Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Koronakríza Komentáre a názory
28. október 2020

Pandémia

Niekedy treba ísť do boja, aj keď sú pochybnosti o taktike

Niekoľko poznámok k nastávajúcim dňom.

Niekedy treba ísť do boja, aj keď sú pochybnosti o taktike

Testovanie v Zázrivej. Foto: TASR/ Erika Ďurčová

Áno, veľa vecí mal Igor Matovič pri plošnom testovaní urobiť inak. Mal sa viac snažiť, aby získal pre tento nápad širšiu spoločenskú podporu, hovoriť o ňom vopred so všetkými politickými aktérmi, opozíciou, prezidentkou, združeniami samospráv, viac počúvať odborníkov.

Neurobil to, s celoštátnym testovaním vyrukoval ako so svojím osobným projektom, čím hneď na začiatku znížil jeho dôveryhodnosť.

Jedným z dôsledkov je aj to, že ak má byť celá akcia úspešná, nemohla účasť na testovaní zostať na čisto dobrovoľnom rozhodnutí. Pre človeka, ktorý živí rodinu a nemôže pracovať z domu, jednoducho o žiadnu dobrovoľnú účasť nejde.

Toto všetko sú veci, ktoré je legitímne pomenovať a diskutovať o nich.

Lenže paralelne s tým sa nám pred očami odvíja aj iný príbeh. V tejto chvíli dôležitejší ako tieto debaty.

Vidíme preťažené nemocnice, vysoké počty zdravotníkov v karanténe a riaditeľov nemocníc volajúcich o pomoc. Zároveň aj rastúce čísla pozitívnych. Nielen u nás, ale v celej Európe, a to napriek mnohým opatreniam a obmedzeniam.

K tomu všetkému tu máme sociálne siete pretekajúce rozkladnou iracionálnosťou. Plošné testovanie nie, lebo nie sme žiadni pokusní králici. Tvrdý lockdown by zase zničil ekonomiku. Ak by sme sa mali riadiť týmto hlasom, tak najlepšie by bolo nerobiť nič, sedieť za počítačom a čakať na to, ako sa to skončí.

Na nasledujúce dni sa však dá pozrieť aj ako na test, či sa ešte stále dokážeme zmobilizovať v prospech nejakého verejného záujmu. Zdieľať

Samozrejme, že existujú oprávnené obavy. Aj vedecká komunita nie je v názore na celoštátne testovanie jednotná. Niektorí experti sú za, iní by plošne testovali len v najväčších ohniskách nákazy či radšej išli rovno do lockdownu. Ani odborníci, ktorí sa včera zišli u prezidentky plošné testovanie nespochybnili, len politikov vyzvali, aby správne interpretovali jeho výsledky a mysleli aj na obdobie po ňom.

Inzercia

Spoľahlivosť antigénových testov, logistická a personálna náročnosť, účasť ľudí, množstvo zachytených pozitívnych prípadov, riziko zvýšenej mobility, ako aj fakt, že napriek celoštátnemu testovaniu sa drsnému lockdownu i tak nemusíme vyhnúť. Všetko sú to relevantné dilemy.

V tejto chvíli nedokážeme vylúčiť ani to, či sa celá operácia neskončí fiaskom. Môže sa však stať aj to, že sa naozaj podarí odhaliť a stiahnuť z obehu značný počet ľudí, u ktorých je veľké riziko, že budú vírus roznášať, a kúpime si v boji s pandémiou dôležitý čas.

Nevieme to, ale musíme niečo urobiť. A nemáme na to veľa času.

Zároveň platí, že toto rozhodnutie nemohol vo finále urobiť nikto iný ako politici, ktorých sme si zvolili. Aj keď proces, ako sa k nemu dopracovali a ako ho komunikovali ľuďom, mal veľa vád na kráse. Stalo sa a je dobré si to pamätať.

Na nasledujúce dni sa však dá pozrieť aj ako na test, či sa ešte stále dokážeme zmobilizovať v prospech nejakého verejného záujmu. Či nás už úplne neopantal individualizmus, partikularizmus, alebo ľahostajnosť.

Iste, všetci by sme boli radšej, keby situácia bola jasnejšia. Lídri presvedčivejší, pochybnosti menšie, zmysluplnosť očividnejšia a výsledok menej na vážkach. Žiaľ, takéto románovo čisté situácie sa v reálnom živote nevyskytujú často.

Niekedy však treba ísť do boja a niečo skúsiť, hoci existujú pochybnosti o taktike aj o výsledku.

Odporúčame