Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. október 2020, 11:27

Celoplošné testovanie

Zuzana Čaputová vyzýva vládu, aby zrušila sankcie za neúčasť na testovaní

Zuzana Čaputová vyzýva vládu, aby zrušila sankcie za neúčasť na testovaní

Prezidentka Zuzana Čaputová a premiér Igor Matovič. Foto - TASR/Martin Baumann

Prezidentka žiada premiéra Igora Matoviča, aby sa testovanie uskutočnilo iba tam, kde to bude možné, a volá po dobrovoľnosti.

Zuzana Čaputová vyzýva vládu, aby zrušila sankcie za neúčasť na celoplošnom testovaní. Operácia podľa nej nie je dostatočne pripravená, pretože chýbajú zdravotníci.

Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl Daniel Zmeko a veliteľ operácie Spoločná zodpovednosť Ivan Pach ju informovali, že pripravených je iba 60 percent odberných tímov. „Cieľ operácie pretestovať celé obyvateľstvo Slovenska je podľa ich slov nenaplniteľný,“ upozornila.

Testovať by sa podľa Čaputovej malo len tam, kde na to budú zabezpečené podmienky.

„Zároveň žiadam ešte pred spustením testovania prehodnotiť podmienky zákazu vychádzania a netrestať ľudí, ktorí sa z objektívnych dôvodov na test nedostanú alebo ktorí z iných dôvodov na test nemôžu ísť. Nemôžeme pripustiť, aby státisíce občanov zostali pred testovaním v neistote,“ tvrdí hlava štátu.

„Žiadam teda zrušiť kategorizovanie občanov na tých, ktorí budú mať priepustku na slobodu, a tých druhých, pretože na nich nevyšlo. Takýto následok v aktuálnej situácii rozdeľuje spoločnosť a to je to posledné, čo teraz potrebujeme.“Prezidentka sa k testovaniu vyjadrovala už v utorok. Po stretnutí so zástupcami vedcov zdôrazňovala, že je dôležité, aby sa popri celoplošnom testovaní neohrozilo poskytovanie zdravotnej starostlivosti a fungovanie nemocníc. Podstatné je podľa nej aj to, čo sa bude diať po testovaní.

Vedci k účasti na testovaní nevyzvali. V spoločnom vyhlásení totiž uviedli, že antigénové testy sa podľa nich majú používať v lokálnych ohniskách a ich výsledok sa nemá spájať s infekčnosťou.

Sme pripravení na všetky situácie, tvrdí Matovič

Premiér Igor Matovič potvrdil, že zdravotnícky personál stále chýba. Na facebooku napísal, že chýbajú ešte stovky zdravotníkov, ktorí môžu vykonávať stery.

„Dnes ráno prebehlo mimoriadne zasadnutie vlády, kde nás minister obrany informoval, že k včerajšiemu večeru bolo plne obsadených 4 900 odberových tímov pomocným personálom ... avšak zatiaľ len 63 % z nich bolo plne obsadených potrebnými zdravotníkmi,“ píše premiér na facebooku.

„Naďalej dôverujeme slovenským zdravotníkom a veríme, že obsadenosť zdravotným personálom sa dnes ešte výrazne zvýši. Poďme preto všetci urobiť maximum."

Zároveň Matovič dodáva, že vláda je pripravená na všetky situácie, ktoré môžu cez víkend nastať. „Nerobme si už, prosím, naschvály. Ukážme všetci spolu, že v rozhodujúcej chvíli zaberieme spolu za jeden povraz a dokážeme to. V inom prípade nám zostáva v rukách už len totálny lockdown a ten si nikto z nás nepraje.“

V ďalšom statuse reagoval na slová prezidentky slovami, že každý si vyberá svoju cestu. „Niekto sa rozhodne v ťažkej chvíli nadbiehať názoru ľudí, ktorí si myslia, že majú právo nakaziť iných ... iní pomáhajú do poslednej chvíle, ako vedia.“

O pomoc zdravotníkov pri víkendovej operácii prosil vo štvrtok opakovane premiér Matovič aj minister obrany Jaroslav Naď. 

Predseda vlády prišiel s nápadom, aby bol zdravotníkom, ktorí odpracujú v odberných tímoch oba dni plošného testovania, vyplatený príspevok za mimoriadne nasadenie vo výške 500 eur. Za víkend si tak môžu privyrobiť minimálne 700 eur. Suma sa bude odvíjať aj od toho, koľko percent pozitívnych bude v danom okrese a či budú odbery robiť dvaja zdravotníci.

Premiér chce svoj nápad presadiť v koalícii.

Zároveň dodal, že nechce ísť cestou mobilizácie zdravotníkov, lebo by to išlo na úkor kvality testovania. „Ak by sme to dali príkazom, kvalita výterov by bola polovičná a ľudia by na to doplatili zdravím,“ vraví Matovič.

