Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
28. október 2020

Virtuálne dušičky

Úctu možno prejaviť aj cez internet

Pamiatka na zosnulých patrí k základnej civilizačnej výbave. Teraz nám môžu pomôcť aj moderné technológie.

Úctu možno prejaviť aj cez internet

Ilustračné FOTO TASR - Radovan Stoklasa

Státisíce ľudí cestujúcich naprieč krajinou na prelome októbra a novembra boli po minulé roky tradíciou. Plné vlaky, autobusy, cesty aj so sviatočnými vodičmi. Ľudia smerujúci na cintoríny prejaviť úctu svojim zosnulým blízkym, ale aj stretnúť sa so širším príbuzenstvom, tvárou v tvár sa pochváliť aj posťažovať na všetko, čo nás za ostatný rok postretlo. Takzvané dušičkové sťahovanie národov nás však tento rok obíde.

Nemá zmysel tu na tomto mieste rozoberať dôvody a príčiny, prečo budú tento rok dušičky iné. Článkov o pandémii koronavírusu, obmedzeniach a opatreniach je plno.

Odporúča sa nielen necestovať naprieč krajinou, medzi výnimkami zo zákazu vychádzania nie je ani návšteva cintorína v obci či meste, kde žijeme. Nie je tak k dispozícii ani zapálenie sviečky symbolicky pri hlavnom kríži cintorína za všetkých, ktorých hroby nemôžeme osobne navštíviť.

Virtuálne sviece

Ak nám prvá vlna koronavírusu ukázala možnosti digitalizácie pri práci, virtuálny svet ponúka aj iné možnosti, a to aj pri „návšteve“ cintorínov. Na webovej stránke virtualnycintorin.sk je aktuálne zmapovaných vyše 660 cintorínov vo viac ako 300 obciach a mestách na Slovensku. Stránka ponúka aj možnosť zapálenia tzv. virtuálnej sviečky aj celoročnú možnosť takejto pripomienky pri výročí úmrtia, „aby sa dostalo aj na tých, ktorí už možno nemajú žijúcich príbuzných“.

Aktuálna situácia sa prejavila aj na záujme o virtuálnu podobu cintorínov a možnosť spomienky na zosnulých virtuálnymi sviečkami.

„Veľký záujem o tieto virtuálne cintoríny je hlavne v tomto čase. A v tejto situácii s pandémiou a opatreniami nárast sledovanosti nášho portálu stúpol oproti minuloročnému Sviatku všetkých svätých o sto percent. A to ešte nie je priamo ten Sviatok všetkých svätých a Pamiatky zosnulých,“ povedal pre Postoj Slavomír Ďurikovič, konateľ spoločnosti, ktorá prevádzkuje stránku virtuálnecintoriny.sk.

Podľa Slavomíra Ďurikoviča sa tento rok zvýšil aj záujem samospráv, resp. správcov cintorínov o zmapovanie a zaradenie cintorína do virtuálnej databázy. „V bežných rokoch tie žiadosti o zmapovanie pribúdajú pozvoľne. Viac ich je v dušičkovom období. No aj to je tento rok iné. Oproti bežným rokom máme o 50 percent žiadostí viac,“ dodáva Slavomír Ďurikovič.

Podobnú službu, aj s položením virtuálnych kytíc ponúka aj stránka cintoriny.sk.

Pomoc sviečkou

Na prelome októbra a novembra vrcholí každoročne aj kampaň Sviečka za nenarodené deti. Dobrovoľníci z Fóra života ponúkali sviečky zvyčajne pred kostolmi po omšiach. Aj informácie o kampani boli zvyčajnou súčasťou farských oznamov.

Inzercia

Už sa opakujeme, ale aj toto je tento rok inak. Verejné bohoslužby nie sú a dobrovoľnícky predaj tiež nie je súčasťou výnimky zo zákazu vychádzania.

„V kostoloch sa teraz sviečka nedá kúpiť. Dnes sme práve dávali informáciu pre našich dobrovoľníkov a koordinátorov, aby ani nepredávali túto sviečku vonku a aby naozaj dodržali nariadenia, ktoré tu máme. A celú našu kampaň presúvame do online priestoru,“ vysvetľuje pre Postoj Elena Burešová z Fóra života.

Výpadok z predaja a v príspevkoch kvôli obmedzeniu bohoslužieb už Fórum života eviduje. Tento rok preto spustili predaj sviečok cez internet. Sviečky za nenarodené deti sa dajú kúpiť v internetových kníhkupectvách kumrán a zachej, na stránke sviecka.forumzivota.sk je aj zoznam kamenných predajní, ktoré sviečku majú v ponuke.

A rovnako ako na virtuálnych cintorínoch, aj sviečka za nenarodených sa dá zapáliť virtuálne, za ľubovoľný príspevok.

„Virtuálna sviečka bola pilotne už minulý rok, to sme mali zapálených vyše tristo virtuálnych sviečok. Teraz, k dnešnému dátumu, je ich zatiaľ cez sto. Ale gro kampane máme k prvému novembru. Keďže sa však väčšina sviečok po minulé roky predala po omšiach, kde si ich kúpili aj mnohí starší ľudia, ktorí buď nepoužívajú internet, alebo ho vôbec nemajú, aby zapálili tú virtuálnu sviečku, tak pre nich ponúkame možnosť darcovskej esemesky,“ dodáva Eva Burešová.

Podľa výročnej správy z roku 2018 získalo Fórum života predajom sviečok takmer 110-tisíc eur. Tie putovali na pomoc a poradenstvo tehotným ženám a matkám v núdzi, napríklad cez poradňu Alexis, projekt Zachráňme životy či centrum konkrétnej pomoci Femina, ale aj mnoho iných projektov a podujatí.

Hoci s obmedzeným pohybom, aj tohtoročné sviatky nám ponúkajú možnosti dôstojnej spomienky aj charitatívnej pomoci.

Úcta k zosnulým predkom patrí k základným hodnotám civilizovaného človeka. Nedajme si ju vziať! Aj keby tento rok mala byť len virtuálna. Naozajstnú sviečku si môžeme zapáliť aj doma. Pretože úmysel sa počíta.

Odporúčame