Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. október 2020, 11:12

Situácia v súvislosti s koronavírusovou pandémiou je dramatická, tvrdí Merkelová

Angela Merkelová pripomenula, že v posledných dňoch „výrazne vzrástol“ počet novoinfikovaných a stúpa i počet ľudí na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Vo svojej reči v Spolkovom sneme varovala, že nemocnice sú na hrane preťaženosti.

"Takáto dynamika našu intenzívnu medicínu do pár týždňov preťaží," vyhlásila. "Na začiatku chladného ročného obdobia sa nachádzame v dramatickej situácii. Týka sa to nás všetkých - bez výnimiek,"

Pandémia je podľa nemeckej kancelárky medicínskou, ekonomickou, spoločenskou, politickou a psychickou skúškou. "Čeliť jej budeme môcť len súdržnosťou a ochotou transparentne a otvorene diskutovať," zdôraznila.

Kritická debata demokraciu podľa jej slov posilňuje, a nie oslabuje. "Klamstvá a dezinformácie, konšpirácie a nenávisť škodia nielen demokratickej debate, ale aj boju proti vírusu," uviedla s tým, že na informácie, ktoré nie sú vedecky podložené, musí byť jasne poukázané.  

Už po pár vetách - počas toho, ako hovorila o nových obmedzeniach, ktoré boli prijaté v stredu na videkonferencii s premiérmi 16 spolkových krajín - skočili Merkelovej do reči rozhnevaní poslanci z radov strany Alternatíva pre Nemecko, ktorí vykrikovaním dávali najavo svoj nesúhlas s novými opatreniami.

Predseda Bundestagu Wolfgang Schäuble poslancov vyzval, aby Merkelovú nechali dohovoriť a vyhlásil: "Naša krajina - rovnako ako celá Európa - sa nachádza v mimoriadne ťažkej situácii."

Inzercia

Kancelárka obhajovala prijaté opatreniami slovami, že sú "vhodné, nevyhnutné a primerané". Priznala, že hoci sú obmedzením slobody, sloboda v týchto časoch znamená aj zodpovednosť. Všetkých občanov krajiny vyzvala, aby boli naďalej opatrní a solidárni, čo sa týka dodržiavania opatrení.

Ide o "angažovanosť, vytrvalosť a ohľaduplnosť" každého jednotlivca, apelovala.

Od 2. novembra až do konca mesiaca budú v Nemecku zatvorené reštaurácie, bary i kultúrne a voľnočasové zariadenia. Na verejnosti budú povolené zhromaždenia najviac desiatich osôb z nie viac ako dvoch rôznych domácností.

Vo štvrtok Nemecko hlásilo doteraz najvyšší denný prírastok v počte nakazených novým koronavírusom. Za 24 hodín pribudlo 16 774 novoinfikovaných.
 

Dnes treba vedieť

pred 10 hodinami
pred 11 hodinami

Plánovaná večerná koaličná rada k voľbe generálneho prokurátora nebude, rokovať by mali najskôr jednotlivé poslanecké kluby. Pre TASR to potvrdili viacerí poslanci. Nepovedali zatiaľ, či sa voľba naplánovaná na stredu popoludní presunie, alebo nie.