, Stropkove, Námestove, Poproči, Svite či Lipanoch.

„Tento rok pamätník pribudol vo Svidníku a v roku 2019 v Šamoríne a v Kamennej Porube v okrese Žilina,“ uviedla predsedníčka Fóra života Marcela Dobešová.

Celkovo je na Slovensku už 44 pamätníkov nenarodeným deťom. „Vieme, že v pláne je vybudovanie pamätníka v Trnave a ďalší by mal pribudnúť aj na južnom Slovensku,“ poznamenala Dobešová.

Ako dodala, mnohí ľudia prichádzajú až po čase na to, čo sa pri umelom alebo spontánnom potrate stalo, a práve tí navštevujú najviac tieto pamätníky.

Hlavnou myšlienkou kampane Sviečka za nenarodené deti je spojiť Pamiatku zosnulých 2. novembra so spomienkou na nenarodené deti, ktoré zomreli pri potrate. Momentom, ktorý spája duchovný rozmer kampane s praktickým, je symbolická sviečka.

Sviečku za nenarodené deti je možné zapáliť aj virtuálne

Sviečku za nenarodené deti je tento rok možné zapáliť aj virtuálne. Predsedníčka Fóra života Marcela Dobešová pre TASR uviedla, že v súvislosti s opatreniami z dôvodu ochorenia COVID-19 veria, že sviečku na cintorínoch alebo pri pamätníkoch nenarodeným deťom bude možné zapáliť aj neskôr.  

Inzercia

„Po uvoľnení opatrení budeme pokračovať s kampaňou Sviečka za nenarodené deti až do konca roka," povedala Dobešová. Ako dodala, 2. novembra bude možné zapáliť  sviečku v okne svojho domova alebo virtuálnym spôsobom. Okrem toho na webe www.sviecka.forumzivota.sk je možné zapáliť sviečku aj v mieste svojho bydliska. Virtuálnu sviečku podľa Dobešovej môžu zapáliť aj ľudia v zahraničí.

„Aj týmto spôsobom rozsvietime Slovensko, čo je mottom tohtoročnej kampane," poznamenala Dobešová.

Hlavnou myšlienkou kampane občianskeho združenia Fórum života je spomienka na všetky deti, ktoré sa z rôznych dôvodov nemohli narodiť, ale aj na ženy, ktoré o dieťa prišli. Dobešová podotkla, že z dôvodu čoraz vyššieho počtu spontánnych potratov veľa rodičov prežíva ťažké obdobie straty svojho počatého dieťaťa.

„Strata týchto ešte nenarodených detí sa často týka nielen matky a otca, ale aj celej rodiny," povedala Dobešová. Ako dodala, na webe tento rok pribudol aj odkazovač, kde ľudia môžu napísať odkazy nenarodeným deťom. „Sú však aj také nenarodené deti, na ktoré chcú radšej rodičia zabudnúť. Ich život totiž vyhasol pri umelom potrate," doplnila predsedníčka Fóra života.

Hlavnou myšlienkou kampane Sviečka za nenarodené deti je spojiť Pamiatku zosnulých 2. novembra so spomienkou na nenarodené deti, ktoré zomreli pri potrate. Momentom, ktorý spája duchovný rozmer kampane s praktickým, je symbolická sviečka. Na pamiatku nenarodených detí môžu ľudia sviečku umiestniť a zapáliť 2. novembra v oknách domovov, ale aj pri pamätníkoch, ktoré sú venované nenarodeným deťom.

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami
pred 3 hodinami

Vodiči a niektorí zamestnanci Dopravného podniku Bratislava budú mať cez víkend možnosť dať sa zaočkovať proti ochoreniu COVID-19. TASR o tom informovala hovorkyňa DPB Ľubica Mercelová. Ako pripomenula, vodiči hromadnej dopravy sú v prvej línii a dennodenne odvezú desaťtisíce ľudí bez ohľadu na to, aká je epidemiologická situácia. (tasr)

pred 4 hodinami

Maďarského prezidenta Jánosa Ádera zaočkovali dnes v Budapešti proti koronavírusu vakcínou čínskej spoločnosti Sinopharm. Áder pri tejto príležitosti pripomenul, že pred niekoľkými týždňami sa radil s odborníkmi i so svojím obvodným lekárom, ktorí mu namiesto čakania na vakcíny od firiem Pfizer/BioNTech či Moderna odporučili, aby sa v prípade možnosti radšej zaočkoval čo najskôr, a to aj ruskou alebo čínskou očkovacou látkou. Prezident nemal po jej podaní nijaké nežiaduce účinky. (tasr)

pred 4 hodinami

Komisia biskupských konferencií EÚ (COMECE) sa postavila na stranu Poľska, ktoré čelí kritike za obmedzovanie „práva na potrat“. Biskupi napísali predsedovi Európskeho parlamentu Davidovi Sassolimu list, v ktorom skritizovali rezolúciu europarlamentu pranierujúcu Poľsko. COMECE upozornila na nerešpektovanie právomocí členského štátu EÚ, ako aj práva na výhradu vo svedomí. (vatican news)