Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. október 2020, 17:20

Francúzsko po vražde učiteľa sprísňuje bezpečnostné opatrenia

Francúzski diplomati sa snažia utíšiť hnev protifrancúzskych demonštrantov, ktorí v Turecku a v arabských krajinách vyzývajú na bojkot francúzskeho tovaru.

Francúzsko zvyšuje bezpečnosť na miestach konania náboženských obradov po tom, čo minister vnútra Gérald Darmanin v utorok oznámil, že krajina čelí "veľmi vysokému" riziku teroristických hrozieb v čase narastajúceho geopolitického napätia.

To sa vystupňovalo po vražde francúzskeho učiteľa dejepisu, ktorý na hodinách žiakom ukazoval karikatúry proroka Mohameda. Informácie priniesla agentúra AP.

Francúzski diplomati sa snažia utíšiť hnev protifrancúzskych demonštrantov, ktorí v Turecku a v arabských krajinách vyzývajú na bojkot francúzskeho tovaru. Demonštranti tak odpovedali na vyhlásenia francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý sa voči islamizmu v súvislosti s vraždou učiteľa tvrdo ohradil.

Zatiaľ čo sa európski lídri postavili na Macronovu stranu, krajiny s moslimskou väčšinou prezidentova obhajoba prorokových karikatúr, ktoré považujú za svätokrádež, pobúrila.

Darmanin uviedol, že teroristické hrozby sú vo Francúzsku naďalej veľmi vysoké, keďže nepriatelia sa podľa neho nachádzajú vnútri aj mimo krajiny.

Minister opäť zdôraznil, že Francúzsko má v pláne rozpustiť moslimské skupiny, ktoré šíria nebezpečné radikálne názory, alebo skupiny, ktoré sú financované zo zahraničia. Turecko a Pakistan Darmanin následne obvinil z "miešania sa do vnútorných záležitostí Francúzska".

"Ide o boj proti islamskej ideológii. Nesmieme ustúpiť," dodal. Naďalej však trvá na tom, že "moslimská viera má v krajine svoje miesto".

Niektorí členovia prevažne umiernenej francúzskej moslimskej komunity vyzývajú na pokoj a obhajujú slobodu prejavu, na ktorú podľa nich zavraždený učiteľ poukazoval.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 21 minútami

Alexandrovi Bissonnettovi, torý v roku 2017 v mešite v kanadskom Quebecu zastrelil šesť ľudí, znížili doživotný trest na 25 rokov väzenia. ošlo k tomu po tom, ako odvolací súd rozhodol, že je protiústavné odpykať si po sebe nasledujúce doživotné tresty.

pred 10 hodinami
pred 11 hodinami

Česko vo štvrtok do 18.02 h zaznamenalo 2192 nových prípadov nákazy koronavírusom, uviedlo Ministerstvo zdravotníctva ČR. Celkový počet úmrtí v spojitosti s COVID-19 sa od vypuknutia pandémie zvýšil na 7751. Hospitalizovaných je s ochorením v súčasnosti 5210 osôb, stav 757 z nich je vážny.