Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. október 2020, 20:25

Ústavný súd súhlasil s väzbou Urbancovej a Lindtnera

V prípade sudcu Najvyššieho súdu Jozefa Kolcuna však súhlas na väzobné stíhanie nedal.

Ústavný súd SR vo štvrtok dal súhlas na väzobné stíhanie bývalej podpredsedníčky Najvyššieho súdu SR Jarmily Urbancovej a bývalého predsedu Okresného súdu Bratislava III Davida Lindtnera. Naopak, nesúhlasil so vzatím do väzby obvineného sudcu Najvyššieho súdu Jozefa Kolcuna. Všetkých troch zadržala v stredu (28. 10.) v rámci akcie Víchrica Národná kriminálna agentúra.

Žiadosť podal na ÚS generálny prokurátor v zastúpení prvej námestníčky generálneho prokurátora. ÚS na neverejnom zasadnutí pléna umožnil vyjadriť sa trojici obvinených k tejto žiadosti.

"U sudcov, pri ktorých dal Ústavný súd súhlas na vzatie do väzby, Ústavný súd nevidel dôvody, ktoré by znamenali zneužitie prostriedkov trestného práva proti súdnej moci. Pri týchto sudcoch Ústavný súd tiež prihliadol na skutočnosť, že nejde o aktívnych sudcov. Udelenie súhlasu na vzatie do väzby neznamená, že sú splnené podmienky väzobného stíhania," uviedol predseda ÚS Ivan Fiačan.

Špecializovaný trestný súd sa podľa jeho slov bude musieť dôkladne zaoberať materiálnyni a formálnymi podmienkami väzby.  

"Čo sa týka neudelenia súhlasu na vzatie do väzby sudcu Najvyššieho súdu Jozefa K., Ústavný súd už v marci v akcii Búrka vymedzil kritériá, ktoré musí spĺňať žiadosť generálneho prokurátora tak, aby Ústavný súd túto žiadosť mohol preskúmať z hľadiska účelu konania pred Ústavným súdom, to jest, či nejde o zásah do súdnej moci. Naopak, nedodržanie týchto kritérií treba považovať za zásah do súdnej moci, ktorá síce nie je nedotknuteľná, ale návrh na vzatie sudcu do väzby je vážna vec. Z tohto pohľadu sa potom zdá, že oproti tomuto nášmu marcovému vymedzeniu týchto limitov nenastal pri žiadosti generálneho prokurátora týkajúcej sa tohto sudcu posun," uviedol predseda ÚS.

Ministerka spravodlivosti Kolcunovi už pozastavila výkon funkcie

Ministerka Mária Kolíková však ešte pred rozhodnutím Ústavného súdu pozastavila výkon funkcie dvom sudcom z akcie Víchrica. Ide o Jozefa Kolcuna z Najvyššieho súdu a Otíliu Dolákovú z Okresného súdu Bratislava I.

"V prípade ostatných sudcov nateraz takýto postup nie je otázkou dňa," informoval rezort s tým, že sudcovia David Lindtner a Jarmila Urbancová majú prerušený výkon funkcie sudcu a sudkyňa Katarína Bartalská má pozastavený výkon ešte na základe akcie Búrka.

Inzercia

Rozhodnutie dočasne pozastaviť výkon funkcie sudcovi Najvyššieho súdu Jozefovi Kolcunovi, vníma jeho predseda Ján Šikuta ako mimoriadne dôležité. 

Šikuta pozorne sleduje vývoj situácie v súvislosti so sudcom Kolcunom. "Vzhľadom na to, že po vznesení obvinenia a začatí trestného stíhania pre úmyselný trestný čin už nie je predseda oprávnený sudcovi dočasne pozastaviť výkon funkcie, považuje rozhodnutie ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej vo veci konať za mimoriadne dôležité," uviedla hovorkyňa súdu Alexandra Važanová.

Šikuta zároveň poukazuje na urgentnú potrebu dostať zo súdneho systému ľudí, u ktorých sa preukáže, že sa spreneverili etickým princípom či zásadným hodnotám sudcovskej morálky.

"Na druhej strane pevne verí a dúfa, že aktuálna situácia neodradí hodnotovo pevných ľudí, aby do systému súdnictva vstúpili, a tým výraznou mierou prispeli k tak žiaducej očiste justície," skonštatovala Važanová.

NAKA v stredu zadržala aj bývalú podpredsedníčku Okresného súdu Bratislava I Katarínu Bartalskú a sudkyňu tohto súdu Otíliu Dolákovú. Policajti predviedli na výsluch aj podnikateľa Zoroslava Kollára i väzobne stíhanú bývalú štátnu tajomníčku ministerstva spravodlivosti Moniku Jankovskú. Obvinenia sa týkajú trestných činov korupcie, prijímania úplatku či zasahovania do nezávislosti súdu.

Dnes treba vedieť

pred 10 hodinami
pred 10 hodinami

Česko vo štvrtok do 18.02 h zaznamenalo 2192 nových prípadov nákazy koronavírusom, uviedlo Ministerstvo zdravotníctva ČR. Celkový počet úmrtí v spojitosti s COVID-19 sa od vypuknutia pandémie zvýšil na 7751. Hospitalizovaných je s ochorením v súčasnosti 5210 osôb, stav 757 z nich je vážny.