Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. október 2020, 07:11

Celoplošné testovanie

V sobotu otestovali 2,6 milióna obyvateľov, infikované bolo jedno percento

V sobotu otestovali 2,6 milióna obyvateľov, infikované bolo jedno percento

Minister obrany Jaroslav Naď informuje počas zhodnotenia prvého dňa celoplošného testovania na odberovom mieste na Dostihovej dráhe v Petržalke. Foto TASR – Michal Svítok

Premiér Matovič potvrdil, že druhé kolo testovania sa o týždeň konať bude.

20:07 - Ľudia vo viacerých lokalitách Slovenska poďakovali potleskom všetkým, ktorí počas víkendu pomohli s celoplošným testovaním. Potlesk bol podľa organizátorov podujatia venovaný dobrovoľníkom, zdravotníkom, policajtom, armáde, hasičom, ale aj ďalším ľuďom, ktorí počas krátkeho času museli všetko zabezpečiť. Či už išlo o zdravotný materiál, logistiku, prípravu, alebo aj mnoho ďalšej práce.

19:15 - Počet testovaných za sobotu a nedeľu prekročil tri milióny, povedal minister obrany Jaroslav Naď v TV Joj. Presné čísla by mali byť známe v pondelok. Podiel pozitívne testovaných v nedeľu na poludnie mierne prekročil jedno percento.

18:41 - V porovnaní so sobotou bola nedeľa z hľadiska polície bez vážnejšieho narušenia verejného poriadku a komplikácií v doprave. Policajti nemuseli počas nedele riešiť ani mimoriadne dopravné situácie. TASR o tom informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová. „Najčastejšie sme sa stretávali s prípadmi, na ktoré sme opakovane upozorňovali počas dňa. Vo viacerých krajoch sa občania pokúšali opätovne absolvovať testovanie. Polícia všetky tieto prípady rieši," uviedla Bárdyová.

Narušenie verejného poriadku zaznamenali policajti na jednom z odberných miest v Košiciach. „Muž bez rúška narúšal priebeh testovania nedôstojným správaním. Polícia osobu, zjavne pod vplyvom alkoholu, predviedla na policajné oddelenie k ďalšej realizácii. Za nenosenie rúška polícia tento prípad dokumentuje ako priestupok proti verejnému poriadku a priestupok na úseku verejného zdravotníctva," uzavrela policajná hovorkyňa.

16:28 - Víkendové plošné testovanie sa nepochybne podarilo dobre zvládnuť, vyhlásila na sociálnej sieti prezidentka Zuzana Čaputová. Ocenila všetkých, ktorí sa na príprave testovania podieľali. Špeciálne vyjadrila rešpekt samosprávam. Uznanie tiež vyjadrila ľuďom, ktorí bez konfliktov zvládli aj niekoľkohodinové čakanie na testy. Hlava štátu je rada, že sa nenaplnili obavy vrátane tých jej „a že vo výsledku každý, kto sa otestovať chcel, sa na test dostal".

Víkendové plošné testovanie sa nepochybne podarilo dobre zvládnuť. Klobúk dole pred všetkými, ktorí sa na príprave...

Uverejnil používateľ Zuzana Čaputová Nedeľa 1. novembra 2020 Zdieľať

13:54 - Ak by štát nariadil druhé kolo celonárodného testovania, samospráva bratislavskej Karlovej Vsi upozorňuje, že sa možno postaví na odpor. „Koketujem s myšlienkou, že v prípade nariadenia druhého kola testovania v Bratislave, konkrétne u nás v Karlovej Vsi, navrhnem vypovedanie poslušnosti," oznámila na sociálnej sieti starostka mestskej časti Dana Čahojová.

Koketujem s myšlienkou. V prípade nariadenia 2.kola testovania v Bratislave konkrétne u nás v Karlovej Vsi navrhnem...

Uverejnil používateľ Dana Čahojová Nedeľa 1. novembra 2020 Zdieľať

Starosta bratislavského Ružinova Martin Chren verí, že vláda rozhodne, že sa druhé kolo celoplošného testovania už nemusí zopakovať. Aj on pritom poukazuje na čísla. V Ružinove podľa jeho slov otestovali v sobotu zhruba 64 000 ľudí a pozitívnych z toho bolo asi 280. Zmysel v druhom kole testovania v kontexte nízkeho podielu pozitívnych prípadov v hlavnom meste veľmi nevidí ani starosta najväčšej mestskej časti hlavného mesta Petržalky Ján Hrčka. 

13:44 - V Bratislave bolo v sobotu v rámci celoplošného testovania otestovaných 230 670 ľudí. Z nich bolo 717 testovaných pozitívne, čo predstavuje 0,31 percenta. Vyplýva to zo štatistiky, ktorú zverejnilo ministerstvo obrany.

