Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. október 2020, 14:55

Americké voľby

Trump a Biden absolvovali predvolebné mítingy v štátoch stredozápadu

Trump a Biden absolvovali predvolebné mítingy v štátoch stredozápadu

Foto - TASR/AP

Trump navštívil Wisconsin a Michigan, zatiaľ čo Biden zavítal do Iowy, Wisconsinu a Minnesoty.

Americký republikánsky prezident Donald Trump a jeho demokratický rival v blížiacich sa voľbách novej hlavy štátu Joe Biden v piatok absolvovali mítingy v štátoch stredozápadu USA.

Trump navštívil Wisconsin a Michigan, zatiaľ čo Biden zavítal do Iowy, Wisconsinu a Minnesoty, informuje tlačová agentúra Reuters.

Trump vo Wisconsine, kde sa minulý týždeň zdvojnásobil počet nových prípadov nákazy koronavírusom, vyzval tamojšieho demokratického guvernéra, aby zrušil protipandemické opatrenia. „Musíte otvoriť svoj štát a musíte to spraviť rýchlo," vyhlásil prezident počas mítingu.

Predtým, v Michigane, Trump slovne napadol americký zdravotnícky systém a bez uvedenia dôkazov povedal, že lekári profitujú z úmrtí na koronavírusové ochorenie COVID-19.     

Biden v Minnesote obvinil Trumpa z toho, že sa vzdal v boji proti epidémii. Odkázal mu, aby neatakoval zdravotníckych pracovníkov, ktorí liečia obete pandémie. „Na rozdiel od Donalda Trumpa sa my tomuto vírusu nepodvolíme," povedal Biden.

Koronavírusová pandémia, ktorá v Spojených štátoch zabila už viac než 229.000 ľudí a zničila milióny pracovných miest, dominuje posledným dňom predvolebnej kampane. Rekordný nárast prípadov infekcie dostáva tamojšie nemocnice na pokraj kapacity.

Inzercia

Trump, ktorý sa pred niekoľkými týždňami zotavil z ochorenia COVID-19, už niekoľko mesiacov bagatelizuje túto zdravotnícku krízu a napriek pribúdajúcim prípadom nákazy vyhlasuje v uplynulých týždňoch, že krajina „sa už z najhoršieho dostala". Biden naopak varuje pred "temnou zimou" a sľubuje obnovenie úsilia o zastavenie vírusu.

Podľa najnovšieho prieskumu verejnej mienky, ktorý pre Reuters vykonala spoločnosť Ipsos, by Bidena volilo 52 percent opýtaných, kým Trump by dostal 42 percent hlasov - čiastočne z dôvodu všeobecného nesúhlasu s jeho postojom k riešeniu pandémie. Prieskum tiež ukazuje na užší súboj v najsúťaživejších štátoch, ktoré prakticky rozhodnú o celkovom víťazovi volieb.

Biden v porovnaní s Trumpom dosiaľ zachovával miernejšie tempo predvolebnej kampane a väčšinu volebného cyklu strávil vo svojom domovskom štáte Delaware, odvolávajúc sa na pandemické reštrikcie.

V rámci predčasného hlasovania už odvolilo vyše 85 miliónov voličov, z toho 55 miliónov korešpondenčne. Podľa stanice BBC sú tak Spojené štáty na ceste k najvyššej volebnej účasti za viac než jedno storočie.

Dnes treba vedieť

pred 49 minútami

Parlamentné vypočúvanie kandidátov mala byť pôsobivá novinka a ukážka novej, vyššej politickej kultúry. Nevydalo. To, čo predvádzali poslanci, hlavne Šeliga, Dostál a Baránik, bolo trápne. Miestami to už nevyzeralo ako provokatívna kritika zabalená do ostrých otázok na kandidátov, ale ako stoka, ktorá mala očierniť a vyradiť z hry tých, s ktorými páni poslanci nerátajú. Píše Dag Daniš.

pred 50 minútami

Minister zdravotníctva Marek Krajčí vyzval zdravotnícke zariadenia, aby matkám neodoberali ich novonarodené deti s ochorením COVID-19. Podľa jeho slov je takéto správanie neprípustné. Na problém poukázala poslankyňa a podpredsedníčka parlamentného výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny Vladimíra Marcinková (Za ľudí), ktorá o nápravu žiadala v otvorenom liste adresovanom Krajčímu.

pred hodinou

Ministerstvo hospodárstva nemá k dispozícii žiadne informácie o bezpečnostných rizikách spätých s jadrovou elektrárňou Mochovce. Rezort hospodárstva tak reagoval na vyjadrenia riaditeľa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského pre Denník N, podľa ktorého Mochovce predstavujú veľký bezpečnostný problém.

pred hodinou

Poslanci taiwanského parlamentu sa pobili v rokovacej sále. Dôvodom boli nezhody okolo rozhodnutia vlády, ktorá chce umožniť dovoz hovädzieho a bravčového mäsa z USA na Taiwan. Zákonodarcovia nacionalistickej opozičnej strany Kuomintang prekazili vystúpenie premiéra Su Čen-čchanga tým, že v sále vysypali vrecia s bravčovými vnútornosťami.

pred 3 hodinami

Pomalý pokles počtu hospitalizovaných v nemocniciach je podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího spôsobený aj tým, že domovy sociálnych služieb nechceli prijímať svojich pozitívne testovaných klientov späť. A to aj vtedy, keď boli asymptomatickí. Títo ľudia môžu podľa ministra tvoriť v nemocniciach aj polovicu z hospitalizovaných.

pred 3 hodinami

Ak chcete mať mobilitu k svojim blízkym na Vianoce, musíte ju obmedziť v tieto dni,“ uviedol infektológ Pavol Jarčuška. Ak sa situácia nebude zlepšovať, jedným zo scenárov je aj lockdown. Pandemický semafor sa v pondelok na Ústrednom krízovom štábe schvaľovať nebude, pretože konzílium odborníkov na štvrtkovom stretnutí s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom zatiaľ nenašlo spoločnú cestu. Potrebuje viac času na zosúladenie oboch semaforov. 

pred 3 hodinami

Testovanie žiakov na ochorenie COVID-19 nebude možné zabezpečiť celoplošne pre všetkých, vyhlásil minister školstva Branislav Gröhling po rokovaní so zástupcami Združenia miest a obcí Slovenska. Minister dodal, že pracujú skôr s verziou pilotných overovaní.

pred 3 hodinami

Pendlerom, študentom či zamestnancom pracujúcim v zahraničí, na ktorých sa doposiaľ vzťahovala výnimka, pribudne od 7. decembra povinnosť preukázať sa negatívnym antigénovým testom na koronavírus. Nemal by byť starší ako dva týždne, informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí.