Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
13. október 2015

Prečo Ficovi ide karta

Opäť sa ukazuje, že Smer má slovenských voličov dobre prečítaných.
Prečo Ficovi ide karta

Keď sa stratégovia Smeru začiatkom tohto roku bavili, ako sa budú vyvíjať stranícke preferencie, odhadovali, že o takomto čase by sa mohli hýbať okolo tridsiatich percent. Na dnešnú radosť stratégov, nebol to celkom presný odhad. Kým v máji namerala agentúra Focus Smeru voličskú podporu na úrovni tridsiatich troch percent, v septembri to už bolo viac ako tridsaťsedem percent. Namiesto pádu k tridsiatke sa strana Roberta Fica šplhá k štyridsiatke. Trend sa môže do volieb ešte zmeniť, ale necelých päť mesiacov pred nimi si v Smere lepšiu východiskovú pozíciu nemohli želať. 

Dôvod tohto vývoja je jednoznačný. Utečenecká kríza a spôsob, akým sa Ficova strana dokázala tejto témy zhostiť a surfovať na spoločenskej nálade.

Kam sa hrabe Váhostav

O akú silnú tému ide, dobre ilustruje prieskum agentúry Focus zo septembra tohto roku. Na otázku, o akých udalostiach sa na Slovensku za posledný mesiac najviac písalo alebo rozprávalo v médiách, drvivá väčšina (91,6 percenta) uviedla udalosti, ktoré súviseli s témou utečencov. Pre porovnanie, na kauzu údajného Ficovho účtu na Belize si dokázalo spomenúť len sedem percent ľudí. Alebo ešte jeden príklad. Keď túto istú otázku agentúra položila v máji, vo verejnosti najviac rezonovala kauza Váhostav. Ale spomenulo si na ňu len niečo viac ako 47 percent respondentov. Dopad Váhostavu na verejnú mienku bol teda dvojnásobne nižší než utečenci.

Jednoznačné sú aj postoje verejnosti k tejto téme. Z medzinárodného porovnávacieho výskumu, ktorého slovenskú časť tiež zastrešoval Focus, vyplýva, že slovenská verejnosť má z potenciálneho príchodu utečencov väčší strach ako obyvatelia susedného Česka či Poľska. Na otázku, či by malo Slovensko prijať utečencov z krajín postihnutých vojenskými konfliktmi, až viac ako šesťdesiat percent opýtaných odpovedalo záporne. V Česku to bolo približne o desať percent menej a v Poľsku sa k tomu odmietavo postavilo necelých 38 percent.

Smer vážnosť témy aj nálady verejnosti dokázal dokonale využiť. „Smer v očiach verejnosti preukázal najväčšiu kompetenciu túto tému riešiť. Nahráva mu, že je jedinou vládnou stranou a nemá sa s kým o túto kompetenciu podeliť. Zároveň sa dokázali dobre pozicionovať do roly ochrancu národných záujmov. Odmietanie kvót a podanie žaloby je vnímané ako signál, že sme síce malí, ale nedáme sa,“ hovorí riaditeľ agentúry Focus Martin Slosiarik. Otázkou je, či táto téma zostane dominantnou až do volieb alebo ju vytlačia iné problémy alebo kauzy. Slosiarik očakáva, že téma utečencov môže cez zimu zoslabnúť a predvolebná kampaň sa vráti k tradičným témam, ako sú sociálne otázky, zdravotníctvo, školstvo či korupcia.

Inzercia

Utečenecký tábor v susedstve? Ani náhodou!

Čím sa bude o utečencoch viac hovoriť, tým lepšie pre Smer. Jasne tomu napovedajú aj ďalšie dáta, ktoré minulý mesiac zozbieral Focus. Agentúra sa respondentov pýtala, aký majú názor na umiestnenie utečeneckého tábora v obci či meste, kde žijú. Až 77 percentám by to prekážalo („veľmi“ alebo „skôr“), neprekážalo by to iba 17 percentám (buď „vôbec“ alebo „skôr“). Je pozoruhodné, že medzi priaznivcami politických strán nie je z tohto hľadiska žiaden podstatný rozdiel. Je jedno, či sa ľudia hlásia viac k pravici alebo k ľavici, ku konzervatívcom či liberálom, všetci sa vo veľkej väčšine zhodujú v odmietavom postoji voči utečencom vo svojej obci.

Z prieskumu vyšlo, že najviac odmietaví sú voliči Siete, SNS, Smeru a SMK, naopak, o čosi menej odmietaví voči utečencom vo vlastnej obci sú voliči KDH, SaS či OľaNO-NOVA (tu sa však žiada dodať, že pre obmedzenú vzorku voličov daných strán netreba z týchto percentuálnych rozdielov robiť veľké uzávery).

Z minidát prieskumu vyplývajú aj ďalšie prekvapivé údaje: utečenec vo vlastnej obci by prekážal až 90 percentám obyvateľov Bratislavského kraja, ale „iba“ 71 percentám obyvateľov Žilinského kraja. Dojem, že liberálnejšia Bratislava by mala byť otvorenejšia voči utečencom než zvyšok Slovenska, nepotvrdzujú ani ďalšie dáta Focusu: až 88 percent obyvateľov Bratislavy a Košíc je proti utečeneckému táboru vo svojom meste, len 12 percentám by takýto tábor neprekážal. Na druhej strane, proti táboru v blízkom okolí by bolo „iba“ 66 percent obyvateľov obcí, ktoré majú 20 až 50-tisíc obyvateľov, 30 percentám by neprekážal. Bratislavčania a Košičania sú tak vôbec najodmietavejší voči tejto forme pomoci spomedzi všetkých obyvateľov.

Žiadne ďalšie významné rozdiely už Focus vo svojom prieskume nezaznamenal: je jedno, aké máte vzdelanie, akej ste národnosti, koľko máte rokov, či ste muž alebo žena, predstava tábora s utečencami vo vašom meste vám prekáža rovnako. Aj to je dôvod, prečo sa Smer Roberta Fica chytil tejto témy tak vehementne a prečo sa mu tak darí. A možno aj dôvod, prečo voličom iných strán bude prekážať menej než kedysi, ak by išla ich strana po marcových voľbách do koalície so Smerom.

Odporúčame