12:06 – Policajti zaznamenali počas soboty a nedele dopoludnia 24 prípadov, keď sa občania po pozitívnom výsledku testu opakovane testovali. Podozriví sú zo spáchania trestného činu šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby. TASR o tom informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

11:47 – Jedným z najviac infikovaných miest je Čadca, ukázalo sobotné celoplošné testovanie. Hovorca mesta Marián Kráľ pre TV Markíza povedal, že z 8 820 testovaných obyvateľov bolo 250 pozitívnych, čo predstavuje podiel 2,85 percenta.

11:03 – Druhé kolo celoplošného testovania podľa premiéra určite bude, zatiaľ nie je isté len to, či sa zopakuje vo všetkých okresoch. Počet pozitívnych ľudí v druhom kole na Orave je podľa Matoviča o 60 percent nižší ako v prvom kole, preto testovanie antigénovými testami pokladá za efektívne. Minister obrany Naď tvrdí, že plošné testovanie odhalilo nové lokálne ohniská. Konkrétne spomenul regióny Žilina, Topoľčany, Ružomberok a Prešov. V niektorých okresoch tak podľa neho môže dôjsť aj k tretiemu kolu testovania.

10:56 – Minister obrany Naď vyhlásil, že každému, kto ukradol certifikáty používané pri celoplošnom testovaní a obchoduje s nimi, hrozia exemplárne tresty. Tvrdí, že už došlo v malých množstvách k odcudzeniu certifikátov a už evidujú ponuky na ich odpredaj. Naď to označil za hazardovanie so zdravím ľudí.

10:50 – Najviac pozitívnych prípadov podľa ministra Naďa zaznamenali v okresoch, ktoré spadajú pod regionálne veliteľstvá Žilina, Topoľčany, Ružomberok a Prešov.

10:49 – Prepáčte, že sme vás donútili ísť na test,“ povedal premiér Matovič. Tvrdí, že sloboda nemôže fungovať bez zodpovednosti, inak vedie k anarchii. Celoplošné testovanie bolo podľa neho v záujme nás všetkých a išlo o jediné riešenie, ako predísť v nemocniciach vojnovej situácii.

Premiér zároveň prosí tých ľudí, ktorí boli pozitívne testovaní, aby spolu so svojimi rodinami dodržali 10-dňovú karanténu, zavolali všetkým svojim známym a informovali ich o svojej pozitivite. „Byť pozitívny na Covid-19 nie je hanba, nie je to hriech a vo väčšine prípadov to ani nie je vaša vina,“ hovorí s tým, aby títo ľudia svoje blízke kontakty nabádali ísť na testovanie. Rovnako prosí tých, ktorým test vyšiel negatívny, aby sa naďalej správali ako pozitívni a boli zodpovední.


Predseda vlády Igor Matovič počas tlačovej konferencie na odberovom mieste na Dostihovej dráhe v bratislavskej Petržalke. Foto TASR – Michal Svítok

10:33 – Minister práce Milan Krajniak označil víkendové celoplošné testovanie za druhé Slovenské národné povstanie. „Od roku 1944 sme nečelili takému zákernému nepriateľovi, ktorý je oveľa silnejší ako my, je taký silný, že mu nedokážu čeliť ani najsilnejšie krajiny sveta. Vtedy má každý národ dve možnosti: buď sa prikrčí, počká, kým to celé prejde, a bude dúfať, že to nepotrvá dlho, alebo sa vzoprie tak ako my a bude klásť odpor. Som nesmierne hrdý na celý náš národ a všetky národnosti žijúce na území Slovenskej republiky, že sme sa rozhodli klásť pandémii aktívny odpor,“ zdôraznil Krajniak.

Zároveň dodal, aby Slováci zo svojho slovníka vymazali slovné spojenie malý slovenský národ. „Byť veľkým znamená viesť veľký spor, klásť odpor voči nepriazňam osudu. Slovenský národ sa cez tento víkend stal, ak nie národom veľkým, tak národom silným, ktorý budí rešpekt v Európe a vo svete. Buďme na seba hrdí, toto nie je úspech vlády, je to úspech občanov Slovenskej republiky,“ uviedol Krajniak.

10:20 – V sobotu odberné tímy otestovali 2 581 113 ľudí, infikovaných bolo 25 850 z nich, čo predstavuje jedno percento, informoval minister obrany Jaroslav Naď. Do tohto počtu nie sú zarátané výsledky z veľkých firiem, nemocníc či DSS, ktoré testovanie vykonávali vo vlastnej réžii. Finálne čísla budú známe v pondelok. 

