Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ochrana života Komentáre a názory
31. október 2020

Pohľad zvonka

Quo vadis, pro-life agenda?

Zdá sa, že v súčasnosti nemá zvýšenie ochrany života takmer žiadnu šancu. Do budúcna je však nevyhnutné, aby kresťanská platforma vytvorila širší blok, ktorý bude nutné rešpektovať.

Quo vadis, pro-life agenda?

Anna Andrejuvová, Katarína Hatráková Anna Záborská Lucia Drábiková. Foto - TASR/Martina Kriková

Na konci októbra sa po týždňoch obštrukcií konečne hlasovalo o novele zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorý pripravila a presadzovala Anna Záborská, dlhoročná europoslankyňa za KDH, dnes predsedníčka Kresťanskej únie. Zákon neprešiel o jeden hlas.

Bola to novela, ktorá žiadnym spôsobom neobmedzovala prístup k potratu do 12. týždňa tehotenstva, presne tak ako doteraz. Samotná Anna Záborská zákon predstavovala najmä ako zákon o pomoci tehotným ženám, jeho cieľom teda malo byť viac motivovať ženy, aby si čakajúce dieťa ponechali a priviedli ho na svet.

Záborská pre jeho prijatie bola ochotná zájsť naozaj ďaleko: odmietla „poľský model“ ako neprijateľný, prezentovala Igora Matoviča ako pro-life premiéra a chválila ho za pomoc pri presadení zákona v klube OĽaNO.

Odporcovia zákona tejto novele vyčítali, že požaduje dve stanoviská lekárov a predlžuje čas na premyslenie žiadosti o potrat. Nič z toho nebolo niečo, čo by zásadným spôsobom sťažovalo prístup k potratu.

Reakcia liberálneho spektra však bola až prekvapivo ostrá a odhodlaná. Do čela zápasu proti novele sa postavila poslankyňa Cigániková z SaS. Dôležitý je nielen výsledok (zákon neprešiel o jediný hlas), ale aj odkaz (ktorý spočíva v odhodlaní neuhnúť ani o piaď).

Najskôr k výsledku: ukázal, že strašenie novinárov po voľbách najkonzervatívnejším parlamentom v histórii bolo kolosálnou hlúposťou. Z 53 poslancov OĽaNO hlasovalo za zákon len 27 poslancov, pričom za zákon nehlasovali dokonca ani všetci poslanci, ktorí boli pred voľbami zaregistrovaní ako „kresťanskí kandidáti“.

Stránka kresťanských kandidátov dnes už na webe nie je dostupná, ale určite medzi takých poslancov patrila aj Jana Garstková Majorová. Z 12 poslancov strany Za ľudí hlasovali za len poslankyne Leščáková a Šuteková, zákon nepodporili ani Juraj Šeliga a Jana Žitňanská, čo určite nemilo prekvapilo.

Inzercia

Poslankyňa Hatráková pred hlasovaním musela odísť k chorému príbuznému, rovnako tak Taraba k plačúcim deťom. Zhrnuté a podčiarknuté: tento zákon a hlasovanie o ňom bolo fiaskom. Vyjadrujú ho tieto postrehy:

  1. Pro-life poslanci sa ani pri konečnom hlasovaní nedokázali dostatočne zmobilizovať. Toto je hanba a zlyhanie.
  2. Pôsobili odovzdane a chýbala im emócia odhodlania, ktorá zasa sršala z liberálneho tábora. Toto je smutné.
  3. Jedinou tvárou pro-life bola Anna Záborská, ktorá však oproti Cigánikovej pôsobila unavene, vyčerpane a osamotene. Toto je realita.
  4. Sklamaním je hlasovanie bývalej podpredsedníčky KDH Jany Žitňanskej a Juraja Šeligu. Toto je nepochopiteľné.

Fiasko znásobuje pravdepodobnosť, že pokiaľ by aj zákon prešiel, tak v prípade jeho vrátenia do parlamentu by len sotva našiel 76 hlasov. Toľko k výsledku.

Ešte dôležitejší je odkaz, ktorý táto situácia prináša. V prvom rade liberálne spektrum ukazuje, že bude odhodlane bojovať proti akejkoľvek zmene súčasného stavu. Vieme, že vehementne proti bude aj pri vyššej informovanosti či pri predĺžení priestoru na uváženie. Jednoducho: tu spojencov hľadať nemožno. Poslanci Kresťanskej únie v koalícii pôsobia v tomto bode ako bezmocná hŕstka, spoliehajúca sa na skupinu okolo Tarabu a kotlebovcov.

A presne tu sa ukazuje aj dôsledok situácie, keď OĽaNO a KÚ kobercovo útočilo na KDH. KÚ je marginálnou silou aj v klube OĽaNO, nieto ešte v koalícii. Bez relevantných spojencov. Dá sa očakávať, že na téme sa naďalej budú priživovať kotlebovci a aj poslanci okolo Tarabu. Priživovať preto, lebo navrhovať z opozície čokoľvek bez reálnej podpory je len a len populistickým zviditeľňovaním sa.

Má teda vôbec vyššia ochrana života nejakú šancu? Zdá sa, že v súčasnosti takmer žiadnu. Do budúcna je však nevyhnutné, aby kresťanská platforma vytvorila širší blok, ktorý bude nutné rešpektovať. A už teraz je nevyhnutné, aby kresťanskí politici dokázali jasnejšie pomenovávať svoje postoje.

Áno, aj zákon o vyššej informovanosti či väčšom priestore na uváženie je fajn. Zákon o lepšej, adresnejšej a silnejšej podpore tehotných žien je ešte lepší. Ale dôležité bude azda aj hlasnejšie pripomínať, že kresťanskí politici sú za úplnú ochranu života od počatia až po prirodzenú smrť.

Odporúčame