Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. október 2020, 16:07

Eurokomisia posilňuje opatrenia proti koronavírusu v celej EÚ

Podľa Ursuly von der Leyenovej znamenajú nové opatrenia lepší prístup k rýchlemu testovaniu a prípravu očkovacích kampaní.

Európska komisia predstavila v stredu ďalší súbor opatrení, ktoré majú pomôcť obmedziť šírenie nového koronavírusu, zachrániť ľudské životy a posilniť odolnosť vnútorného trhu Európskej únie.

Cieľom nových opatrení je rozšíriť cielené testovanie, posilniť sledovanie kontaktov nakazených osôb, zlepšiť prípravu na očkovacie kampane, zaistiť prístup k základným zdravotníckym potrebám a zároveň zachovať voľný pohyb tovarov a jednotný trh a bezpečné cestovanie.

Opatrenia Európskej komisie predchádzajú štvrtkovému mimoriadnemu videosummitu lídrov EÚ, ktorý bude zameraný na spoločnú koordináciu európskych krajín proti pandémii ochorenia COVID-19.

Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová v tejto súvislosti upozornila, že situácia ohľadom COVID-19 je veľmi vážna a EÚ ako celok musí zintenzívniť svoje úsilie, čo znamená aj úzku spoluprácu medzi členskými štátmi. Podľa jej slov nové opatrenia znamenajú lepší prístup k rýchlemu testovaniu a prípravu očkovacích kampaní a uľahčenie bezpečného cestovania pre Európanov.

Eurokomisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidisová doplnila, že EK v novembri predstaví prvé kroky k vytvoreniu Európskej zdravotníckej únie.

"Nárast infekcií COVID-19 v celej Európe je alarmujúci. Sú potrebné okamžité kroky na ochranu životov a obživy, na zmiernenie tlaku na systémy zdravotnej starostlivosti a na kontrolu šírenia vírusu," uviedla v správe pre médiá. Podľa nej členské štáty musia zlepšiť vzájomné zdieľanie údajov, lebo systém dohľadu EÚ je len taký silný, ako je jeho najslabší článok. 

Oznámenie EK stanovuje nasledovné kroky:
      - zlepšenie toku informácií o epidemiologických údajoch, ako aj o testovaní, sledovaní kontaktov a dohľade nad verejným zdravím;
      - zavedenie účinnejšieho a rýchleho testovania, vrátene rýchlych antigénových testov, čo je rozhodujúce pri spomalení šírenia koronavírusu;
      - plné využitie mobilných aplikácií na sledovanie kontaktov infikovaných osôb a cezhraničné varovanie; 
      - účinné očkovanie, čo znamená rýchlu distribúciu bezpečných vakcín do všetkých členských krajín;
      - efektívna komunikácia s občanmi, od ktorej do veľkej miery závisí dodržiavania zdravotných odporúčaní zo strany verejnosti;
      - zabezpečenie základných zásob liekov, zdravotníckeho materiálu a vybavenia - EK dočasne pozastavila clá a DPH na dovoz lekárskeho vybavenia z krajín mimo EÚ; 
      - uľahčenie bezpečného cestovania pre občanov EÚ na základe spoločného a koordinovaného prístupu členských krajín k obmedzeniam voľného pohybu - mali by sa zrušiť všetky zostávajúce opatrenia na kontrolu vnútorných schengenských hraníc súvisiace s COVID-19;
      - rozšírenie takzvaných zelených pruhov na hraniciach, ktoré uľahčujú cezhraničnú nákladnú dopravu aj na vodnú a železničnú prepravu a leteckú prepravu nákladov.

 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 10 hodinami
pred 11 hodinami

Plánovaná večerná koaličná rada k voľbe generálneho prokurátora nebude, rokovať by mali najskôr jednotlivé poslanecké kluby. Pre TASR to potvrdili viacerí poslanci. Nepovedali zatiaľ, či sa voľba naplánovaná na stredu popoludní presunie, alebo nie.