🔴 NAŽIVO: Výsledky prvého dňa celoplošného testovania

Uverejnil používateľ OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti Nedeľa 1. novembra 2020 Zdieľať

9:23 – Ozbrojené sily počas noci na nedeľu distribuovali materiál na odberné miesta, informoval hovorca armády Štefan Zemanovič. Nedeľné testovanie hodnotí zatiaľ ako bezproblémové.

8:22 – Začiatok druhého dňa celoplošného testovania ľudí v hlavnom meste nekopíruje scenár prvých hodín zo soboty. Dlhší rad pri odbernom mieste je momentálne skôr výnimkou, mestské časti pri oznámení o stave informujú väčšinou o pár osobách, čakajúcich na test. Z Ružinova informujú, že prázdne sú aj drive-in odberné miesta, rovnako je zatiaľ mĺkvo na odberných miestach pre peších. „Včera by sme neverili, že to napíšeme takto, ale... Poďte! Našim zdravotníkom je už otupno, aj paličky majú prichystané,“ vyzýva samospráva s úsmevným emotikonom.

7:53 – Na košickom letisku je pre záujemcov o celoplošné testovanie v nedeľu dokopy 17 odberných tímov. Ráno v tomto drive-in nebola žiadna čakacia lehota na výter. TASR o tom informovalo mesto Košice.

7:20 – V Trnave počas prvého dňa otestovali 66 percent obyvateľov (29 772), z ktorých 0,56 percenta malo pozitívny test, informoval na sociálnej sieti primátor Peter Bročka. V obci Čečejovce (okres Košice-okolie) otestovali 1 416 ľudí, pozitívnych bolo 18, píše na facebooku starosta Lukáš Macák.

7:00 – Druhým dňom pokračuje celoplošné testovanie obyvateľstva na ochorenie Covid-19. Premiér Igor Matovič minister obrany Jaroslav Naď a minister vnútra Roman Mikulec budú dopoludnia o 10. hodine informovať o výsledkoch prvého dňa.

Prvý deň testovania (sobota)

21:51 – Na konci prvého dňa plošného testovania na Slovensku poďakoval minister zdravotníctva Marek Krajčí všetkým zdravotníkom a dobrovoľníkom. Uviedol to na sociálnej sieti.

20:36 – Policajti počas prvého dňa celoplošného testovania riešili viaceré pokusy občanov o opakované testovanie. TASR o tom informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka. Zároveň skonštatoval, že na väčšine miest je situácia pokojná.

Policajti v Topoľčanoch riešia prípad muža, ktorý išiel na testy dvakrát. „V obci Čeľadince vyšiel miestnemu občanovi pri testovaní pozitívny výsledok. Nasledoval štandardný postup, pracovníci ho poučili o ďalších krokoch a zdôraznili mu, že musí ísť do domácej karantény. Výsledku testu zrejme neveril a o pár hodín išiel na testovanie znovu. Výsledok bol opäť pozitívny. Testujúci pracovníci zistenia okamžite oznámili polícii,“ informoval Slivka s tým, že vyšetrovateľ už začal trestné stíhanie pre trestný čin šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby.

Podobný prípad rieši polícia aj v obci Torysa v Sabinovskom okrese. „Podozrivý bol na testovaní na dvoch odberných miestach a bol dvakrát pozitívny. Namiesto toho, aby išiel domov do karantény, posmelený alkoholom sa pohyboval po obci,“ opísal hovorca.

V Malackách polícia zaznamenala prípady, keď sa dalo opakovane testovať päť osôb, ktorým vyšiel pozitívny výsledok. Osoby budú oznámené regionálnemu úradu verejného zdravotníctva.

Na odbernom mieste v Poprade policajti riešili muža, ktorý vykrikoval na ľudí a burcoval ich, aby sa nedali testovať. Slivka informoval, že muž porušil zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a dopustil sa priestupku na úseku verejného zdravotníctva. Policajti mu preto uložili blokovú pokutu.


Mím Vlado Kulíšek prezlečený za Charlieho Chaplina rozveseľuje ľudí, ktorí čakajú na testovanie v Trenčíne. Foto TASR – Radovan Stoklasa

20:26 – Pri dnešnom celoplošnom testovaní pomáha aj 33 príslušníkov ozbrojených síl z Rakúska a 200 zdravotníkov z Maďarska. Okrem nich informoval premiér Matovič aj o pomoci študentov z Islandu a Nórska.

