Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. október 2020, 14:08

Šikuta podal návrh na začatie disciplinárneho konania proti sudkyni Wänkeovej

Predmetom disciplinárneho návrhu sú skutočnosti a okolnosti týkajúce sa správania Wänkeovej vo veci rozhovoru so sudkyňou Marcelou Malatkou po trestnoprávnom kolégiu dňa 17. júna 2020.

TASR o tom informovala hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.  

"Po podrobnom zosumarizovaní všetkých relevantných informácií a ich dôslednom zvážení predseda Najvyššieho súdu dospel k záveru, že konanie sudkyne Wänkeovej by mohlo byť považované za konanie dosahujúce intenzitu disciplinárneho previnenia tým, že sudkyňa Wänkeová porušila svoje etické povinnosti ako sudkyňa vzbudzovať a chrániť aj zdanie svojej nestrannosti a nezávislosti," uvádza Važanová.

Za toto previnenie jej navrhuje Šikuta uloženie disciplinárneho opatrenia, a to napomenutie.

Šikuta nevidí v konaní sudkyne Wänkeovej trestnoprávnu rovinu. Z vyžiadaného vyjadrenia vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry vyplýva, že "súc si vedomosti o obsahu výpovede sudkyne Malatkej, z doterajšieho vyšetrovania preňho nevyplývajú žiadne dôkazy, na podklade ktorých by bolo možné ustáliť dôvodné podozrenie a vznesenie obvinenia voči sudkyni Wänkeovej", priblížila Važanová.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 13 minútami

Štyroch mŕtvych si vyžiadala mohutná explózia, ku ktorej došlo vo štvrtok v priestoroch čistiarne odpadových vôd v prístavnom meste Avonmouth na predmestí anglického mesta Bristol. K výbuchu došlo v jednej z nádrží s chemikáliami. Explózia sa nevyšetruje v súvislosti s terorizmom, povedal hlavný policajný inšpektor Mark Runacres.

pred 17 minútami

V semifinále Ligy národov sa futbalisti Španielska stretnú s Talianmi. Ďalšiu semifinálovú dvojicu vytvorili Belgičania s Francúzmi. Rozhodol o tom štvrtkový žreb v centrále UEFA v Nyone. Prvé semifinále je na programe 6. októbra v Španielsku, druhé o deň neskôr v Belgicku. Finále a zápas o tretie miesto budú 10. októbra.

pred 24 minútami

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) vyhlásila verejnú súťaž na vybudovanie elektronického mýtneho systému. Je to jeden z troch základných prvkov nového elektronického výberu mýta. Predpokladaná hodnota zákazky je 60 miliónov eur bez DPH. V januári budúceho roka sa chystá NDS vyhlásiť súťaž na palubné jednotky a zákaznícke služby a v apríli 2021 zase pripravuje vyhlásenie verejného obstarávania na kontrolu výberu mýta.

pred hodinou

Návrh poslanca Alojza Baránika (SaS), aby verejnú kontrolu nad činnosťou prokuratúry vykonávali parlament a vláda alebo v jej mene člen vlády, skritizovala Generálna prokuratúra, Rada prokurátorov, Slovenská advokátska komora aj predseda Smeru Robert Fico.

pred hodinou

Brazílsky futbalista Neymar z Paríža St. Germain vyjadril túžbu opäť si zahrať v jednom tíme s Lionelom Messim. O jeho osude môžu viac napovedať voľby nového prezidenta FC Barcelona, ktoré sa uskutočnia 24. januára. Katalánci hľadajú nového šéfa po tom, ako v auguste odstúpil z funkcie Josep Maria Bartomeu.

pred 3 hodinami

Bez známok života našli ešte v utorok zamestnanca čističky odpadových vôd spoločnosti Energoaqua v českom Rožnove pod Radhoštěm, ktorú vyšetrujú v súvislosti s možnou kontamináciou neďalekej rieky Bečva. V rieke sa pritom v stredu po viac ako dvoch mesiacoch opäť objavili mŕtve ryby.