Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. október 2020, 14:00

KDH apeluje na vládu, aby spustila reformu a pozvala zdravotníkov späť domov

Podľa Milana Majerského by vláda mala predložiť návrh systémovej úpravy podmienok, ktoré by slovenských zdravotníkov motivovali vrátiť sa z cudziny.

Pandémia sa celoplošným testovaním neskončí, už dnes nám pritom chýbajú stovky lekárov a zdravotných sestier. Je najvyšší čas systémovo pozvať tých zo zahraničia, aby sa vrátili domov na Slovensko a pomohli vyhnúť sa najhoršiemu, vyzýva predseda KDH Milan Majerský.

„Stojíme pred najťažšími mesiacmi, boj s Covid-19 bude narastať a hrozí, že pacientov nebude mať kto liečiť. Kedy, ak nie dnes, začať seriózne tvoriť vládny plán, ako urýchlene motivovať lekárov a zdravotné sestry, aby neodchádzali do zahraničia a tých v zahraničí, aby sa vrátili pomôcť do rodnej vlasti?“ pýta sa Majerský.

Operatívne rozhodnutie zvýšiť odmeny zdravotníkov by podľa neho malo byť sprevádzané systémovou zmenou s dlhodobým účinkom. Pandémia má byť pritom spúšťačom procesu, nie jediným dôvodom návratu. 

„Mnohí schopní Slováci vyštudujú v zahraničí a ostávajú tam žiť. Zabojujme o nich! Študovali za naše dane a som presvedčený, že sa radi vrátia, ak im Slovensko vytvorí adekvátny priestor,“ zdôrazňuje Majerský s tým, že v týchto pandemických časoch ešte viac vidíme, ako nutne potrebujeme zdravé zdravotníctvo, ktoré má fungujúci systém a dostatok lekárov a zdravotných sestier. 

„Zdravotná starostlivosť sa nesmie premeniť iba na arénu pre Covid-19. Čo sa stane po celoplošnom testovaní? Ako štát nahradí vyčerpaných a infikovaných zdravotníkov? Nutne potrebujeme zabezpečiť stabilný chod nemocníc a chronickú zdravotnú starostlivosť, aby sekundárne úmrtia neboli vyššie ako na Covid-19,“ uviedol Majerský. 

KDH je podľa neho pripravené pomôcť so schémou podpory zdravotníkov a úpravy ich miezd, ktorej tvorba podľa hnutia v týchto časoch musí začať okamžite a nesmie vznikať pridlho. Vláda by podľa KDH na tento účel mala využiť aj prostriedky z Fondu obnovy a európske fondy, pričom celý proces revitalizácie zdravotníctva by mohol prebehnúť v etapách počas najbližších mesiacov a rokov. 

„Začnime hneď. Štát musí urobiť všetko pre to, aby občania nemuseli platiť najvyššiu daň. Som si istý, že v týchto časoch, keď je v dôsledku rastúceho náporu a ťažkých skúšok reforme systému prirodzene naklonená veľká časť občanov, k nej môže pri dobrom manažovaní dôjsť odborne, ale zároveň rýchlo,“ uzavrel Majerský. 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami

Kým Kollára vysáva sčasti Pellegrini, februároví voliči OĽaNO sa masívne popresúvali k SaS. Ak chce teda premiér vládnuť a najmä dovládnuť celé volebné obdobie, musí opustiť svoj doterajší mód, keď si svoj koaličný štvorlístok rozdelil na strategického partnera a zvyšných fackovacích panákov. Viac v komentári Martina Hanusa.

pred 7 hodinami

Na bratislavskom Hlavnom námestí v nedeľu večer rozsvietil primátor hlavného mesta Matúš Vallo vianočný stromček. Tento rok je ním 17-ročná a 12 metrov vysoká jedľa biela, ktorú mestu darovala rodina z bratislavskej Karlovej Vsi.

pred 8 hodinami

V nedeľňajšom šlágri futbalovej Premier League sa v londýnskom derby medzi Chelsea a Tottenhamom zrodila bezgólová remíza. Tottenham sa zásluhou bodového zisku opäť posunul na čelo tabuľky.

pred 12 hodinami

„Na Slovensku sa deje to, že príde nejaký politik a začne sa búchať do pŕs, ako on pomáha ženám a že im dovolí ísť skôr do dôchodku. No my, ktorí sa dlhodobo venujeme dôchodkovej politike a vieme to prepočítať, sa smejeme cez slzy, pretože ženy sú diskriminované v našom dôchodkovom systéme tak strašne, že to už ani nemôže byť horšie,“ hovorí odborník na dôchodky Ján Šebo.