17:35 – Premiér na podvečernej tlačovej konferencii v obci Hrubá Borša (okres Senec) skritizoval prezidentku za jej vyjadrenia k nerealizovateľnosti celoplošného testovania. „Zo včerajšieho postoja pani prezidentky som bol veľmi sklamaný. Očakával som, že ako vrchná veliteľka ozbrojených síl pomôže našim vojakom. Stal sa presný opak. Mojou odpoveďou pre ňu je jednoznačný úspech, ktorý dnes spoločne zažívame,“ odkázal do prezidentského paláca predseda vlády.

V žiadnom prípade sa nebude zvažovať zrušenie zákazu vychádzania, vyhlásil Matovič. Návrh prezidentky Čaputovej, ktorá žiadala prehodnotiť podmienky zákazu vychádzania, označil za nemiestny.

17:13 – V Košiciach testovali aj v priestoroch Štátneho divadla, pred odberným miestom v areáli RTVS v Mlynskej doline spríjemnila čakanie huslistka Lucia Harvanová.


Foto TASR – Milan Kapusta


Foto – TASR/Jaroslav Novák

16:45 – Premiér Igor Matovič naďalej počíta s konaním druhého kola celoplošného testovania o týždeň. S výnimkou okresov, kde budú výsledky veľmi dobré. Definitívne rozhodnutie by malo padnúť v pondelok. „Do kontroly ľudí, ktorí majú byť po víkende v karanténe, sa zapoja aj príslušníci policajného zboru,“ dodal Matovič, podľa ktorého je celoplošné testovanie asi 20-krát lacnejšie ako tvrdý lockdown.

16:25 – Do 12. hodiny odberné tímy pretestovali 828 518 obyvateľov Slovenska, oznámil na tlačovej konferencii minister obrany Jaroslav Naď. „Popoludní sme tak s prehľadom prekročili hranicu jedného milióna pretestovaných,“ dodal minister. Ďalších 600-tisíc testovacích setov dostali k dispozícii napríklad veľké podniky, takže celkový počet vykonaných testov je podľa Naďa ešte oveľa vyšší.

Testy dopoludnia zachytili 7 947 pozitívnych prípadov, teda necelé jedno percento.

O 14. hodine bolo otvorených 99,2 percenta odberných miest. „Keby to niekto povedal včera, tak by som sa zasmial. Dnes som na to hrdý,“ uviedol Naď. 

V teréne je nasadených približne 40 000 ľudí, medzi nimi 15 000 zdravotníkov, 6 000 vojakov, 5 000 policajtov či 4 000 dobrovoľníkov. Materiál dopĺňa 1 856 nasadených vozidiel. 

🔴Tlačová beseda premiéra Igora Matoviča a ministra obrany Jara Naďa: Spoločná zodpovednosť

Uverejnil používateľ OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti Sobota 31. októbra 2020 Zdieľať

15:14 – Počet otestovaných v rámci celonárodnej akcie sa počas predpoludňajších hodín blíži k miliónu. Na tlačovom brífingu pri jednom z odberných miest v bratislavskej Rači to povedal predseda vlády Igor Matovič.

Presnejšie čísla bude prezentovať spolu s ministrom obrany SR Jaroslavom Naďom (OĽANO) na ohlásenom spoločnom brífingu o 16.00 h. Matovič naznačil, že doterajší podiel pozitívnych prípadov sa blíži očakávaniam, a to v rozmedzí jedného až dvoch percent. „Skôr by som povedal, že je to bližšie k tomu jednému percentu,“ dodal.

Doterajší priebeh testovania ohodnotil na „jednotku s hviezdičkou“. Uvedomuje si, že sa stali aj chyby, no upozorňuje, že v projekte s takou logistickou a organizačnou náročnosťou sa jednoducho objavia. Teší ho obsadenosť odberných tímov. „Každý, kto sa bude chcieť dať pretestovať, bude mať na to možnosť,“ zdôraznil.

Očakáva, že po nápore z prvých hodín testovania bude dlhých radov postupne ubúdať. „Jednoducho ľudia sú takí, boja sa, aby sa na nich dostalo, takže to chceli riešiť čo najskôr,“ komentoval ranné nápory. „Uvidíte, že večer už bude podstatne menej ľudí a v nedeľu takisto,“ dodal.

Vyzval na zodpovednosť a dodržiavanie odporúčaní aj po otestovaní. „A to platí nielen pre tých, ktorí budú musieť ísť do karantény, ale aj pre tých, ktorí vyjdú s negatívnym testom. Prosím, naďalej buďme obozretní. Nosme rúško, dodržiavajme odstup, zdržujme sa doma,“ povedal.

15:05 – Veľká Británia požiadala Slovensko, aby najbližším poradcom premiéra Borisa Johnsona poskytla skúsenosti a rady z celoplošného testovania. „A to je veru veľká vec!“ napísal na sociálnej sieti minister obrany Jaroslav Naď.

