Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. október 2020, 19:41

Koronakríza

Od soboty platí zákaz vychádzania, plošné testovanie bude podľa plánu

Od soboty platí zákaz vychádzania, plošné testovanie bude podľa plánu

Premiér Igor Matovič. Foto – TASR

Zatvárajú sa na mesiac školy, okrem jaslí, materských škôl a prvého stupňa základných škôl.

Slovensko čaká od soboty 24. októbra čiastočný lockdown. Na celom území krajiny bude platiť zákaz vychádzania s určenými výnimkami. Platiť bude do 1. novembra.

Oznámil to premiér Igor Matovič s ďalšími členmi vlády.

Výnimku zo zákazu budú mať tí, ktorí pôjdu na testovanie, za prácou, do prírody alebo odprevadiť dieťa do školy. 

Pre Oravu a Bardejov budú podmienky prísnejšie. 

Podľa ministra práce Milana Krajniaka by ľudia v rámci nasledujúcich 9 dní nemali opúšťať okres. Bratislava s piatimi okresmi je braná ako jeden.

Šéf rezortu vnútra Roman Mikulec zároveň potvrdil, že policajné kontroly na hraniciach okresov nebudú. „Spoliehame sa na občanov, že pochopia, z akého dôvodu sa to zaviedlo,“ doplnil.

Otvorené ostanú len škôlky a prvý stupeň základných škôl

Od pondelka 26. októbra sa tiež zatvoria všetky školy okrem jaslí, materských škôl a prvého stupňa základných škôl. Zatvorené ostanú do 27. novembra.

„Ak bude situácia priaznivá, v pondelok 30. novembra by sa mali žiaci vrátiť do škôl,“ uviedol minister školstva Branislav Gröhling na sociálnej sieti s tým, že ak sa situácia nezlepší, bude sa pokračovať v dištančnej výučbe.

Doplnil, že od pondelka 26. októbra prejdú všetky vysoké školy na dištančné vzdelávanie na celý zimný semester. Žiaci stredných škôl naďalej pokračujú v dištančnej výučbe.

Minister potvrdil, že jesenné prázdniny sa presúvajú z 29. a 30. októbra na 30. októbra a 2. novembra. „Ide o piatok a pondelok, vzhľadom na to, že cez víkend sa má konať celoplošné testovanie a v pondelok prebehne dezinfekcia.

Okrem toho pribudnú nové prázdniny aj v piatok 6. novembra a v pondelok 9. novembra.

Inej cesty niet, vraví premiér

Pandemická komisia odporučila podľa neho tvrdý lockdown, napokon sa schválila na vláde iba jeho miernejšia verzia. „Ak ľudia nebudú dôsledne dodržiavať opatrenia, čísla lepšie nebudú,“ povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí.

„Stojíme za týmito opatreniami a otvorene hovoríme, že inej cesty niet,“ vyhlásil premiér s tým, že keby došlo k lockdownu podľa predstáv epidemiológov, krajine by hrozili škody 100 miliónov týždenne. Premiérovi sa podľa jeho slov ozývali aj veľkí podnikatelia, ktorí mu v prípade tvrdého lockdownu oznámili, že sú ohrozené ďalšie investície v budúcnosti. 

„Naša súdržnosť je jediná šanca, ako zvládnuť boj proti neviditeľnému nepriateľovi,“ povedal Matovič.

„Hlavný dôvod obmedzenia pohybu je ten, aby nedochádzalo v týždni pred prvou vlnou celoplošného testovania k ďalším nákazám. Preto je dobré byť týždeň pred prvou vlnou doma,“ vysvetlil Richard Sulík. 

Inzercia

Režim na hraniciach sa sprísňuje len v prípade Ukrajiny. Na českých hraniciach budú prebiehať len náhodné kontroly. V súvislosti s ostatnými okolitými krajinami sa režim nemení.

Plošné testovanie bude

Ústredný krízový štáb tiež definitívne potvrdil, že v okresoch Dolný Kubín, Tvrdošín a Námestovo na Orave a v okrese Bardejov sa v piatok o 8.00 h začne pilotné testovanie na koronavírus.

Nasledujúce dva víkendy bude plošné testovanie na ostatnom území Slovenska.

