Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. október 2020, 08:42

Koronakríza

Ústredný krízový štáb skončil rokovanie. O plošnom testovaní rozhodne v pondelok

Ústredný krízový štáb skončil rokovanie. O plošnom testovaní rozhodne v pondelok

Zasadnutie Ústredného krízového štábu. Foto - TASR/Pavel Neubauer

Čaká sa na oznámenie o lockdowne.

Aktualizujeme

Na úrade vlády diskutovali odborníci aj vládni predstavitelia o možnosti uzavretia krajiny a celoplošného testovania.

Lekár Peter Visolajský na tlačovke počas rokovania Ústredného krízového štábu povedal, že osobne je za čo najrýchlejšie uzavretie krajiny. Trvať by malo dva alebo tri týždne.

„Nevidím veľký zmysel, aby sme čakali týždeň-dva na celoštátne testovanie, ktoré nám spraví ten istý efekt ako celonárodný lockdown,“ uviedol podľa TASR Visolajský. Poukázal pritom na fakt, že po testovaní by malo okolo milióna ľudí skončiť v karanténe, čo bude mať dosah aj na podniky. „Výsledok bude rovnaký, len sa to bude inak volať,“ poznamenal.

Visolajský nazval nemocnice Potemkinovými dedinami. Počet lôžok a personálu podľa neho často nezodpovedá realite. Hovorí, že táto pandémia sa nedá vyhrať v nemocniciach, ale pred nimi. „Keď to už dospeje do štádia, že sa nám plnia nemocnice, treba zatiahnuť silno ručnú brzdu,“ upozornil s tým, že aj pri silných opatreniach trvá istý čas, kým sa prejavia.

Prijímame najťažšie rozhodnutia

Dohoda, ktorá črtá na ústrednom krízovom štábe, nemusí byť až tak veľmi boľavá. Popoludní to počas hodiny otázok v parlamente uviedol minister hospodárstva Richard Sulík, ktorý v pléne zastupoval premiéra Igora Matoviča.

Treba podľa neho dbať na to, aby sme zbytočne neposielali firmy do krachu. „Viac vám v tomto momente nemôžem povedať, lebo rokovania ešte stále prebiehajú,“ dodal s tým, že závery rokovaní oznámia predstavitelia vlády a štábu spoločne.

V týchto dňoch sa podľa premiéra Igora Matoviča prijímajú najťažšie rozhodnutia v dejinách samostatnej Slovenskej republiky. Píše o tom na sociálnej sieti.

Minister obrany Jaroslav Naď pred rokovaním Ústredného krízového štábu naznačil, že Slovensko by mohlo pristúpiť k čiastočnému uzavretiu krajiny. „Bude kombinácia, bude miernejší lockdown a bude potom celoplošné testovanie,“ naznačil minister obrany Jaroslav Naď zo záverov pandemickej komisie, ktorá zasadala v stredu večer.

Inzercia

Odmietol, že by sa premiér Igor Matovič (OĽANO) chcel „stiahnuť“ z testovania. Účasť na jej stredajšom zasadnutí hodnotí ako historickú, podľa jeho slov sa zúčastnilo na nej viacero ministrov a množstvo odborníkov.

Forma čiastočného lockdownu platí od štvrtka aj v susednom Česku. Uzavreté sú maloobchodné prevádzky, výnimky majú len predajne základného sortimentu. Veľkoobchod funguje bez obmedzení.

Vláda od štvrtka nariadila aj obmedzenie pohybu a kontaktov s výnimkou ciest do práce a na nákupy. Pohyb v prírode je možný v skupinách do dvoch osôb.

Za stredu pribudlo na Slovensku 1728 prípadov nákazy

Laboratóriá otestovali viac ako 9-tisíc ľudí. Pribudlo 32 hospitalizovaných pacientov.

Najviac pozitívnych prípadov pribudlo v Žilinskom kraji (478), nasleduje Prešovský kraj (383), Banskobystrický (209), Trenčiansky (183), Nitriansky (146), Trnavský (134), Košický (129) a Bratislavský (66). Je medzi nimi 918 žien a 810 mužov, sú vo veku od niekoľkých mesiacov do 92 rokov.

V nemocniciach je hospitalizovaných 876 pacientov, potvrdené ochorenie COVID-19 má 731 z nich. Na JIS je 20 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 63 pacientov.

Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo ďalších 359 pacientov.

V súvislosti s koronavírusom pribudlo 17 úmrtí.

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami

Kým Kollára vysáva sčasti Pellegrini, februároví voliči OĽaNO sa masívne popresúvali k SaS. Ak chce teda premiér vládnuť a najmä dovládnuť celé volebné obdobie, musí opustiť svoj doterajší mód, keď si svoj koaličný štvorlístok rozdelil na strategického partnera a zvyšných fackovacích panákov. Viac v komentári Martina Hanusa.

pred 7 hodinami

Na bratislavskom Hlavnom námestí v nedeľu večer rozsvietil primátor hlavného mesta Matúš Vallo vianočný stromček. Tento rok je ním 17-ročná a 12 metrov vysoká jedľa biela, ktorú mestu darovala rodina z bratislavskej Karlovej Vsi.

pred 8 hodinami

V nedeľňajšom šlágri futbalovej Premier League sa v londýnskom derby medzi Chelsea a Tottenhamom zrodila bezgólová remíza. Tottenham sa zásluhou bodového zisku opäť posunul na čelo tabuľky.

pred 12 hodinami

„Na Slovensku sa deje to, že príde nejaký politik a začne sa búchať do pŕs, ako on pomáha ženám a že im dovolí ísť skôr do dôchodku. No my, ktorí sa dlhodobo venujeme dôchodkovej politike a vieme to prepočítať, sa smejeme cez slzy, pretože ženy sú diskriminované v našom dôchodkovom systéme tak strašne, že to už ani nemôže byť horšie,“ hovorí odborník na dôchodky Ján Šebo.