15:06 – Viaceré bratislavské mestské časti zatiaľ hlásia nízke počty pozitívne testovaných. Informuje o tom napríklad Petržalka, ktorá je počtom obyvateľov najväčšia bratislavská mestská časť. Starosta bratislavskej Rače Michal Drotován uviedol, že počet pozitívnych testov je u nich zatiaľ približne 0,3 percenta.

14:13 – Predseda vlády Igor Matovič pre TA3 hovorí, že podľa jeho informácií okrem 20 odberných tímov „všetko naplno šliape“. Odhaduje, že dopoludnia sa na Slovensku mohlo otestovať okolo milióna občanov. „Ukázalo sa, že zdravotníci nás nenechali v štichu,“ vraví premiér a ďakuje všetkým, ktorí s testovaním pomáhajú.

Inzercia

Matovič na včerajšie vyjadrenia prezidentky Zuzany Čaputovej hovorí, že od nej čakal, že vyzve zdravotníkov, aby sa k pomoci pri testovaní pridali. „Žiaľ, rozhodla sa pre inú cestu, nekomentujem to,“ povedal. Odhaduje, že v rezerve sú ďalšie tisícky zdravotníkov, ktorých by v prípade potreby mohli povolať.

Určite sa podľa neho nestane, že by nestihli otestovať všetkých ľudí. „Odporúčam ľuďom, ktorým sa dnes nechce stáť v rade, aby prišli zajtra.“

13:58 – Premiér Igor Matovič a minister obrany Jaroslav Naď budú o 16.00 h v obci Hrubá Borša informovať o aktuálnom vývoji testovania.

13:47 – Ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti informuje, že tí, ktorí dostali v rámci celoplošného testovania negatívny výsledok testu, sa musia naďalej správať opatrne a dodržiavať zásadu ROR (nosenie rúšok, dodržiavanie odstupu a dezinfekcia rúk) i ďalšie pravidlá.

„Antigénové testy sú užitočné, pretože vďaka nim dokážeme zachytiť veľké množstvo ľudí s vírusom. Sú však menej presné, a preto veľa ľudí nezachytia. Ak s tým budeme počítať a správať sa zodpovedne, aj keď máte negatívny výsledok testu, môže sa nám podariť zásadne spomaliť šírenie vírusu,“ uviedol rezort zdravotníctva. Ľudí, ktorí mali v rámci celoplošného testovania pozitívny výsledok testu, žiada, aby dodržiavali karanténu.


V Bratislave pomáha s odbermi aj minister zdravotníctva Marek Krajčí. Foto – TASR/Michal Svítok

13:25 – V priebehu sobotňajšieho popoludnia sa dosiahne 100-percentná naplnenosť odberných tímov a zastúpenie zdravotníkov v nich. V rozhlasovej diskusii RTVS Sobotné dialógy to avizoval minister vnútra SR Roman Mikulec.

Jeho oponentka v diskusii a predchádzajúca šéfka rezortu Denisa Saková z novovzniknutej strany Hlas – sociálna demokracia kritizovala chaotický priebeh prípravy i samotného začiatku víkendového testovania, pripisuje ho nepripravenosti celého projektu zo strany štátu a absencii základnej komunikácie o ňom.

13:10 – Počet odberných miest v drive-in na košickom letisku zvýšili. Čakacia doba pre záujemcov o celoplošné testovanie je tak už výrazne kratšia.

12:53 – Minister vnútra Roman Mikulec v relácii Sobotné dialógy v RTVS povedal, že sa ešte uvidí, či bude nasledujúci víkend druhé kolo plošného testovania. Rozhodovať o tom bude v pondelok ústredný krízový štáb na základe toho, ako dopadne prvé kolo. Rovnako sa bude zaoberať aj zavedením testovania na hraniciach „Je to jedna z možností, závisí však aj na disponibilných kapacitách zdravotníkov," ozrejmil minister.

12:50 – Premiér Igor Matovič upozorňuje, že celé testovanie môže stratiť zmysel, ak si ľudia s negatívnym výsledkom budú myslieť, že sa ich už korona netýka.

12:45 – O vyťaženosti jednotlivých odberných miest na Slovensku informujú aj weby odbernemiesta.sk a somvrade.sk. Sledovať tieto weby odporúča verejnosti aj viacero samospráv, chcú tak predísť nadmernému preťaženiu odberných miest a zároveň občanov nasmerovať tam, kde budú čakať v rade čo najkratší čas.

12:25 – Pri celoplošnom testovaní vypomáha aj 193 lekárskych asistentov z Maďarska. Ministerstvo vnútra spresnilo, že 44 lekárskych asistentov vypomáha v okrese Trebišov, 138 v okrese Komárno, desať v okrese Nové Zámky a jeden v okrese Levice.

