Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Koronakríza Spoločnosť
22. október 2020

Lockdown

Európa sa postupne vracia do koronaspánku. Verí, že ju vylieči ako v Izraeli

Zatvorenie ekonomiky a obmedzenie pohybu sa zavádza nielen v Česku. Ako vyzerajú rôzne verzie lockdownu a ako dlho bude trvať?

Európa sa postupne vracia do koronaspánku. Verí, že ju vylieči ako v Izraeli

FOTO TASR/AP

Lockdowny v jednotlivých krajinách na jar spôsobili miliardové škody na ekonomike, milióny nových nezamestnaných a prepady celých odvetví. Preto sa politickí lídri vyslovovali, že k takémuto krajnému opatreniu sa už nevrátia.

Ako však pandémia postupuje, jednotliví politici musia svoje slová brať späť a situácia ich k lockdownu jednoducho núti. Možno najlepším príkladom je Česko, kde tamojší premiér radikálne menil vyjadrenia a od dnes v krajine platí mierna forma lockdownu.

Iba za včerajší deň totiž u našich susedov pribudlo takmer 15-tisíc nových nakazených a v nemocniciach je už takmer 4500 pacientov. Celkovo ochoreniu podľahlo viac ako 1700 ľudí, pričom iba v pondelok pribudla stovka obetí.

Aké obmedzenia v Česku začali od dnešného dňa platiť?

 • Ľudia môžu vychádzať z domu iba v nevyhnutných prípadoch, ako je práca, nákup, návšteva lekára či úradov.
 • Výnimku majú prechádzky v parku a prírode. Taktiež možno ísť na chatu a cintorín.
 • Stretávať sa môžu maximálne dve osoby s výnimkou pracovných stretnutí.
 • Obchody, ako aj kaderníctva, holičstvá a podobné služby zostávajú okrem výnimiek zatvorené. Výnimiek je veľa a okrem potravín, drogérií či lekární Česi nakúpia aj v galantériách či kvetinárstvach.
 • Pošta a úrady fungujú iba dvakrát do týždňa, aj to iba na päť hodín.
 • Gastroprevádzky môžu predávať iba cez okienko.
 • Svadby aj pohreby sa môžu konať, zúčastniť sa môže maximálne 10 ľudí.
 • Sväté omše naďalej budú, maximálne sa na nich môže zúčastniť šesť ľudí.
 • Všetky školy zostávajú zatvorené.

Do škôl by sa mali deti začať vracať v decembri, či to však tak naozaj bude, ešte nie je jasné. Niektorí odborníci totiž ani tento lockdown nepovažujú kvôli rozsiahlym výnimkám za dostatočný a predpovedajú Česku ťažké mesiace.

Maximálne na päť kilometrov od domu

Skôr ako Česi zaviedli lockdown Íri, a to ešte v prísnejšej forme. Platiť začal od stredy a mal by trvať nasledujúcich šesť týždňov. Tamojší premiér Micheál Martin uviedol, že ak ho zvládnu, čakajú ich pokojné a uvoľnenejšie Vianoce.

Päťmiliónové Írsko k tomuto kroku pristúpilo po tom, ako denný nárast nových prípadov začal presahovať tisícovú hranicu a pomer pozitívne testovaných k celkovému počtu testovaných sa začal pohybovať v rozmedzí piatich až desiatich percent. Na Slovensku sme tisícovú hranicu prekročili už 9. októbra.

Ako vyzerá lockdown v Írsku?

 • Vychádzanie z domu je obmedzené na minimum. Všetci, čo môžu, majú pracovať z domu.
 • Obyvatelia môžu ísť von na prechádzku či športovať, no iba v rámci päťkilometrového rádiusu od miesta bydliska.
 • Stretnutia sú dovolené iba v exteriéri a vždy iba ľudia z maximálne dvoch odlišných domácností.
 • Obchody sú okrem výnimiek ako potraviny či lekárne zatvorené. Podobne sú na tom aj služby ako kaderníctva či holičstvá.
 • Gastroprevádzky môžu predávať jedlo a nápoje iba so sebou.
 • Náboženské podujatia sa dejú iba online.
 • Na svadbách sa môže zúčastniť maximálne 25 ľudí, na pohreboch 10.
 • Školy zostávajú otvorené.

