Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. október 2015

Obama chce v Afganistane ponechať tisíce vojakov až do roku 2017

Prezident USA Barack Obama by mal dnes oznámiť zmenu stratégie v Afganistane, kde chce najnovšie ponechať 5 500 amerických vojakov až do svojho odchodu z funkcie začiatkom roka 2017.

Informuje o tom agentúra AP s odvolaním sa na nemenovaných členov Obamovej vlády.

Potvrdenie tejto informácie by podľa AP znamenalo, že americký prezident upúšťa od zámeru ukončiť vojnu v Afganistane pred zavŕšením svojho funkčného obdobia, ako údajne sľuboval. Obama pritom ešte v decembri oznámil ukončenie bojovej misie v Afganistane.

Pôvodný plán Washingtonu predpokladal stiahnutie takmer všetkých amerických vojakov z Afganistanu do konca roka 2016, vojenskí predstavitelia však podľa AP už niekoľko mesiacov tvrdia, že tamojšie sily naďalej potrebujú podporu, aby odrazili opätovný vzostup hnutia Taliban a zachovali stav, ktorý je výsledkom 14-ročného krviprelievania a miliardových výdavkov zo strany USA.
 

Podľa citovaných zdrojov by mal Obama oznámiť, že terajších 9800 amerických vojakov zostane v Afganistane aj počas väčšiny budúceho roka, na čo sa v roku 2017 zníži na 5500 tempom, ktoré určia príslušní velitelia. Takýto postup naznačujú americkí predstavitelia už niekoľko týždňov s tým, že podmienky v Afganistane sa od pôvodného rozhodnutia Obamu o sťahovaní vojakov spred vyše dvoch rokov zmenili, dodáva AP.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.