12:09 – Aktuálny priebeh testovania podľa ministra obrany Jaroslava Naďa prekonal očakávania z posledných dní. „Ukazuje aj tým, čo to spochybňovali, že sme sa zomkli,“ skonštatoval minister. Zdravotníci, ktorých bol nedostatok, sa podľa Naďa hlásili vo veľkých počtoch v noci i ráno.

„Aj teraz chodia na niektoré odberné miesta a buď sa zapoja priamo do práce, alebo sa pýtajú, kde treba pomôcť,“ podotkol šéf rezortu obrany. Do celoplošného testovania by malo byť aktuálne zapojených viac ako 15 000 zdravotníkov. Naď hovorí zatiaľ o úspechu. „K 10.00 h len 61 konkrétnych tímov nebolo funkčných. Je to zázrak, že nám prišlo toľko lekárov či medikov,“ oznámil Naď.

11.25 – V Bratislave na križovatke ulíc Sokolská a Hlboká je testovacie miesto v autobuse, v Komárne zasa na lodnom zariadení na rieke Váh.


Foto – TASR/Karin Ošvárthová


Foto – TASR/Milan Drozd

10.48 – Na Slovensku bolo v rámci celoplošného testovania ľudí na ochorenie COVID-19 v sobotu k 10.00 h otvorených viac ako 98 percent odberných miest. Oznámil to minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) s tým, že z celkového počtu 4 961 plánovaných odberných miest pre sobotu bolo otvorených 4 900. Minister to označil za malý zázrak a úžasný výsledok.

10.30 – V Bratislave sa už celoplošne testuje na väčšine odberových miest. Napriek tomu však viaceré odberové miesta zatiaľ otvorené nie sú, a to pre nedostupnosť evidenčných hárkov, certifikátov či pre jazykovú bariéru v prípadoch, kde majú testovať zdravotníci z Rakúska. Túto situáciu hlásia v Ružinove, Starom Meste, Rači, Petržalke na dostihovej dráhe či v Podunajských Biskupiciach. Informuje o tom bratislavský magistrát.

Bratislavská mestská časť Petržalka, obec s najväčším počtom odberných miest (96) na Slovensku, hlási momentálne veľmi veľký nápor ľudí. Zároveň žiada zdravotníkov a dobrovoľníkov, ktorí sú schopní ihneď prísť pomôcť, aby sa ozvali miestnemu úradu.

10:03 – O 9. hodine bolo podľa premiéra Igora Matoviča funkčných viac ako 97 percent odberových tímov.

K 9:00 je kompletných 97,2% odberových tímov ... STE ÚŽASNÍ❤️ Znamená to, že každý, kto sa chce testovania zúčastniť,...

Uverejnil používateľ Igor Matovic Sobota 31. októbra 2020 Zdieľať

9:50 – Zo 68 odberných miest v Banskej Bystrici bolo v sobotu k 7.00 h otvorené len zanedbateľné množstvo z nich. Chýbal zdravotnícky personál. Ľudia, ktorí sa prišli dať otestovať na nový koronavírus, tak vytvárali dlhé rady. Ako pre TASR konštatoval viceprimátor Jakub Gajdošík, otvárali ich postupne a k 9.00 h by už mali fungovať všetky.

9:13 – V Bratislave sa v súvislosti s celoplošným testovaním komplikuje na niektorých miestach doprava, informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka s tým, že situácia je zatiaľ pokojná, bez narušenia poriadku. Doprava je spomalená v Bratislave na Budatínskej, Panónskej, Karloveskej, Botanickej, Miletičovej a v okolí Zlatých pieskov.

9:02 – Mesto Košice nemá informácie o tom, že by niektoré odberné miesta na svojom území neotvorili, uviedol hovorca mesta Vladimír Fabian. Podľa neho je čakacia doba na drive-in na letisku približne osem hodín, organizačný tím vracia autá späť.

8:50 – O celoplošnom testovaní na Slovensku informujú mnohé svetové médiá.

Millions of Slovaks will take part in an ambitious experiment aimed at regaining control of the pandemic.

Uverejnil používateľ Financial Times Piatok 30. októbra 2020 Zdieľať

8.45 – K 8. hodine bolo funkčných 91 percent odberných miest. Ministerstvo zdravotníctva o tom informovalo na sociálnej sieti.

