Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. október 2015

Sýrska armáda a jej spojenci sa údajne pripravujú na pozemnú ofenzívu

S podporou ruského letectva sa sýrska armáda a sily Iránu a libanonského hnutia Hizballáh pripravujú na pozemnú ofenzívu proti islamistom v provincii Aleppo.

Informovala o tom v utorok agentúra Reuters s odvolaním sa na dvoch nemenovaných regionálnych predstaviteľov.

Podľa nich tisíce iránskych vojakov už pricestovali do krajiny, aby sa zapojili do pozemnej ofenzívy v rámci podpory sýrskeho prezidenta Bašára Asada.
Ofenzíva v blízkosti tureckej hranice podľa Reuters zrejme nahnevá Ankaru, ktorá podporovala povstalcov bojujúcich proti Asadovi a vyjadrila hlboké znepokojenie nad ruskými náletmi na tieto sily. O kontrolu nad mestom Aleppo a celou rovnomennou provinciou sa delia sýrska armáda, viacero povstaleckých skupín a extrémistická organizácia Islamský štát (IS).

"Veľké bojové prípravy v oblasti sú zreteľné. Ide o veľkú mobilizáciu sýrskej armády, elitných bojovníkov Hizballáhu a tisícov Iráncov, ktorí dorazili na scénu v uplynulých dňoch," povedal jeden z regionálnych predstaviteľov.

Ďalší dodal, že "bolo prijaté rozhodnutie o spustení bitky o Aleppo. Už sa neskrýva to, že v Sýrii sú momentálne tisíce Iráncov, ktorých úloha je zásadná".

Podľa oboch zdrojov sa začne ofenzíva čoskoro.

Inzercia

Odporúčame