Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. október 2015

Merkelová: Kľúčom k vyriešeniu migračnej krízy je Turecko

Turecko hrá rozhodujúcu úlohu pri riešení migračnej krízy v Európe, ktorá by mala tejto krajine poskytnúť vyššiu podporu, aby dokázala zvládnuť prílev utečencov.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová to vyhlásila počas dnešného vystúpenia na pôde parlamentu, z ktorého citujú agentúry Reuters a DPA.

"Turecko bezpochyby zohráva kľúčovú úlohu v tejto situácii," povedala Merkelová v Bundestagu pred odchodom na dnešný summit EÚ v Bruseli, ktorého témou má byť aj spolupráca s Tureckom v oblasti migrácie. "Väčšina vojnových utečencov prichádzajúcich do Európy cestuje cez Turecko. Bez toho, aby sme spolupracovali s Tureckom, nie sme schopní pohyb týchto utečencov riadiť alebo zastaviť," doplnila.

Turecko je podľa Merkelovej potrebné vo vyššej miere podporovať, čo sa týka starostlivosti o utečencov, zabezpečovania humanitárnej pomoci, ako aj ochrany štátnych hraníc a boja proti pašeráckym skupinám.

Merkelová už túto nedeľu plánuje navštíviť Turecko, aby rokovala o riešení migračnej krízy s tamojšími najvyššími predstaviteľmi.

Kancelárka dnes taktiež vyhlásila, že k zastaveniu prílevu utečencov do Európy by mohlo prispieť aj Rusko, a to úsilím o stabilizáciu vojnou zmietanej Sýrie. "Potrebujeme politický dialóg so zapojením Ruska a všetkých regionálnych hráčov," povedala v parlamente, priznala však, že vyriešenie sýrskeho konfliktu zaberie dlhý čas. Už dávnejšie sa Merkelová vyjadrila, že riešenie sýrskeho konfliktu je potrebné konzultovať aj s tamojším prezidentom Bašárom Asadom, pripomína DPA.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.