8:29 – Testovanie na odberných miestach vo viacerých bratislavských mestských častiach zatiaľ nebolo spustené alebo je pozastavené. Dôvodom je nedostupnosť evidenčných hárkov alebo certifikátov. Magistrát hlavného mesta SR o tom informoval na sociálnej sieti. Týkať sa to má viacerých odberných miest v mestských častiach Ružinov, Staré Mesto a Rača. „Otvorenie odberového miesta na Rybničnej vo Vajnoroch sa odložilo pre nedostupnosť zdravotníckeho personálu,“ doplnil magistrát.

8:11 – Bratislavské mestské časti hlásia od skorých ranných hodín veľký záujem o testovanie. Predpokladané čakacie doby sú od jednej do troch a viac hodín. Kolóny sa tvoria najmä pri drive-in odberných miestach. Hlavné mesto SR o tom informovalo na sociálnej sieti. „Drive-in miesta v Karlovej Vsi aktuálne odkláňajú obyvateľov na iné odberové miesta,“ upozorňuje magistrát. Občanov prosí, aby pri čakaní na odberných miestach dodržiavali odstupy a sledovali pokyny personálu. „Iba tak stihneme otestovať čo najviac obyvateľov a obyvateliek nášho mesta,“ dodal.

7:59 – Obyvatelia Prievidze sa môžu dať v sobotu zatiaľ otestovať na 29 z 35 pôvodne avizovaných odberných miest. Podobná situácia je v Handlovej, v ranných hodinách funguje sedem zo 14 odberných miest, a to pre chýbajúcich zdravotníkov. Preťažené sú aj všetky odberné miesta v Trnave, informuje primátor Peter Bročka.   

PROSÍM VÁS, AK JE TO MOŽNÉ, NESNAŽTE SA ÍSŤ NA TESTOVANIE HNEĎ RÁNO, VŠETKY ODBERNÉ MIESTA SÚ V TEJTO CHVÍLI PREŤAŽENÉ...

Uverejnil používateľ Peter Bročka Piatok 30. októbra 2020 Zdieľať

7:49 – Minister obrany Jaroslav Naď verí, že sa počas dňa podarí otvoriť všetky odberné miesta. Občanov zároveň prosí o ohľaduplnosť a rešpektovanie pokynov samospráv, aby sa nevytvárali pred miestami odberu dlhé rady. Uviedol to na sociálnej sieti. Od siedmej hodiny neboli otvorené všetky odberné miesta. „Budeme to veľmi rýchlo riešiť,“ dodal. Celoplošné testovanie podľa jeho slov môže pomôcť celej krajine. „Som vďačný a hrdý na všetkých ľudí, ktorí dokázali toto testovanie v takom krátkom čase zorganizovať,“ skonštatoval Naď.

7:40 – V bratislavskej Záhorskej Bystrici zriadia ďalšie odberné miesto. Bude sa nachádzať v areáli televízie, ktorá má v mestskej časti sídlo. Testovať sa začne od 14. hodiny. Informuje o tom samospráva na sociálnej sieti. Spolu je tak v Záhorskej Bystrici päť odberných miest.

7:22 – V súvislosti s viacerými mobilnými odbernými miestami sa v Bratislave začali tvoriť kolóny. Zelená vlna RTVS informuje o kolóne na Botanickej smerom z Karlovej Vsi k Mostu Lafranconi.

Spomalená doprava je podľa dopravných máp aj pri vjazde do Mlynskej doliny, v Petržalke na Panónskej ceste a na Bratskej smerom k odberovým miestam pri obchodnom centre Danubia.

Taktiež sa tvoria kolóny na Bajkalskej, Zahradníckej či pri parkovisku vedľa trhoviska na Miletičovej. Zdržanie hlásia dopravné aplikácie aj na Vrakunskej ulici.

Bratislavské mestské časti obyvateľom odporúčajú, aby sledovali ich webové stránky a sociálne siete, kde budú o situácii na odberných miestach priebežne informovať.


Ľudia v autách čakajú na testovanie pred otvorením odberného miesta v Podunajských Biskupiciach v Bratislave. Foto TASR – Jaroslav Novák

7:00 – Na Slovensku sa začalo celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19. Testovať sa bude od soboty do nedele, a to v čase od 7.00 do 22.00 h s prestávkami v čase 12.00 – 12.45 h a 18.00 – 18.30 h, posledný ster by sa mal odoberať o 21.30 h.

Pri vstupe na odberné miesto sa treba riadiť pokynmi členov odberného tímu. Podrobné inštrukcie sú aj na stránke somzodpovedny.sk. Podľa pokynov na nej si treba po vstupe najskôr vydezinfikovať ruky. Dezinfekčné prostriedky budú na mieste. Následne prídu na rad administratívne úkony, pracovníkovi sa treba preukázať občianskym preukazom, dieťa kartičkou poistenca. Vypíše formulár potrebný na registráciu, po ktorej každý dostane pridelené číslo.

