Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Koronakríza Komentáre a názory
30. október 2020

Testovanie

Zuzana Čaputová to dnes prehnala

Prezidentka si na spochybnenie celoplošného testovania vybrala tú najnevhodnejšiu chvíľu.

Zuzana Čaputová to dnes prehnala

Zuzana Čaputová počas tlačovej konferencie po stretnutí s náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl Danielom Zmekom. Foto: TASR – Jakub Kotian

Vláde Igora Matoviča plynú posledné hodiny, keď sa usiluje zmobilizovať stovky lekárov, aby sa mohlo celoplošné testovanie uskutočniť na drvivej väčšine územia.  A vtom vystúpi prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá z pozície vrchnej veliteľky ozbrojených síl vyhlási, že plán celoplošného testovania je nenaplniteľný a vláda by mala prehodnotiť podmienky zákazu vychádzania.

Samozrejme, Čaputová má na svojej strane silné argumenty: áno, cez víkend hrozí veľký logistický chaos, áno, 24 hodín pred spustením operácie je podľa armády pripravených len 60 percent odberných miest, kde chýba najmä zdravotnícky personál, áno, vyzerá to tak, že státisíce občanov nebude možné otestovať. A, áno, platí, že títo ľudia by nemali byť sankcionovaní za to, že vláda svoju mimoriadnu operáciu v ich bydlisku nezvládla.  

Lenže toto všetko mohla a mala prezidentka povedať v nedeľu večer či v pondelok ráno. Teda po celej akcii, keď by už bolo jasné, či a v akom rozsahu nebolo možné celonárodné testovanie uskutočniť.

Prezidentka to však povedala vo finále príprav, keď premiér a jeho ministri deklarujú, že robia všetko preto, aby sa plán podaril, a verbujú lekárov či zdravotné sestry ponukou mimoriadnych odmien.

Zuzana Čaputová hovorila vo svojom vystúpení o súdržnosti, v skutočnosti však prehĺbila chaos (koľkí lekári sa ešte prihlásia ako dobrovoľníci?) aj vojnu inštitúcií (koľko potrvá, kým Matovič prezidentku obviní zo sabotáže?).  

Ak víkendové testovanie dopadne zle, rozhodne nebude fér zvaliť vinu na jedno vystúpenie prezidentky. Bol to Igor Matovič, ktorý tento plán predstavil najskôr ako svoj egoprojekt a potom namiesto toho, aby urobil všetko pre vyvolanie emócie celonárodného zjednotenia, urážal kriticky naladených vedcov, médiá aj opozíciu a nevynechal ani verbálne štuchance do prezidentky.

Prezidentka to dnes Igorovi Matovičovi tak trochu aj zrátala, čomu sa dá rozumieť. Len si na to vybrala tú najnevhodnejšiu chvíľu.

Inzercia

Odporúčame