Ľudia, ktorí boli za posledných 90 dní pozitívne testovaní a dnes sú už označení za vyliečených, na testovanie prísť nemusia, tvrdí premiér.

Podľa ministra zdravotníctva je zaregistrovaných vyše 15-tisíc dobrovoľníkov v rámci plošného testovania. Sám minister je ochotný doplniť stavy ako náhradník kdekoľvek na Orave.

Premiér Matovič bude pracovať ako administratívny pracovník v Trvdošíne. Minister práce Milan Krajniak pôjde do Bardejova.


Premiér s ďalšími členmi vlády na tlačovej konferencii. Foto – TASR

Denne zomrie na Slovensku 18 ľudí na koronavírus

Denne zomrie v slovenských nemocniciach na nový koronavírus priemerne 18 ľudí. Ako uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí, situácia na Slovensku je vážna a nie je pod kontrolou. Predpokladá, že toto číslo sa bude ešte zvyšovať.

Krivka Slovenska podľa šéfa rezortu zdravotníctva kopíruje českú krivku, dokonca má podľa jeho slov mierne strmší ráz ako susedné Česko. Poukázal na to, že 14-dňová incidencia prípadov nového koronavírusu na 100 000 obyvateľov sa zvýšila z 269 na 359 prípadov.

Počet hospitalizovaných pacientov sa zvýšil zo 424 na 731 osôb. Počet osôb na JIS sa zvýšil z 18 na 20 ľudí a na pľúcnej ventilácii zo 49 na 63 osôb. Za sedem dní sa priemerný počet prípadov za deň zvýšil z 1214 osôb na 1586 osôb. Sedemdňový priemer testov sa z čísla 8858 zvýšil na 10 134 testov.

Stúpa aj percento pozitívne testovaných zo súboru, ktoré sa denne otestuje. „Reprodukčné číslo potrebujeme zraziť pod hodnotu jeden. Potom by nám postupne mali začať klesať počty infikovaných,“ doplnil Krajčí s tým, že toto číslo sa v súčasnosti pohybuje medzi úrovňou 1,25 a 1,45. Miera denného rastu počtu infikovaných je päť až desať percent. Čas zdvojnásobenia je v intervale sedem až 14 dní.

Za dramatický považuje minister zdravotníctva aj nárast počtu pacientov v nemocniciach. Veľmi dramatická situácia v slovenských nemocniciach môže byť okolo 9. novembra. Ak by nedošlo k opatreniam, Krajčí by očakával okolo 3500 hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19.

Regionálnym úradom verejného zdravotníctva podľa ministra zdravotníctva v súčasnosti pomáha 600 vojakov. Budúci rok pôjde regionálnym úradom 24 miliónov eur. Kapacity sú podľa ministra Krajčího dnes dostatočné. „Viac sa urobiť nedá,“ tvrdí.

Krajčí má premiérovu dôveru

„Je neskoro hľadať vinníka nad rozliatym mliekom,“ hovorí minister zdravotníctva Marek Krajčí na otázku, či nesie zodpovednosť za súčasnú situáciu. Je však ochotný prenechať svoj post, ak sa nájde lepší minister.

Tvrdí, že mal možno hroziť svojou demisiou a „búšiť do stola“, keď pandemická komisia chcela prijať prísnejšie opatrenia a nebola vypočutá.

Podľa premiéra má minister Krajčí jeho dôveru.

 

Dnes treba vedieť

pred 17 minútami

Prehľad udalostí v stredu 25. novembra:

  • rokovanie vlády
  • tlačovka Andreja Doležala o mýtnom systéme a spolupráci s autodopravcami
  • zasadnutie Ústredného krízového štábu
  • predsedu strany Spolu Juraj Hipš odprezentuje predbežný počet vyzbieraných podpisov pod výzvu na otváranie škôl
  • ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov navštívi Bielorusko
pred 11 hodinami
pred 11 hodinami

Plánovaná večerná koaličná rada k voľbe generálneho prokurátora nebude, rokovať by mali najskôr jednotlivé poslanecké kluby. Pre TASR to potvrdili viacerí poslanci. Nepovedali zatiaľ, či sa voľba naplánovaná na stredu popoludní presunie, alebo nie.