S číslom sa príde k zdravotníkovi, ktorý odoberie vzorku z nosohltana tyčinkou. Počas odberu treba pokojne dýchať so zatvorenými ústami. Na výsledok sa počká vo vyhradenom vydezinfikovanom priestore. Podľa prideleného čísla zdravotník odovzdá zatvorenú obálku s certifikátom s výsledkom a poučením, čo robiť pri negatívnom i pozitívnom výsledku. Aj s negatívnym treba naďalej dodržiavať hygienické opatrenia: umývanie rúk, dodržiavanie odstupov a nosenie rúška aj v interiéri.

V prípade pozitívneho testu treba ísť z odberného miesta do domácej desaťdňovej karantény. Možnosť absolvovať karanténu ponúkajú aj súkromné zariadenia, zoznam je na webe ministerstva obrany. O pozitívnom výsledku treba informovať svojho lekára, ako aj osoby v úzkom kontakte. Aj pre ne bude platiť domáca desaťdňová karanténa.

Pri domácej karanténe budú pre osoby v spoločnej domácnosti platiť rovnaké pravidlá ako pre osoby, ktoré prišli do kontaktu s pozitívnym na ochorenie COVID-19. A to povinnosť karantény alebo absolvovanie testu s negatívnym výsledkom.

V súvislosti so zamestnaním treba pri pozitívnom výsledku kontaktovať lekára, ktorý vystaví tzv. pandemickú PN. V prípade odmietnutia testu na PN nárok nie je. Zamestnávatelia budú v zmysle uznesenia vlády povinní vyžadovať potvrdenie o negatívnom výsledku testu buď z celoplošného testovania, alebo z PCR testu.


Testovanie pri amfiteátri v Košiciach.  Foto TASR – František Iván

Na testovaní sa nemusia zúčastniť deti do desať rokov, autisti, onkologickí pacienti alebo pacienti, ktorým to neumožňuje zdravotný stav. Potrebné bude potvrdenie od lekára. Rovnako sa nemusia dať testovať tí, ktorí už v posledných 90 dňoch boli pozitívne testovaní na nový koronavírus. Výnimka bude platiť aj pre osoby nad 65 rokov, ale len v prípade, ak budú v dobrovoľnej domácej karanténe.

V tejto súvislosti vláda predĺžila aj obmedzenie pohybu do 8. novembra. Zákaz vychádzania nebude platiť medzi 1. až 5. hodinou, rovnako pre ľudí s negatívnym testom na ochorenie COVID-19. Negatívny test budú musieť ľudia deklarovať výsledkom RT-PCR testu vykonanom po 29. októbri alebo antigénovým testom vykonanom v rámci operácie Spoločná zodpovednosť.

Bez negatívneho testu si bude možné počas zákazu vychádzania zabezpečiť nevyhnutné základné životné potreby, ako nákup potravín, liekov, drogérie, pohonných hmôt či krmiva pre zvieratá. Výnimka sa týka aj cesty do zdravotníckeho zariadenia s cieľom neodkladného lekárskeho vyšetrenia alebo preventívnej prehliadky vrátane sprevádzania blízkej osoby alebo k príbuzným a cestu späť. Výnimkou je napríklad aj prechádzka so psom do 100 metrov od domu či kočíkovanie bábätka.

6:30 – Automobilka Volkswagen Slovakia otestovala v piatok počas rannej zmeny viac ako 4 000 zamestnancov a našla medzi nimi viac ako 40 infikovaných novým koronavírusom. V piatok firma testovala počas výroby na 11 miestach. Dve odberné miesta budú v prevádzke aj v sobotu do 14.00 h, informovala TASR hovorkyňa spoločnosti Lucia Kovarovič Makayová.

Slovenské elektrárne v piatok otestovali antigénovými testami na ochorenie COVID-19 väčšinu svojich zamestnancov. Z plánovaného počtu 4 300 sa ich prišlo otestovať 82 % a z nich sa nákaza potvrdila u 26 pracovníkov. Spoľahlivosť a plynulosť výroby elektrickej energie nie je ohrozená, uviedla hovorkyňa podniku Oľga Baková.

Dnes treba vedieť

pred 18 minútami

Prehľad udalostí v stredu 25. novembra:

  • rokovanie vlády
  • tlačovka Andreja Doležala o mýtnom systéme a spolupráci s autodopravcami
  • zasadnutie Ústredného krízového štábu
  • predsedu strany Spolu Juraj Hipš odprezentuje predbežný počet vyzbieraných podpisov pod výzvu na otváranie škôl
  • ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov navštívi Bielorusko
pred 11 hodinami