Pri oznamovaní opätovného lockdownu zverejnila írska vláda aj odhady jeho ekonomických dosahov. Očakáva sa, že v jeho dôsledku príde o prácu 150-tisíc ľudí, tí však budú mať nárok na vyššiu pomoc, ako je podpora v nezamestnanosti v normálnej situácii. Pomoc je pripravená aj pre podnikateľov. Celkovo by tento záchranný balíček mal Írsko vyjsť na 200 miliónov týždenne.

Inzercia

Lokálne uzatváranie je realitou aj u írskych susedov. V Škótsku v niektorých okresoch už pred niekoľkými týždňami zatvorili rizikové priestory ako plavecké bazény či bingá, zakázali sa vonkajšie podujatia aj športové tréningy pre dospelých. Neodporúča sa cestovanie hromadnou dopravou a ľudia by sa nemali medzi sebou navštevovať.

Regionálny lockdown bude od piatka fungovať aj v ďalšej časti Spojeného kráľovstva, vo Walese. Všetky podniky, ktoré nie sú nevyhnutné pre fungovanie krajiny, majú byť zatvorené, prázdne zostanú aj kostoly s výnimkou svadieb a pohrebov. Obmedzenia sa dotknú aj škôl a žiaci okrem tých z prvého stupňa základných škôl a škôlkarov zostanú doma.

Odborníci britskej vláde odporučili celoplošný lockdown už skôr, vládni predstavitelia sa mu však zatiaľ bránia.

Dva týždne na zlomenie krivky

V druhej vlne ako prví prišli s lockdownom v Izraeli. Ohlásili ho už 13. septembra. V krajine totiž začali výrazne narastať počty nových prípadov a v prepočte na obyvateľov dosahovali jedny z najhorších svetových úrovní. V deväťmiliónovej krajine pribúdalo v tom období okolo štyroch tisícov novonakazených denne, keď ich neskôr bolo aj osemtisíc, lockdown vláda ešte sprísnila.

V čom spočíval izraelský lockdown:

 • Vnútri sa mohlo stretávať maximálne 10 ľudí, vonku 20.
 • Zatvorili sa školy.
 • Zatvorili sa gastroprevádzky, obchodné centrá aj obchody s výnimkou supermarketov a lekární. Taktiež museli zostať zatvorené kaderníctva, holičstvá a podobne.
 • Ľudia sa mohli z domu vzdialiť maximálne na jeden kilometer, okrem cesty do práce.

Po niekoľkých týždňoch toto prísne utlmenie aktivity a pohybu obyvateľstva začalo prinášať výsledky a Izrael je tak príkladom toho, aký účinný môže lockdown byť a viac-menej mesiac po jeho zavedení počet nových prípadov padol pod hranicu dvoch tisícov. To bol limit určený vládou na to, aby sa mohlo pristúpiť k uvoľňovaniu opatrení.

Po mesiaci sa tak Izraelčania opäť môžu voľne pohybovať, otvorenie prevádzok však nastupuje iba postupne. Reštaurácie môžu byť otvorené, jedlo však môžu predávať iba so sebou, mnohé iné prevádzky zostávajú zatvorené a aj do škôl sa deti vracajú iba pomaly. Príliš rýchle uvoľnenie by totiž opätovne viedlo k prudkému nárastu prípadov.

V Izraeli trvalo približne dva týždne, kým krivka nových prípadov zmenila smer a začala výraznejšie klesať. Štúdia uverejnená vo vedeckom časopise The Lancet, v ktorej autori na základe dát z mobilov analyzovali, ako dlho v rôznych talianskych regiónoch trvalo, kým obmedzenie pohybu prinieslo plody, však ukazuje iné hodnoty. V priemere trvalo 18 dní, kým sa krivka zlomila a začala padať, no a paradoxne najrýchlejšie k tomu prišlo v najpostihnutejších regiónoch.

Odporúčame