Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. október 2020, 12:38

KDH vyzýva prezidentku, aby k pandémii zvolala zjednocujúcu radu autorít štátu

KDH je presvedčené, že k účinnému riešeniu je potrebné do diskusie zapojiť aj zástupcov cirkví, ktorí majú dôležitý vplyv na občanov.

Spoločenská situácia v súvislosti s pandémiou Covid-19 je napätá, ale nie je čas hádať sa. Vyzývame preto prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby zvolala radu relevantných politických strán, zástupcov odbornej obce, zamestnávateľov i spoločenských lídrov, vrátane predstaviteľov cirkví a podnietila zjednocujúci postup v boji proti Covid-19. Uviedlo to KDH s tým, že Slovensko, aby zvládlo nasledujúce náročné mesiace, sa musí dokázať spojiť. 

„Výnimočná situácia si vyžaduje výnimočné zjednotenie, v ktorom kľúčovú rolu zohráva hlava štátu. Vnímame, že v spoločnosti stúpa napätie a nervozita, ktorá je rovnako nebezpečná ako vírus samotný. Nestačí už preto klásť dôraz na technickú stránku riešenia problému, neodkladne sa musíme zamerať na podstatu. Podľa našich informácií totiž stojíme pred nebývalou skúškou, ktorá môže trvať nie týždeň - dva, ale dlhé mesiace,“ apeluje v liste prezidentke predseda KDH Milan Majerský. 

Zjednotenie štátu je podľa neho nevyhnutné, ak chceme ochrániť zdravie a životy ľudí. Najvyšší ústavný činiteľ by k nemu mal prispieť zásadnou mierou. „V takejto zložitej chvíli nie je čas hádať sa a bojovať proti sebe, ale spoločne proti pandémii. Covid-19 si nevyberá podľa straníckeho trička či svetonázoru. V okamihu, keď Slovensko okrem pandémie zápasí aj s nevôľou a dezinformáciami obrovských rozmerov, sa jeho lídri musia spojiť, aby sa spojila aj krajina,“ uvádza Majerský. Rokovanie politických, expertných, spoločenských či cirkevných autorít zvolané hlavou štátu na neutrálnej pôde a za prísnych zdravotných opatrení by podľa neho mohlo byť rozhodujúcim príspevkom k úspešnému postupu. 

KDH je presvedčené, že k účinnému riešeniu je potrebné do diskusie zapojiť aj zástupcov cirkví, ktorí majú dôležitý vplyv na občanov. „Prosíme predstaviteľov cirkví, aby neúnavne adresovali ľuďom posolstvo zmierenia a zjednotenia. Viac než čokoľvek iné dnes národ potrebuje jednotu, rozvahu a pokoj,“ zdôrazňuje Majerský. 

Na základe hnutiu dostupných informácií KDH zároveň považuje za dôležité aktuálnu situáciu riešiť zacielením na problémy tam, kde sa nachádzajú - teda nie celoplošne, ale cielene a adresne - a použiť primerané prostriedky od testovania až po prípadný lokálny lockdown kritických regiónov. 

KDH už skôr upozornilo na zváženie hybridnej formy testovania, teda kombináciu plošného a cieleného testovania mobilnou formou, keď zdravotnícky personál ide za občanmi na miesta ich prirodzeného kolektívneho združovania sa (napr. školy, domovy sociálnych služieb, firmy, inštitúcie a podobne), nie občania do odberných miestností. Hnutie však zároveň apeluje investovať adekvátne prostriedky i energiu do zlepšenia zdravotnej starostlivosti o chorých na COVID-19, ako aj iné ochorenia.

Podľa KDH sú nevyhnutné aj adekvátna odmena pre pracovníkov v prvej línii, kompenzácia strát najviac postihnutých sektorov, zabezpečenie dostatku ochranných pomôcok, ako aj zváženie investícií do vytvorenia rezervných nemocničných priestorov z dostupných budov pre prípad nedostatku liečebných kapacít. 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 30 minútami

V nedeľňajšom šlágri futbalovej Premier League sa v londýnskom derby medzi Chelsea a Tottenhamom zrodila bezgólová remíza. Tottenham sa zásluhou bodového zisku opäť posunul na čelo tabuľky.

pred 5 hodinami

„Na Slovensku sa deje to, že príde nejaký politik a začne sa búchať do pŕs, ako on pomáha ženám a že im dovolí ísť skôr do dôchodku. No my, ktorí sa dlhodobo venujeme dôchodkovej politike a vieme to prepočítať, sa smejeme cez slzy, pretože ženy sú diskriminované v našom dôchodkovom systéme tak strašne, že to už ani nemôže byť horšie,“ hovorí odborník na dôchodky Ján Šebo.

pred 5 hodinami

„V podstate ma to nezaujíma,“ komentoval výsledky najnovšieho prieskumu agentúry Focus Igor Matovič s tým, že pandémia škodí preferenciám. Podľa vlastných slov dôveruje voličom OĽaNO, ktorí „vedia, že žijeme ťažkú dobu a stoja pri nás“. OĽaNO skončilo druhé, na stranu Hlas stráca 5 percent.

pred 5 hodinami

Slovenská štafeta sánkarov v zložení Katarína Šimoňáková, Jozef Ninis a dvojica Tomáš Vaverčák, Matej Zmij obsadila v nedeľu piatu priečku v súťaži tímov v rámci Svetového pohára v rakúskom Innsbrucku. Za víťaznými Nemcami zaostala o 1,508 s.

pred 5 hodinami

Talianskemu zimnému cestovnému ruchu hrozí pre vládou plánované zatvorenie lyžiarskych stredísk počas obdobia Vianoc medziročný prepad tržieb o 70,2 %. Počas vlaňajšej sezóny taliansky zimný cestovný ruch vygeneroval tržby vo výške 10,4 miliardy eur. Ak sa zimná sezóna začne až v polovici januára 2021, tržby dosiahnu len 3,1 miliardy eur, prognózuje inštitút JFC.