Inzercia

Pellegriniho Hlas privítal postoj Čaputovej

Na slová prezidentky reagoval na sociálnej sieti minister práce Milan Krajniak. Tvrdí, že dobrý vrchný veliteľ ozbrojených síl má kapitulovať ako posledný, nie ako prvý. 

„Zatiaľ čo pani prezidentka predčasne trúbi na ústup, vláda ďalej pracuje na zabezpečení úspechu operácie Spoločná zodpovednosť,“ píše Krajniak na facebooku a pripája fotografiu zo zasadnutia, na ktorom s ministrom dopravy Andrejom Doležalom a ďalšími ľuďmi oslovujú zdravotníkov.

„Veríme, že odberných tímov bude cez víkend dostatok, aby mohol byť pretestovaný každý, kto bude chcieť. Budeme pre to robiť všetko až do zajtra 7:00, kým sa otvorí všetkých 5-tisíc odberných miest,“ dodal.

Hnutie Sme rodina rešpektuje názor prezidentky, rozhodnutie je však podľa neho na vláde, a najmä na premiérovi Igorovi Matovičovi. „Hnutie Sme rodina vždy podporovalo všetky aktivity smerujúce k úspešnému zvládnutiu COVID-19 a všetkých následkov spojených s týmto ochorením. Akceptujeme názor prezidentky, ale rozhodnutie, akým spôsobom má prebehnúť testovanie, je na vláde, a najmä na premiérovi,“ uviedlo hnutie pre TASR.

Minister hospodárstva a líder strany SaS Richard Sulík tvrdí, že aj dobre mienené rady môžu byť v tejto chvíli kontraproduktívne.

„Ukazuje sa, že bolo od začiatku chybou nezahrnúť do takýchto rozsiahlych plánov prezidentku a vrchnú veliteľku Ozbrojených síl Zuzanu Čaputovú. Avšak pár hodín pred spustením akcie môžu byť akokoľvek dobre mienené rady aj kontraproduktívne. Vláda prijala mimoriadne ťažké rozhodnutie a v súčasnosti stojí pred logisticky extrémne ťažkou úlohou," uviedol Sulík s tým, že v tejto chvíli musia všetci ťahať za jeden koniec povrazu.

Juraj Šeliga zo strany Za ľudí tvrdí, že teraz nie je čas na špekulácie, dohady alebo politické súboje. „Hľadajme prosím cestu ako bojovať s pandémiou a zároveň upokojiť spoločnosť už v beztak napätej situácii. Aspoň teraz skúsme ťahať všetci za jeden povraz," píše na Facebooku.

Strana Petra Pellegriniho Hlas postoj Čaputovej víta a označuje ho za jasný a zodpovedný. „Ak sa má plošné testovanie tento víkend uskutočniť, strana HLAS – sociálna demokracia žiada jeho konanie len v rámcoch vymedzených a odôvodnených prezidentkou republiky. Veríme, že najvyššia ústavná predstaviteľka a vrchná veliteľka Ozbrojených síl SR je pre Igora Matoviča dostatočnou autoritou, aby jej slovám prikladal náležitú váhu a upravil svoje rozhodnutia v prospech všetkých ľudí na Slovensku,“ tvrdí Pellegriniho strana.

Vo štvrtok bol ďalší rekord v počte prípadov

Na Slovensku za štvrtok pribudlo rekordných 3363 prípadov nákazy koronavírusom. Testovali 16 556 ľudí. Počet hospitalizovaných pacientov sa zvýšil o 120. Pribudlo aj 12 úmrtí.

V nemocniciach je hospitalizovaných 1 411 pacientov, potvrdené ochorenie COVID-19 má 1 237 z nich. Na JIS je 110 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 95 pacientov.

Vyliečilo sa 281 ľudí.

Najviac pozitívnych prípadov pribudlo v Žilinskom kraji (740), nasleduje Prešovský kraj (594), Trenčiansky (496), Banskobystrický (372), Košický (333), Nitriansky (293), Trnavský (273) a Bratislavský (262). Je medzi nimi 1 820 žien a 1 543 mužov, sú vo veku od niekoľkých mesiacov do 99 rokov.

 

Dnes treba vedieť

pred 15 minútami

Prehľad udalostí v stredu 25. novembra:

  • rokovanie vlády
  • tlačovka Andreja Doležala o mýtnom systéme a spolupráci s autodopravcami
  • zasadnutie Ústredného krízového štábu
  • predsedu strany Spolu Juraj Hipš odprezentuje predbežný počet vyzbieraných podpisov pod výzvu na otváranie škôl
  • ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov navštívi Bielorusko
pred 11 hodinami
pred 11 hodinami

Plánovaná večerná koaličná rada k voľbe generálneho prokurátora nebude, rokovať by mali najskôr jednotlivé poslanecké kluby. Pre TASR to potvrdili viacerí poslanci. Nepovedali zatiaľ, či sa voľba naplánovaná na stredu popoludní presunie, alebo nie.